Porady

Fontanna, źródełko, kaskada, wodospad

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Nic tak nie uatrakcyjnia ogrodu jak woda, szczególnie płynąca. Woda odświeża i schładza powietrze w czasie upału. Delikatnie szemrząca uspokaja i relaksuje. A tryskająca fontanna nie tylko nawilża powietrze, lecz także zatrzymuje część kurzu.

Woda korzystnie wpływa na mikroklimat ogrodu i żyjące w nim organizmy. Małe fontanny, oczka wodne czy kaskady mogą pełnić rolę poidełek dla ptaków, a fontanna w stawie dobrze napowietrza wodę dla ryb i innych stworzeń wodnych.

Wszystkie rodzaje fontann działają na zasadzie obiegu zamkniętego. Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy pompy. Następnie jest odbierana ze zbiornika, do którego wpływa, i wyrzucana do góry przy pomocy dyszy połączonej z pompą. Pompa jest zasilana elektrycznością, dlatego fontanna powinna znajdować się w pobliżu gniazda elektrycznego. Gniazdo musi być umieszczone w skrzynce zabezpieczonej przed wilgocią. 

Woda odświeża i nawilża powietrze, uspokaja i relaksuje. Korzystnie wpływa na mikroklimat ogrodu i żyjące w nim organizmy. 

Pompkę najczęściej umieszcza się w pojemniku z wodą na podwyższeniu, np. z cegieł, aby nie uległa zanieczyszczeniu mułem. Pompkę warto zamaskować. Można ją w tym celu na przykład przykryć odwróconą donicą i stalową siatką, na której zostałyby ułożone kamienie. Przed włączeniem pompy pojemnik należy napełnić wodą, gdyż pompa nie może działać na sucho.

Rozwiązania wodne w ogrodzie nie są trudne do wykonania. Można wybrać jeden z wielu pomysłów w zależności od tego, ile miejsca zechcemy na ten cel poświęcić. Może to być tradycyjna fontanna (z wodą tryskającą do góry), źródełko (z wodą wytryskującą z kamienia i spływającą po nim). Można też utworzyć kaskadę, wodospad (z wodą spływającą po stopniach lub schodkach) lub ścianę wodną (z wodą spływającą pojedynczym szerokim pasem).

Fontanna dobrze napowietrza wodę w oczku wodnym

Fontanna

Tradycyjna fontanna może przybierać różne kształty; na przykład rzeźby, po której spływa woda, czy misy z wodą tryskającą pośrodku. Fontanna może mieć mały zbiornik na wodę. Jednak w czasie upałów woda może z niego wyparować, a w pozostałej mogą rozmnożyć się glony. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest większy pojemnik ukryty wśród krzewów.

W dużym ogrodzie można stworzyć fontannę tryskającą ze środka stawu lub oczka wodnego. Instalacja fontanny nie jest trudna, gdyż polega na umieszczeniu pompki w wodzie lub na jej brzegu i podłączeniu jej do dyszy. W przypadku dużego stawu pompa tłocząca wodę musi mieć dużą moc, aby uzyskać wysoko tryskający strumień (w formie kielicha, bicza lub gejzera). Na zimę pompkę należy zdemontować i ją oczyścić. Można ją przechować w pomieszczeniu w zbiorniku z wodą lub w suchym miejscu. Niezbędnym elementem fontanny jest również filtr umieszczony w miejscu, gdzie woda ze stawu jest zasysana.

Wszystkie fontanny działają na zasadzie obiegu zamkniętego. Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy pompy. Następnie jest odbierana ze zbiornika i wyrzucana do góry.

Fontanna jest zasilana elektrycznie. Przewody elektryczne powinny być umieszczone w odpowiednio zaizolowanych rurach umieszczonych na głębokości około 50 cm. Przyda się również wyłącznik. W momencie budowy podłączenia elektrycznego warto pomyśleć również o instalacji podświetlenia. 

Jeśli staw porastają grzybienie, czyli popularne nenufary, lub lilie wodne, należy zrezygnować z fontanny, gdyż strumienie wody źle wpływają na te rośliny.

