Porady

Kuna – nieproszony gość w domu i ogrodzie. Odstraszanie

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Kiedy mowa jest o kunie w domu i ogrodzie, z wysokim prawdopodobieństwem chodzi tutaj o kunę domową (Martes foina), zwaną też kamionką. Ten gatunek przedstawicieli łasicowatych odkrył właśnie, że w pobliżu ludzkich siedzib można znaleźć idealne warunki życia dla siebie i potomstwa. Co ciekawe, mały drapieżnik nie ogranicza się do zasiedlenia ogrodu, ale wcześniej, czy później wprowadzi się do domu, aby na strychu urządzać nocne psikusy.

ZooChat

Sam pobyt kuny kamionki w ogrodzie nie byłby powodem do niepokoju. Przeciwnie, jest ona bardzo skutecznym łowcą myszy, szczurów i innych gryzoni i pod tym względem ważnym sprzymierzeńcem człowieka.

Kiedy jednak kuna wprowadzi się do domu, zarówno nocny spokój domowników, jak i bezpieczeństwo samochodu zostają zagrożone. Bardzo często zdarza jej się uszkodzić przewody elektryczne w domu, co może doprowadzić do zwarcia i pożaru. W samochodzie natomiast potrafi kuna przegryźć kable i różne przewody, narażając właściciela nie tylko na koszty, ale i na poważne niebezpieczeństwo, jeśli uszkodzeń w porę nie zauważy.

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Nocne hałasy na strychu, a do tego odchody i resztki jedzenia, które zwierzę pozostawiło koło swojej kryjówki świadczą niezbicie o tym, że do domu znajduje się nieproszony gość – kuna. Ponieważ dzikie zwierzęta podlegają przepisom o ochronie przyrody, nie możemy mówić o zwalczaniu kuny, a jedynie o jej odstraszaniu. Nie będziemy też przypominać, co grozi za zabicie zwierzęcia, a skupimy się lepiej na dozwolonych metodach pozbycia się kuny.

  • Przede wszystkim należy zadać sobie trochu trudu, aby stwierdzić, jakimi drogami kuna dostaje się na strych.
  • Bardzo przydatna do lokalizacji i obserwacji małego gościa może się okazać kamera z czujnikiem ruchu.
  • Kiedy odkryta zostanie kryjówka kuny, należy ją dobrze ze wszystkich stron zamknąć. Kuna bardzo dobrze się wspina, celowe jest więc usunięcie z drogi wszystkiego, co może jej w tym pomóc. Drzewa i krzewy rosnące bliżej niż dwa metry od domu trzeba usunąć całkowicie albo przynajmniej zwisające w stronę ściany gałęzie. Także pergole i inne budowle ogrodowe nie powinny stać bezpośrednio w pobliżu domu.
  • Dodatkowo należy zamknąć drogi dojścia na strych. Rynny i inne otwory trzeba zabezpieczyć siatką metalową o drobnych oczkach, a szczeliny zamurować.

Wszystkie te zabiegi można zrobić we własnym zakresie. W każdym razie przy odcinaniu dostępu do kryjówki należy dobrze się upewnić, czy na pewno zwierzątko nie znajduje się gdzieś w środku. Gdyby komuś nakład pracy wydał się zbyt duży, powinien zwrócić się do fachowca.

Ecopedia
Kuna w domu - sposoby na odstraszenie

Dlaczego obecność kuny w domu może być uciążliwa?

Zawsze można też spróbować dzielić dom z nieproszonym gościem. To wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami, na przykład:

  • Aktywny nocą ssak będzie głośnym hałasem zakłócał spokój domowników.
  • Ponieważ kuna znaczy swój rewir odchodami, będą się one często znajdować na podłodze strychu.
  • Drapieżnik ma zwyczaj przynosić resztki swojej zdobyczy do gniazda, wobec tego trzeba się liczyć z obecnością na strychu szczątków martwych zwierząt – myszy, innych drobnych ssaków, ptaków, a także skorupek jaj i piór.
  • Jako że tego rodzaju zanieczyszczenia przyciągają różne owady, w domu pojawią się też i one.

Sposoby pozbycia się kuny z domu i ogrodu

Jak wiadomo, zabijanie i ranienie zwierząt jest zabronione, a to oznacza, że trzeba skorzystać ze środków, które mocno uprzykrzą życie nieproszonego sublokatora i skłonią go do wyprowadzki.

1. Aparaty odstraszające

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i wysyłkowych, można zakupić aparaty odstraszające ultradźwiękowe. Są zasilane bateriami i w sposób ciągły emitują ultradźwięki. Ponieważ kuna takich tonów nie znosi, decyduje się na odwrót.

2. Pastuch elektryczny na kuny

Alternatywą dla ultradźwięków są urządzenia działające na zasadzie ogrodzenia pastwiskowego. Podobnie jak krowa zbliżająca się do krawędzi pastwiska, tak i kuna wchodząca na strych (albo do samochodu) otrzymuje nieprzyjemny impuls elektryczny. Zwierzęta uczą się i w przyszłości będą niebezpieczne miejsce z daleka omijać.

3. Środki zapachowe

Inna metoda polega na zastosowaniu środków zapachowych, które są dla nosa kuny tak nieprzyjemne, że woli odejść od nich jak najdalej. W sprzedaży istnieją różne spraye, które można wypróbować.

Domowe metody na pozbycie się kuny

Jeśli ktoś nie chce stosować ani ultradźwięków, ani elektrowstrząsów, może zastosować stare metody domowe:

1. Głośna muzyka

Chociaż kuny potrafią skutecznie zakłócać nam na strychu ciszę nocną, to same są bardzo wrażliwe na hałas. Poprzez celowy hałas można drapieżniki skutecznie zniechęcić do przebywania w domu. Jako że nocne zwierzę w dzień lubi sobie pospać, głośna muzyka nie pozwala jej żyć.

2. Przesuwanie mebli

Dźwięki, które niepokoją kunę wcale nie muszą być wysokie. Także głuche odgłosy przesuwanych mebli działają na nią bardzo drażniąco i woli poszukać spokoju gdzie indziej.

3. Włosy i sierść

Doskonały węch kuny nieznośnie drażnią zapachy ludzkich włosów, a także kociej albo psiej sierści. Umieszczenie tego rodzaju środka przy wejściu na strych albo do samochodu, zmusza kunę do wycofania się.

4. Naftalina

Bardzo wrażliwy zmysł węchu nie pozwoli kunie na pobyt w pomieszczeniu pachnącym naftaliną. Kulko naftaliny można ulokować również w samochodzie.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba