Porady

Fontanna, źródełko, kaskada, wodospad

0 (0 opinii)

Nic tak nie uatrakcyjnia ogrodu jak woda, szczególnie płynąca. Woda odświeża i schładza powietrze w czasie upału. Delikatnie szemrząca uspokaja i relaksuje. A tryskająca fontanna nie tylko nawilża powietrze, lecz także zatrzymuje część kurzu.

Woda korzystnie wpływa na mikroklimat ogrodu i żyjące w nim organizmy. Małe fontanny, oczka wodne czy kaskady mogą pełnić rolę poidełek dla ptaków, a fontanna w stawie dobrze napowietrza wodę dla ryb i innych stworzeń wodnych.

Wszystkie rodzaje fontann działają na zasadzie obiegu zamkniętego. Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy pompy. Następnie jest odbierana ze zbiornika, do którego wpływa, i wyrzucana do góry przy pomocy dyszy połączonej z pompą. Pompa jest zasilana elektrycznością, dlatego fontanna powinna znajdować się w pobliżu gniazda elektrycznego. Gniazdo musi być umieszczone w skrzynce zabezpieczonej przed wilgocią. 

Woda odświeża i nawilża powietrze, uspokaja i relaksuje. Korzystnie wpływa na mikroklimat ogrodu i żyjące w nim organizmy. 

Pompkę najczęściej umieszcza się w pojemniku z wodą na podwyższeniu, np. z cegieł, aby nie uległa zanieczyszczeniu mułem. Pompkę warto zamaskować. Można ją w tym celu na przykład przykryć odwróconą donicą i stalową siatką, na której zostałyby ułożone kamienie. Przed włączeniem pompy pojemnik należy napełnić wodą, gdyż pompa nie może działać na sucho.

Rozwiązania wodne w ogrodzie nie są trudne do wykonania. Można wybrać jeden z wielu pomysłów w zależności od tego, ile miejsca zechcemy na ten cel poświęcić. Może to być tradycyjna fontanna (z wodą tryskającą do góry), źródełko (z wodą wytryskującą z kamienia i spływającą po nim). Można też utworzyć kaskadę, wodospad (z wodą spływającą po stopniach lub schodkach) lub ścianę wodną (z wodą spływającą pojedynczym szerokim pasem).

Fontanna dobrze napowietrza wodę w oczku wodnym
Fontanna dobrze napowietrza wodę w oczku wodnym

Fontanna

Tradycyjna fontanna może przybierać różne kształty; na przykład rzeźby, po której spływa woda, czy misy z wodą tryskającą pośrodku. Fontanna może mieć mały zbiornik na wodę. Jednak w czasie upałów woda może z niego wyparować, a w pozostałej mogą rozmnożyć się glony. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest większy pojemnik ukryty wśród krzewów.

W dużym ogrodzie można stworzyć fontannę tryskającą ze środka stawu lub oczka wodnego. Instalacja fontanny nie jest trudna, gdyż polega na umieszczeniu pompki w wodzie lub na jej brzegu i podłączeniu jej do dyszy. W przypadku dużego stawu pompa tłocząca wodę musi mieć dużą moc, aby uzyskać wysoko tryskający strumień (w formie kielicha, bicza lub gejzera). Na zimę pompkę należy zdemontować i ją oczyścić. Można ją przechować w pomieszczeniu w zbiorniku z wodą lub w suchym miejscu. Niezbędnym elementem fontanny jest również filtr umieszczony w miejscu, gdzie woda ze stawu jest zasysana.

Wszystkie fontanny działają na zasadzie obiegu zamkniętego. Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy pompy. Następnie jest odbierana ze zbiornika i wyrzucana do góry.

Fontanna jest zasilana elektrycznie. Przewody elektryczne powinny być umieszczone w odpowiednio zaizolowanych rurach umieszczonych na głębokości około 50 cm. Przyda się również wyłącznik. W momencie budowy podłączenia elektrycznego warto pomyśleć również o instalacji podświetlenia. 

Jeśli staw porastają grzybienie, czyli popularne nenufary, lub lilie wodne, należy zrezygnować z fontanny, gdyż strumienie wody źle wpływają na te rośliny.

