Porady

Kuna – nieproszony gość w domu i ogrodzie. Odstraszanie

4,3 (10 opinii)

Kiedy mowa jest o kunie w domu i ogrodzie, prawdopodobnie chodzi o kunę domową (Martes foina), zwaną też kamionką. Ten gatunek przedstawicieli łasicowatych odkrył właśnie, że w pobliżu ludzkich siedzib można znaleźć idealne warunki życia dla siebie i potomstwa. Jak odstraszyć szkodnika nie robiąc mu krzywdy? Odpowiadamy w artykule.

Kuna na poddaszu - jak rozpoznać jej obecność?

Sam pobyt kuny kamionki w ogrodzie nie byłby powodem do niepokoju. Przeciwnie, jest ona bardzo skutecznym łowcą myszy, szczurów i innych gryzoni i pod tym względem ważnym sprzymierzeńcem człowieka.

Jednak kiedy kuna wprowadzi się do domu - łatwo jest zapomnień o jej niewątpliwych zaletach. Zarówno nocny spokój domowników, jak i bezpieczeństwo samochodu zostają zagrożone. Bardzo często zdarza jej się uszkodzić przewody elektryczne w budynku, co może doprowadzić do zwarcia i pożaru. W samochodzie natomiast potrafi kuna przegryźć kable i różne przewody, narażając właściciela nie tylko na koszty, ale i na poważne niebezpieczeństwo, jeśli uszkodzeń w porę nie zauważy.

Jak rozpoznać obecność kuny w naszym domu? Możliwe, że łatwo przekonamy się o jej zamieszkaniu z nami bez czasochłonnych poszukiwań. Kuna hałasuje, niszczy izolacje, przegryza kable i brudzi. Również jej odchody pozostawiają nieprzyjemny zapach. 

Chociaż kuny potrafią skutecznie zakłócać nam na strychu ciszę nocną, to same są bardzo wrażliwe na hałas.

Dlaczego kuna pojawia się w domach?

Kuna jak większość zwierząt poszukuje miejsca, gdzie bezpiecznie przeczeka mroźne miesiące i wychowa swoje młode. Wybiera lokalizacje, które dadzą jej ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi, gdzie schowa się przed innymi drapieżnikami i będzie mieć blisko źródło pożywienia. Niestety, nasze domy potrafią zaspokoić wszystkie z wymienionych potrzeb.

Dlaczego kuna pojawia się w domach?
Dlaczego kuna pojawia się w domach?

Kuna nie znika w ciepłe miesiące, również między marcem a końcem lata wraca do ludzi - w tym okresie szczególnie podobają jej się schronienia pod maskami samochodów. Jak więc poradzić sobie z tym uroczym stworzeniem, które powoduje tyle szkód?

Czy kuna jest pod ochroną?

Tak, kuna jest pod ochroną. Większość gatunków ptaków i dzikich zwierząt występujących w Polsce objęta jest ochroną prawną na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. Nr 237, poz. 1419), w stosunku do których zgodnie z §7 ww. rozporządzenia obowiązuje szereg zakazów, w tym określony w punkcie 2 zakaz umyślnego okaleczania i chwytania. 

Pułapki, które możemy stosować muszą spełniać określone normy i mogą być stosowane jedynie po uzyskaniu pozwolenia. Każda pułapka jest dokładnie sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa, by zwierzęciu nie stała się krzywda. Dzięki temu bez uszczerbku na życiu kuny można ja wyłapać i przesiedlić w nowe środowisko, gdzie nie będzie mogła dłużej wyrządzać szkód w naszym domu.

Poznaj sposoby na pozbycie się kuny z poddasza
Poznaj sposoby na pozbycie się kuny z poddasza

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Już wiemy, że nocne hałasy na strychu, a do tego odchody i resztki jedzenia, które zwierzę pozostawiło koło swojej kryjówki świadczą niezbicie o tym, że do domu znajduje się nieproszony gość – kuna. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Ponieważ dzikie zwierzęta podlegają przepisom o ochronie przyrody, nie możemy mówić o zwalczaniu kuny, a jedynie o jej odstraszaniu. Nie będziemy też przypominać, co grozi za zabicie zwierzęcia, a skupimy się lepiej na dozwolonych metodach pozbycia się kuny.

  • Przede wszystkim należy zadać sobie trochu trudu, aby stwierdzić, jakimi drogami kuna dostaje się na strych.
  • Bardzo przydatna do lokalizacji i obserwacji małego gościa może się okazać kamera z czujnikiem ruchu.
  • Kiedy odkryta zostanie kryjówka kuny, należy ją dobrze ze wszystkich stron zamknąć. Kuna bardzo dobrze się wspina, celowe jest więc usunięcie z drogi wszystkiego, co może jej w tym pomóc. Drzewa i krzewy rosnące bliżej niż dwa metry od domu trzeba usunąć całkowicie albo przynajmniej zwisające w stronę ściany gałęzie. Także pergole i inne budowle ogrodowe nie powinny stać bezpośrednio w pobliżu domu.
  • Dodatkowo należy zamknąć drogi dojścia na strych. Rynny i inne otwory trzeba zabezpieczyć siatką metalową o drobnych oczkach, a szczeliny zamurować.

Wszystkie te zabiegi można zrobić we własnym zakresie. W każdym razie przy odcinaniu dostępu do kryjówki należy dobrze się upewnić, czy na pewno zwierzątko nie znajduje się gdzieś w środku. Gdyby komuś nakład pracy wydał się zbyt duży, powinien zwrócić się do fachowca.

Kuna w domu - sposoby na odstraszenie
Ecopedia
Kuna w domu - sposoby na odstraszenie

Dlaczego obecność kuny w domu może być uciążliwa?

Zawsze można też spróbować dzielić dom z nieproszonym gościem. To wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami, na przykład:

  • Aktywny nocą ssak będzie głośnym hałasem zakłócał spokój domowników.
  • Ponieważ kuna znaczy swój rewir odchodami, będą się one często znajdować na podłodze strychu.
  • Drapieżnik ma zwyczaj przynosić resztki swojej zdobyczy do gniazda, wobec tego trzeba się liczyć z obecnością na strychu szczątków martwych zwierząt – myszy, innych drobnych ssaków, ptaków, a także skorupek jaj i piór.
  • Jako że tego rodzaju zanieczyszczenia przyciągają różne owady, w domu pojawią się też i one.

Doskonały węch kuny nieznośnie drażnią zapachy ludzkich włosów, a także kociej albo psiej sierści.

Najlepszy sposób na kunę - wcześniejsze zapobieganie!

Jeżeli usłyszeliśmy od sąsiadów, że w okolicy grasuje kuna, warto od razu zacząć działać. Zabezpieczenie domu może wyłącznie pomóc, a jezeli nie przyda się w danym momencie, możliwe, że uchroni nas w przyszłości.

Aby uniknąć problemu z kuną należy dobrze zabezpieczyć dach i poddasze. Wszelkie wloty (otwory wentylacyjne) na poddasze lub pokrycie, muszą być zabezpieczone metalowymi taśmami perforowanymi lub stalowymi kratkami. Podobne osłony warto zastosować wzdłuż szczeliny kalenicowej. Podbitkę dachową lepiej jest wykonać z drewna niż z plastiku. Ochronę przed kunami będzie stanowić ponadto ocieplenie nakrokwiowe, które układane jest na sztywnym poszyciu oraz izolowane papą. Poddasze dzięki temu jest bardzo szczelne i nie ma możliwości, aby cokolwiek dostało się do środka. Ważny fakt - gryzonie i kuny domowe nie lubią styropianiu, szczególnie XPS lub płyt PIR - zdecydowanie wolą miękką wełnę mineralną.

