Porady

Niezapominajka – uprawa w ogrodzie i doniczce. Krok po kroku

4,8 (6 opinii)

Rzadko się zdarza, aby nazwa rośliny znaczyła to samo w różnych, nawet nie spokrewnionych ze sobą językach. W germańskich przewija się zwrot „nie-zapomnij-mnie”, zaś w słowiańskich „niezabudka”, „niezapominajka”. Rozmaite stare legendy na różne sposoby tłumaczą powstanie tej nazwy. Możemy przyjąć romantyczną wersję, że jest ona symbolem pożegnania w miłości oraz pamięci o ukochanej osobie.

Od kwietnia do maja niezapominajki oczarowują dywanikami kwiatów kolorze błękitu nieba, bieli albo różu. Każdy pojedynczy kwiatek składa się z płasko ułożonych pięciu płatków. W naturze spotyka się około 50 gatunków niezapominajek, kilkanaście z nich rośnie również w Polsce. W ogrodach spotyka się najczęściej niezapominajkę leśną, błotną i alpejską oraz liczne ich odmiany.

W większości przypadków niezapominajki są uprawiane w ogrodzie jako rośliny dwuletnie. W trzecim roku tracą już swój urok. Ich łodygi zbytnio się wydłużają, a kwiatów jest coraz mniej.

Stanowisko i podłoże do uprawy niezapominajek w ogrodzie

Niezapominajka dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Chociaż należy do roślin światłolubnych, to jednak lepiej wybrać dla niej nieco ocieniony zakątek ogrodu. Okres kwitnienia niezapominajki rosnącej w słońcu znacznie się skraca. Zamiast dwóch miesięcy kwiaty będą się rozwijać tylko przez trzy tygodnie. Wyjątek stanowią dwa gatunki niezapominajki – polna i alpejska. Te lepiej rozwijają się w słońcu.

Niezapominajki preferują umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne podłoże. Zbyt żyzna gleba nie jest dla nich odpowiednia, ponieważ będą bujnie rosły, ale słabo kwitły. Również ubogie gleby piaszczyste nie są dla niezapominajki odpowiednie. Niezapominajka posadzona w wilgotnym gruncie będzie chorować i mocno wydłuży swoje łodygi. Dlatego idealnym miejscem dla tych pięknych kwiatów będzie umiarkowanie wilgotny fragment ogrodu zasilany niewielką dawką odpowiedniego nawozu.

Jak podlewac i nawozić niezapominajki w ogrodzie?

Jeśli niezapominajka rośnie w cieniu, podlewanie powinno być umiarkowane. Pod koniec wiosny podlewanie nie jest konieczne, ponieważ w glebie zgromadziło się dosyć wilgoci. Natomiast kwiaty posadzone w słonecznym zakątku ogrodu wymagają obfitego podlewania, aby ich listki zawsze pozostawały świeże i nie więdły.

Zbyt częste zasilanie nawozem niezapominajek nie jest wskazane. Młode rośliny trzeba koniecznie nawozić co dwa tygodnie po posadzeniu do kwitnienia. Wiosną glebę można wzbogacić niewielką ilością kompostu albo obornika. Ponieważ niezapominajki lubią świeżą glebę, trzeba ją regularnie spulchniać.

Niezapominajki doniczkowe w przeciwieństwie do ogrodowych należy przezimować
Niezapominajki doniczkowe w przeciwieństwie do ogrodowych należy przezimować

Jak rozmnażać niezapominajki ogrodowe?

Niezapominajki można rozmnażać na rożne sposoby. Najprościej jest otrzymać nowe rośliny z nasion.

1. Rozmnażanie niezapominajek z nasion

Niezapominajki są bardzo wdzięcznymi kwiatami, które potrafią same się rozmnażać. Dla uzyskania samosiewu trzeba po kwitnieniu zostawić kilka roślin, aby nasiona dojrzały. Kiedy pojawią się siewki, można je wiosną przenieść na odpowiednie miejsce.

2. Rozmnażanie niezapominajek przez sadzonki pędowe

Niezapominajki będące hybrydami albo odmianami nie przekazują swoich cech potomstwu wyrosłemu z nasion, dlatego można je rozmnażać wegetatywnie. W tym celu w czerwcu ścina się pędy wierzchołkowe roślin o długości ok. 4-5 cm i sadzi do ziemi. Rośliny w ten sposób wyhodowane zakwitną w tym sezonie, ale kwiatów będzie mało.

3. Rozmnażanie niezapominajek przez podział

Liczbę niezapominajek można też powiększyć poprzez dzielenie bryły korzeniowej. Przesadzać w ten sposób można o każdej porze roku. Dzięki silnemu systemowi korzeniowemu rośliny dobrze się przyjmują.

Jak uprawiać niezapominajki w doniczce?

Niezapominajki rosną najlepiej w gruncie. Jeśli jednak ktoś nie ma do dyspozycji ogrodu, a chciałby mieć te sympatyczne i piękne kwiaty u siebie, może je uprawiać w doniczce na tarasie albo balkonie.

1. Niezapominajka na balkonie – skrzynka czy doniczka?

Jeśli niezapominajka ma stać na balkonie tylko w okresie kwitnienia, aby tworzyć barwny akcent, wystarczy posadzić ją do skrzynki. Sadzi się rośliny w odstępach ok. 15 cm. Skrzynka musi mieć drenaż. Do uprawy niezapominajki jako wieloletniej byliny potrzeba dużej doniczki. Powinna mieć otwór w dnie i warstwę drenażową dla uniknięcia zastoju wody.

2. Jak pielęgnować niezapominajki w uprawie doniczkowej?

Do właściwej pielęgnacji niezapominajek w doniczce należą: regularne podlewanie, przycięcie po kwitnieniu i nawożenie dwa razy w sezonie. Jesienią albo na wiosnę niezapominajki uprawiane w doniczce należy przesadzić do świeżej ziemi.

3. Jak przezimować niezapominajki uprawiane w doniczce?

Rosnąca w gruncie niezapominajka jest mrozoodporna. W doniczce trzeba ją przezimować tak, aby nie przemarzła. Trzeba w tym celu postawić doniczkę na styropianie albo drewnie i owinąć folią izolacyjną. Może stać w osłoniętym kącie na balkonie albo tarasie. Więcej o zabezpieczeniu roślin przed zimą przeczytasz TUTAJ.

4,8 (6 opinii)