Kamienna fontanna wygląda jak naturalne źródełko

Kamienne źródełko

Ekologicznym rozwiązaniem jest źródełko wśród kamieni, które można wykonać we własnym zakresie. W tym celu potrzebny jest duży kamień z wywierconym otworem. Otwór w kamieniu można wywiercić własnoręcznie za pomocą wiertarki udarowej lub oddać go w tym celu do zakładu kamieniarskiego. Zamiast głazu można wykorzystać także kamienną misę, szklaną lub metalową kulę i tym podobne przedmioty. Woda jest umieszczana w pojemniku, który należy zakopać w ziemi. Przykrywamy go kratką ze stali nierdzewnej, na której układamy kamienie, np. otoczaki, aby ją zamaskować. Pompkę umieszczamy w zbiorniku i łączymy z otworem w kamieniu. Przewody elektryczne maskujemy przy pomocy żwiru. Po podłączeniu pompki do prądu woda będzie tryskać z kamienia (lub po nim spływać), tworząc efekt przypominający naturalne źródełko. Tego typu rozwiązania dobrze sprawdzają się w niewielkich ogrodach, gdzie nie ma możliwości zainstalowania dużej fontanny. Źródło z kamienia pełni również rolę poidełka dla ptaków i motyli. Dzięki niemu ogród staje się bardziej ekologiczny

Dobrym rozwiązaniem do małego ogrodu jest źródełko. Można je wykonać własnoręcznie, wykorzystując w tym celu duży kamień lub inny element - na przykład misę lub kulę. 

Aby źródełko sprawnie działało, co dwa dni warto sprawdzć stan wody w zbiorniku i dolać jej brakującą ilość. Co dwa tygodnie filtr w pompie należy oczyścić. Źródełko z kamienia jest odporne na mrozy i można je pozostawić w ogrodzie na zimę. Jeśli pompa posiada membranę, ona też może zostać w ogrodzie na zimę. Natomiast zwykłą pompkę trzeba wymontować i przechować w pomieszczeniu.

Kaskada 

Ciekawym rozwiązaniem, które stwarza romantyczny nastrój w ogrodzie, jest woda spływająca po różnego rodzaju stopniach. Możemy w tym celu zaprojektować na przykład kaskadę, która będzie przypominała naturalny strumyk spływający po kamieniach. Do wykończenia stopni mogą posłużyć rozmaite materiały (np. beton, metal lub drewno).

Budowa kaskady jest możliwa w większym ogrodzie, najlepiej z naturalnym spadkiem terenu

Kaskada sprawdzi się w większym ogrodzie, który posiada naturalny skos lub miejsce, gdzie można utworzyć odpowiednie nachylenie terenu. Po wykopaniu niecki pod strumień i ustawieniu stopni układamy przewody do pompowania wody. Woda w strumieniu płynie w obiegu zamkniętym. Przewód musi przebiegać pod kątem, aby zimą woda w nim nie zamarzła. Mogłaby wówczas rozsadzić przewód. Nieckę wykładamy folią do oczek wodnych, a na jej wierzchu układamy geowłókninę, która zabezpiecza folię przed uszkodzeniem. Na tej warstwie układamy kamienie i żwir, które maskują włókninę i sprawiają wrażenie naturalnego potoku. Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy pompy.

Ściana wody

Woda wypływająca szerokim strumieniem ze szczeliny w dużym bloku kamiennym i spadająca do kamiennej misy wygląda bardzo efektownie, także w małym ogrodzie. Aby stworzyć taką konstrukcję, można wykorzystać ozdobne płyty z kamienia lub innego materiału oraz ciekawie wyglądające płaskorzeźby. 

Tego rodzaju wodospad montuje się na murze w taki sposób, aby był do niego dostęp z obu stron. Za ozdobną płytą, z której wypływa woda, powinien znajdować się zbiornik, do którego będzie odprowadzana woda z misy, a następnie przy pomocy pompy tłoczona do wylotu w płycie.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba