Porady

Kiedy sadzić ogórki? Jak uprawiać?

4,5 (11 opinii)

Ogórki należą do najczęściej uprawianych warzyw, a ich owoce są z botanicznego punktu widzenia jagodami. Ojczyzną ogórków są Indie, gdzie zostały udomowione już ok. 1500 r. p.n.e.

Ogórki, owoce zbierane do spożycia w stanie niedojrzałym, zawierają prawie 96% wody, nieco witamin i składników mineralnych. Warzywa w każdej postaci smakują doskonale, są zdrowe, a sok z ogórka jest zalecany w kosmetyce nawet dla skóry wrażliwej.

Ogórki można ogólnie podzielić na szklarniowe i gruntowe. Dalszy podział bierze pod uwagę ich odmianę i przeznaczenie, są więc ogórki sałatkowe, korniszony i do kwaszenia; krótkoowocowe i długoowocowe; wczesne i średnio wczesne, itp.

Stanowisko i gleba do uprawy ogórków

Ogórki gruntowe potrzebują w ogrodzie ciepłego, słonecznego, wilgotnego i osłoniętego od wiatru miejsca. Gleba do ogórków powinna być próchniczna i przepuszczalna. Powinna się wiosną szybko nagrzewać. Odpowiedni odczyn pH dla ogórka wynosi 6,0-7,2.

Ogórki sałatkowe, względnie odmiana wężowa, potrzebują również ciepłego i możliwie jasnego stanowiska. Ze względu na ich dłuższy okres wegetacyjny i ciepłolubność, są uprawiane prawie wyłącznie w szklarniach. Trzeba zwracać uwagę, aby w szklarni inne rośliny nie zacieniały ogórków.

Które ogórki siać, a które sadzić?

Ogórki mogą być uprawiane z rozsady albo wysiewane bezpośrednio do gruntu. Wysiew na grządkę w ogrodzie jest zalecany dla odmian mocnych i jest możliwy od początku maja do początku lipca. Rośliny są bardzo wrażliwe na chłód i nie znoszą żadnego przymrozku. Temperatura gleby przed siewem powinna wzrosnąć do co najmniej 15°C. Siejąc ogórki bezpośrednio do gruntu, należy umieszczać w dołku zawsze trzy ziarna. Odległość między dołkami powinna wynosić ok. 30 cm.

Ogórki sałatkowe można w ogrzewanej szklarni wysiewać do pojemników od połowy marca. Rozsadę do wysadzenia w gruncie można wyhodować zarówno w szklarni, jak i na parapecie okiennym. W tym wypadku powinno to nastąpić dopiero na dwa do trzech tygodni przed sadzeniem, ponieważ inaczej siewki zanadto wyrosną, zanim trafią na grządkę. Do doniczek o średnicy ok. 8 cm układa się również po trzy ziarna.

Szybsze kiełkowanie następuje w temperaturze powyżej 20°C. Po wykiełkowaniu zaleca się siewkom nieco obniżyć temperaturę. Do gruntu można je przesadzić dopiero w połowie maja.

Rozsadę ogórków sałatkowych można wysadzać w ogrzewanej szklarni już od początku kwietnia. W szklarni bez ogrzewania lepiej poczekać z sadzeniem do końca kwietnia. Sadzonki sadzi się głęboko i lekko okrywa, aby wykształciły korzenie boczne. Sadząc ogórki, należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

Pielęgnacja ogórków w ogródku
Pielęgnacja ogórków w ogródku

Jakie powinno być sąsiedztwo dla ogórków?

Razem z koprem i bazylią ogórki rosną lepiej i są mniej narażone na szkodniki i choroby. Sąsiedztwo cebuli, grochu i fasoli również działa pozytywnie na wzrost ogórków. Mniej im odpowiadają za to uprawiane w bliskim sąsiedztwie pomidory, ziemniaki, rzodkiewki i rozmaryn.

Na tym samym miejscu nie powinny ogórki znaleźć się wcześniej niż po czterech latach. Dobrym przedplonem dla nich są zboża, rośliny strączkowe i seler. Aby optymalnie wykorzystać powierzchnię grządki, można między rzędami ogórków posiać szybko rosnące rośliny, jak sałatę albo rukolę.

Jak pielęgnować ogórki?

Ogórki mają duże zapotrzebowanie na wodę oraz na składniki pokarmowe. Szczególnie w okresie tworzenia owoców i podczas suszy warzywa wymagają regularnego podlewania. Najlepiej jest podlewać ogórki letnią wodą o poranku. Warstwa ściółki ze słomy utrzymuje dłużej wilgotność gleby, a także czystość ogórków.

Dla dobrego wzrostu ogórki potrzebują azotu, potasu i fosforu. W roku poprzedzającym uprawę, na jesieni, można zastosować kompost albo obornik. Dodatkowo w sezonie zasila się ogórki mieszankami nawozowymi. W przeciwieństwie do szklarniowych ogórków sałatkowych, które są prowadzone do góry i wymagają podpór, ogórki gruntowe mogą rosnąć na gruncie.

Kiedy zbierać ogórki?

Jakieś osiem do dziewięciu tygodni po wysiewie ogórki przynoszą pierwsze owoce. Im częściej się je zrywa, tym liczniej wytwarzają ogórki nowe owoce. W przypadku ogórków sałatkowych potrzebne są trzy zbiory w tygodniu. Korniszony dojrzewają prawie każdego dnia. Świeżo zebrane ogórki można przechować w lodówce przez tydzień. Do zamrożenia zasobne w wodę ogórki się absolutnie nie nadają.

4,5 (11 opinii)