Porady

Jak i kiedy przycinać żywopłot? [WIDEO]

0 (0 opinii)

Żywopłot to inwestycja na lata. Na jego pełne uformowanie trzeba jednak poczekać. Piękny żywopłot formowany uzyskamy po upływie 5 do 10 lat. Zaś swobodnie rosnący żywopłot nieformowany będzie rósł od 2 do 8 lat. W tym czasie krzewy wymagają starannego pielęgnowania, aby wyglądały ładnie, zdobiły posesję i spełniały swoje zadanie, czyli zastąpiły parkan.

Najważniejsze prace pielęgnacyjne dotyczące żywopłotu należy wykonać na wiosnę, zanim krzewy zaczną pączkować. Wtedy dokonujemy zarówno pierwszego przycięcia nowo posadzonego żywopłotu, jak i cięcia starszych krzewów. Jeśli żywopłot został posadzony jesienią, nie przycinamy go przed zimą. Dotyczy to zarówno żywopłotu formowanego, jak i nieformowanego. Wyjątek stanowią krzewy iglaste i liściaste zimozielone (oprócz modrzewia i choiny kanadyjskiej), których nie przycinamy pierwszej wiosny po posadzeniu. Są one z reguły ładnie rozkrzewione, dlatego tniemy je dopiero po kilku latach od posadzenia.

Przeczytaj również: Wiąz Turkiestanu – roślina na żywopłot

W marcu należy przyciąć przyrosty pędów. Dzięki temu gałęzie zostają wzmocnione, a łodygi ulegają zdrewnieniu, co z kolei wpływa na stabilny rozwój roślin i chroni je przed przymrozkami. Pojawiające się na wiosnę nowe pędy krzewów potrzebują światła słonecznego. Dostęp do niego w zwartej gęstwinie jest utrudniony. Wskutek tego młode pędy mogą zamierać, powodując nieharmonijny rozwój roślin. Wiosenne przycięcie zapobiega powstawaniu tego rodzaju problemów. 

W przypadku żywopłotu nieformowanego przycięcia wiosennego dokonujemy co kilka lat w zależności od stopnia rozrostu roślin. Wycinamy wtedy stare gałęzie przy ziemi, a młode pędy skracamy o 2/3. 

Najważniejsze dla rozwoju krzewów są wiosenne prace pielęgnacyjne, w tym przede wszystkim cięcie
Najważniejsze dla rozwoju krzewów są wiosenne prace pielęgnacyjne, w tym przede wszystkim cięcie

Przycinanie żywopłotu

Przycinanie jest najbardziej pracochłonną czynnością, którą należy regularnie wykonywać pielęgnując żywopłot. Szczególnie często przycinamy żywopłoty formowane, które z założenia muszą zachować odpowiedni kształt. Taki żywopłot powinno się przycinać przynajmniej dwa razy w ciągu sezonu. To niezbędne minimum, gdyż powinniśmy usuwać wszystko, co wyrośnie poza wyznaczoną linią. Żywopłot warto przycinać raz w miesiącu. Żywopłoty nieformowane, które rosną naturalnie, przycinamy w miarę potrzeby, co kilka lat.

Najważniejsze prace pielęgnacyjne należy wykonać na wiosnę, zanim krzewy zaczną pączkować. Wtedy przycinamy zarówno nowo posadzony żywopłot, jak i starsze krzewy.

Początkujący ogrodnicy powinni zaopatrzyć się w odpowiednio ostre narzędzia. Używanie nienaostrzonych narzędzi może nie tylko uszkodzić gałęzie, lecz także spowodować zaatakowanie krzewów przez choroby. Przed przystąpieniem do cięcia, narzędzia powinny być starannie wyczyszczone. Na początek warto wybrać narzędzia o małej wadze i regulowanych uchwytach. Jeśli posiadamy duży żywopłot, wymagający częstego cięcia, warto rozważyć zakup specjalnych nożyc spalinowych.

Żywopłot formowany musi być równy. Tylko wtedy wygląda ładnie i harmonijnie. Wierzchołki krzewów przycinamy więc na jednakowej wysokości. Górną część żywopłotu formowanego przycinamy na płasko, aby światło słoneczne miało dostęp do wnętrza krzewu. Boki przycinamy tak, aby zwężały się ku gorze. Dzięki temu, że niższe partie będą odrobinę szersze, łatwiej dotrze do nich światło i otrzymają odpowiednią ilość wody przy podlewaniu. Krzewy dobrze znoszące zacienienie, jak buki, graby lub cisy, można przycinać równo, bez zwężania.

Częstotliwość i technika cięcia 

Krzewy liściaste przycinamy dwa razy w roku, najczęściej w czerwcu i lipcu. Termin przycinania wybieramy w miarę możliwości, kiedy zauważymy, że młode pędy wybujały. Przed cięciem sprawdzamy, czy w gniazdach ptaków nie znajdują się pisklęta. W takim przypadku cięcie należy odłożyć. Krzewy liściaste zimozielone przycinamy raz w roku (w lipcu lub sierpniu). Krzewy iglaste (żywotniki, jałowce, cisy, cyprysiki) przycinamy wiosną, a następnie latem, nie później niż do połowy sierpnia. Przycinanie pobudza do wegetacji pąki położone niżej lub wewnątrz krzewu, dzięki czemu łatwiej uzyskać równomiernie zagęszczone krzewy.

Używanie nienaostrzonych narzędzi może nie tylko uszkodzić gałęzie, lecz także spowodować zaatakowanie krzewów przez choroby. Przed przystąpieniem do cięcia narzędzia powinny zostać starannie wyczyszczone.

Krzewami kwitnącymi i owocującymi najczęściej obsadza się żywopłoty nieformowane, których nie przycina się regularnie i nie formuje. Niektóre gatunki tych krzewów, np. berberys, śliwa dziecięca, kalina koralowa, zachowują odpowiedni kształt bez cięcia. Natomiast większość krzewów zostawiona sama sobie po latach traci atrakcyjny wygląd. Kwiaty i owoce pojawiają się wówczas tylko na górze, na dole nie ma ich w ogóle. Aby temu zapobiec, stosuje się cięcia wiosenne, które mają na celu usuniecie uszkodzonych, chorych i przemarzniętych gałęzi. W miarę potrzeby należy wykonać cięcie regulujące, w czasie którego usuwa się stare, nadmiernie zagęszczone gałęzie oraz pędy krzyżujące się. Ten zabieg pobudza rośliny do kwitnienia.

Wierzchołki krzewów przycinamy na jednakowej wysokości, boki natomiast formujemy tak, aby zwężały się ku gorze
Wierzchołki krzewów przycinamy na jednakowej wysokości, boki natomiast formujemy tak, aby zwężały się ku gorze

Nawożenie żywopłotu

Szczególnie często przycinane żywopłoty wymagają odpowiedniego nawożenia, które dostarcza składników pokarmowych wspomagających wegetację. Nawozimy je trzy razy w ciągu sezonu: wczesną wiosną, w czerwcu i pod koniec lipca. Możemy wybrać specjalny nawóz do żywopłotów (o spowolnionym działaniu). Bardzo dobrze sprawdza się kompost, który dodatkowo poprawia stan gleby (wczesną wiosną rozkładamy kilkucentymetrową warstwę kompostu wokół krzewów).

Żywopłot powinien być też regularnie podlewany. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych krzewów, w pierwszych latach po ich posadzeniu.

Jak i kiedy przycinać żywopłot? [WIDEO]

0 (0 opinii)