Porady

Jak dbać o warzywa w szklarni w ogrodzie? Uprawa

5 (2 opinie)

W każdej szklarni możliwa jest uprawa warzyw, chociaż nie każdy rodzaj uprawy jest wszędzie wart polecenia. Jeśli przykładowo chce ktoś już zimą hodować rozsadę, aby później wysadzić ją do inspektu albo do gruntu, potrzebuje szklarni ogrzewanej. Natomiast dla kogoś, kto chciałby tylko zwyczajnie przyspieszyć pierwsze zbiory warzyw, wystarczy prosta szklarnia albo foliowy tunel.

Małe szklarnie ogrodowe są najczęściej wykorzystywane do uprawy warzyw.  Do zalet tej metody należy:

  • wczesny zbiór takich warzyw, jak sałata, rzodkiewka, szpinak itp.;
  • zapewnienie równomiernej temperatury i osłony przed wiatrem i opadami deszczu ciepłolubnym gatunkom, jak ogórki, pomidory, papryka, oberżyna, melony i inne;
  • przedłużenie sezonu warzywnego na jesień i zimę.

Uprawa rozsady warzyw w szklarni

Optymalna temperatura kiełkowania większości warzyw wynosi od 20 do 25°C. Nieco niższej wymaga sałata głowiasta (15-18°C). Okres oczekiwania na siewki waha się w zależności od gatunku rośliny. Pomidory, fasola i estragon kiełkują już po tygodniu. Majeranek i lawenda potrzebują 3-4 tygodni.

Po wykiełkowaniu trzeba młode roślinki możliwe szybko porozdzielać (popikować). Następuje wówczas faza wyrastania z siewek mocnych sadzonek. Do tego potrzebują rośliny przede wszystkim światła, wody i składników pokarmowych. Zanim sadzonki warzyw trafią do gruntu, trzeba je ewentualnie zahartować, tzn. stopniowo przyzwyczajać do warunków klimatycznych przyszłego stanowiska.

Uprawa warzyw w szklarni

W szklarni można prowadzić trzy uprawy: wiosenną, letnią i jesienną.

Do wiosennej uprawy należy rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa i sałata. W nieogrzewanej szklarni sadzi się je zwykle pod koniec lutego/na początku marca. W chłodniejszym regionie przykrywa się uprawę warstwą włókniny, aby chronić roślinki przed spadkami temperatury w nocy. W szklarni ogrzewanej można sadzenie rozpocząć dwa tygodnie wcześniej. Przy dodatkowym oświetleniu możliwy jest jeszcze wcześniejszy termin.

Uprawę letnią stanowią pomidory, ogórki, papryka, fasola, oberżyna i ich krewniacy. W zależności od odmiany, regionu i rodzaju szklarni sadzi się te warzywa od końca kwietnia do końca maja.

Jesienna uprawa to przede wszystkim szpinak, roszpunka, endywia i rzodkiewka. Przy czym roszpunkę i szpinak można zostawić też na zimę i zbierać w odwilżowe dni.

Kuna – nieproszony gość w domu i ogrodzie. Odstraszanie<<SZCZEGÓŁY

W szklarniach ogrodowych najczęściej uprawia się pomidory i ogórki
W szklarniach ogrodowych najczęściej uprawia się pomidory i ogórki

Jak uprawiać pomidory w szklarni?

Pomidory można w szklarni wcześniej sadzić i wcześniej zbierać niż gruntowe. Warzywa są chronione przed deszczem, co ułatwia zachowanie liści w suchym stanie. A to z kolei chroni je przed opanowaniem przez choroby grzybowe atakujące rośliny. Do właściwej pielęgnacji pomidorów należy okresowe wietrzenie i łagodne podlewanie bryły korzeniowej tak, aby woda nie rozpryskiwała się na liście i łodygi.

Pomidory w szklarni muszą być podlewane i nawożone. Jeśli liście rosną blade i drobne, może to być oznaką niedoboru składników odżywczych. Liście ciemnozielone i pozwijane świadczą o nadmiarze nawozu – trzeba zrobić przerwę w zasilaniu.

Odmiany wysoko rosnące wymagają podwieszenia. U większości odmian usuwa się pędy boczne, których nie należy pomylić z pąkami kwiatowymi.

Pomidory w szklarni nie powinny mieć przemoczonych liści, ale lubią za to świeże powietrze. Kto uprawia pomidory i ogórki w jednej szklarni, powinien zaproponować pomidorom chłodniejsze i lepiej wietrzone miejsce, na przykład koło drzwi.

Uprawiając pomidory w nieogrzewanej szklarni trzeba rośliny pod koniec sierpnia ogłowić. Chodzi o to, aby nie tworzyły więcej pąków kwiatowych, ponieważ owoce nie zdążą już dojrzeć.

Kuna w ogródku - domowa czy leśna? Sprawdzamy

Uprawa ogórków w szklarni

W ciepłej szklarni z dodatkowym oświetleniem można uprawiać ogórki przez cały rok. W nieogrzewanej natomiast sadzi się je dopiero od połowy maja – w tym czasie wystarczy też światło słoneczne. Szklarniowe odmiany ogórków są szczególnie wrażliwe na chłód i nie znoszą temperatury poniżej 14°C. Trzeba też pamiętać, że:

  • ogórki w szklarni prowadzi się z reguły na podwieszonych sznurach, co pozwala dobrze wykorzystać miejsce;
  • ogórki mają wysokie zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe, przez duże liście odparowują znaczne ilości wilgoci.
  • Ogórki lubią wprawdzie nieco wyższą wilgotność powietrza i temperaturę niż pomidory, nie powinno się jednak dopuszczać do powstawania rosy, ponieważ na mokrych liściach łatwo osiedlają się zarodniki chorobotwórczych grzybów.

Szklarnia w ogrodzie nie musi być wyposażona w ogrzewanie, oświetlenie i inne drogie urządzenia. Poza możliwością dobrej wentylacji nie są konieczne żadne specjalne funkcje. Wietrzenie szklarni jest natomiast niezbędne, aby warzywa latem zwyczajnie się w niej nie ugotowały.

5 (2 opinie)