Kamienna fontanna wygląda jak naturalne źródełko
Kamienna fontanna wygląda jak naturalne źródełko

Kamienne źródełko

Ekologicznym rozwiązaniem jest źródełko wśród kamieni, które można wykonać we własnym zakresie. W tym celu potrzebny jest duży kamień z wywierconym otworem. Otwór w kamieniu można wywiercić własnoręcznie za pomocą wiertarki udarowej lub oddać go w tym celu do zakładu kamieniarskiego. Zamiast głazu można wykorzystać także kamienną misę, szklaną lub metalową kulę i tym podobne przedmioty. Woda jest umieszczana w pojemniku, który należy zakopać w ziemi. Przykrywamy go kratką ze stali nierdzewnej, na której układamy kamienie, np. otoczaki, aby ją zamaskować. Pompkę umieszczamy w zbiorniku i łączymy z otworem w kamieniu. Przewody elektryczne maskujemy przy pomocy żwiru. Po podłączeniu pompki do prądu woda będzie tryskać z kamienia (lub po nim spływać), tworząc efekt przypominający naturalne źródełko. Tego typu rozwiązania dobrze sprawdzają się w niewielkich ogrodach, gdzie nie ma możliwości zainstalowania dużej fontanny. Źródło z kamienia pełni również rolę poidełka dla ptaków i motyli. Dzięki niemu ogród staje się bardziej ekologiczny

Dobrym rozwiązaniem do małego ogrodu jest źródełko. Można je wykonać własnoręcznie, wykorzystując w tym celu duży kamień lub inny element - na przykład misę lub kulę. 

Aby źródełko sprawnie działało, co dwa dni warto sprawdzć stan wody w zbiorniku i dolać jej brakującą ilość. Co dwa tygodnie filtr w pompie należy oczyścić. Źródełko z kamienia jest odporne na mrozy i można je pozostawić w ogrodzie na zimę. Jeśli pompa posiada membranę, ona też może zostać w ogrodzie na zimę. Natomiast zwykłą pompkę trzeba wymontować i przechować w pomieszczeniu.

Kaskada 

Ciekawym rozwiązaniem, które stwarza romantyczny nastrój w ogrodzie, jest woda spływająca po różnego rodzaju stopniach. Możemy w tym celu zaprojektować na przykład kaskadę, która będzie przypominała naturalny strumyk spływający po kamieniach. Do wykończenia stopni mogą posłużyć rozmaite materiały (np. beton, metal lub drewno).

Budowa kaskady jest możliwa w większym ogrodzie, najlepiej z naturalnym spadkiem terenu
Budowa kaskady jest możliwa w większym ogrodzie, najlepiej z naturalnym spadkiem terenu

Kaskada sprawdzi się w większym ogrodzie, który posiada naturalny skos lub miejsce, gdzie można utworzyć odpowiednie nachylenie terenu. Po wykopaniu niecki pod strumień i ustawieniu stopni układamy przewody do pompowania wody. Woda w strumieniu płynie w obiegu zamkniętym. Przewód musi przebiegać pod kątem, aby zimą woda w nim nie zamarzła. Mogłaby wówczas rozsadzić przewód. Nieckę wykładamy folią do oczek wodnych, a na jej wierzchu układamy geowłókninę, która zabezpiecza folię przed uszkodzeniem. Na tej warstwie układamy kamienie i żwir, które maskują włókninę i sprawiają wrażenie naturalnego potoku. Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy pompy.

Ściana wody

Woda wypływająca szerokim strumieniem ze szczeliny w dużym bloku kamiennym i spadająca do kamiennej misy wygląda bardzo efektownie, także w małym ogrodzie. Aby stworzyć taką konstrukcję, można wykorzystać ozdobne płyty z kamienia lub innego materiału oraz ciekawie wyglądające płaskorzeźby. 

Tego rodzaju wodospad montuje się na murze w taki sposób, aby był do niego dostęp z obu stron. Za ozdobną płytą, z której wypływa woda, powinien znajdować się zbiornik, do którego będzie odprowadzana woda z misy, a następnie przy pomocy pompy tłoczona do wylotu w płycie.

0 (0 opinii)