Kuna domowa chowa się na poddaszach m.in. zimą
Kuna domowa chowa się na poddaszach m.in. zimą

Sposoby pozbycia się kuny z domu i ogrodu

Jak wiadomo, zabijanie i ranienie zwierząt jest zabronione, a to oznacza, że trzeba skorzystać ze środków, które mocno uprzykrzą życie nieproszonego sublokatora i skłonią go do wyprowadzki.

1. Aparaty odstraszające

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i wysyłkowych, można zakupić aparaty odstraszające ultradźwiękowe. Są zasilane bateriami i w sposób ciągły emitują ultradźwięki. Ponieważ kuna takich tonów nie znosi, decyduje się na odwrót. Można też kupić urządzenia imitujące dźwięki odstraszające (np. udające inne zwierzęta, co kuna uzna za zagrożenie), ale szkodnik jest na tyle inteligentnym stworzeniem, że szybko zauważa powtarzalność dźwięku.

2. Pastuch elektryczny na kuny

Alternatywą dla ultradźwięków są urządzenia działające na zasadzie ogrodzenia pastwiskowego. Podobnie jak krowa zbliżająca się do krawędzi pastwiska, tak i kuna wchodząca na strych (albo do samochodu) otrzymuje nieprzyjemny impuls elektryczny. Zwierzęta uczą się i w przyszłości będą niebezpieczne miejsce z daleka omijać.

3. Środki zapachowe

Inna metoda polega na zastosowaniu środków zapachowych, które są dla nosa kuny tak nieprzyjemne, że woli odejść od nich jak najdalej. W sprzedaży istnieją różne spraye, które można wypróbować. 

Kuna - jak ją odstraszyć?
Kuna - jak ją odstraszyć?

Domowe metody na pozbycie się kuny

Jeśli ktoś nie chce stosować ani ultradźwięków, ani elektrowstrząsów, może zastosować stare metody domowe. Należą do nich:

1. Głośna muzyka

Chociaż kuny potrafią skutecznie zakłócać nam na strychu ciszę nocną, to same są bardzo wrażliwe na hałas. Poprzez celowy hałas można drapieżniki skutecznie zniechęcić do przebywania w domu. Jako że nocne zwierzę w dzień lubi sobie pospać, głośna muzyka nie pozwala jej żyć.

2. Przesuwanie mebli

Dźwięki, które niepokoją kunę wcale nie muszą być wysokie. Także głuche odgłosy przesuwanych mebli działają na nią bardzo drażniąco i woli poszukać spokoju gdzie indziej.

3. Włosy i sierść

Doskonały węch kuny nieznośnie drażnią zapachy ludzkich włosów, a także kociej albo psiej sierści. Umieszczenie tego rodzaju środka przy wejściu na strych albo do samochodu, zmusza kunę do wycofania się.

Kunę można łatwo rozpoznać, dzięki charakterystycznym cechom
Kunę można łatwo rozpoznać, dzięki charakterystycznym cechom

4. Naftalina

Bardzo wrażliwy zmysł węchu nie pozwoli kunie na pobyt w pomieszczeniu pachnącym naftaliną. Kulko naftaliny można ulokować również w samochodzie.

Schwytanie i wywiezienie kuny - najlepsze rozwiązanie

Czasochłonne, lecz prawdopodobnie najbardziej sprawdzone rozwiązanie to schwytanie kuny i wywiezienie jej do lasu, gdzie będzie mogła bez przeszkód funkcjonować bez wpływu na nasze poddasze. Wymaga to jednak niemałej cierpliwości i zaangażowania.

Minimalna odległość wywiezienia złapanego szkodnika to promień 10 km od naszego domu. Żywołapki są na tyle zaawansowanymi i sprawdzonymi urządzeniami, że możemy zaufać im bez cienia sceptyzmu. Jeżeli mamy trochę wolnego czasu i jesteśmy zmotywowani - to rozwiązanie na pewno należy do opcji, które w najmniejszym stopniu wpłyną na zdrowie kuny.

Jak złapać i uwolnić kunę - WIDEO

Źródło: Kanał YouTube Fix and Drive

Źródło: Kanał Youtube Życie Podkarpackie

4,3 (10 opinii)