Porady

Tunel ogrodowy – skuteczna ochrona roślin przed zmienną pogodą

0 (0 opinii)

Tunel ogrodowy to niedroga, a przy okazji bardziej praktyczna alternatywa dla szklarni. Jest lekki, przenośny i jednocześnie tak samo skuteczny. Warto sprawdzić, jakie ma korzyści oraz czym kierować się podczas zakupu.

Dlaczego warto mieć tunel ogrodowy?

Tunel ogrodowy, nazywany często foliową szklarnią lub foliakiem, to lekka i łatwa w montażu konstrukcja stanowiąca pomieszczenie do uprawy roślin. Chroni warzywa i owoce przed nadmiernym wiatrem, deszczem oraz mrozem. Sprawdza się także w sytuacji, gdy niewskazane jest bezpośrednie, mocne nasłonecznienie, a na działce nie ma zbyt wielu drzew, pod którymi można by zbudować grządki.

Taki tunel składa się ze stalowego lub plastikowego stelaża oraz folii polietylenowej. Posiada zarówno drzwiczki, jak i osłonięte siatką otwory okienne.

Czy warto postawić go na działce? Zdecydowanie tak, ponieważ tunel ogrodowy zapewnia wiele korzyści:

  • gleba znajdująca się pod konstrukcją jest cieplejsza, niż w pozostałej części ogrodu, co umożliwia wczesną uprawę warzyw bez ryzyka, że przemarzną – dotyczy to m.in. rzodkiewki, sałaty czy szpinaku;
  • można w nim nie tylko wcześniej siać, ale również uprawiać rośliny wytrzymałe na chłód, takie jak seler, kapusta pekińska czy endywia, które odpowiednio pielęgnowane, zapewniają zbiór nawet do grudnia;
  • przed sezonem foliak często wykorzystywany jest jako rozsadnik – zamiast umieszczać rozsady na parapetach w domu czy mieszkaniu, można przełożyć je do tunelu, zapewniając tak samo dobre warunki i oszczędzając przy okazji miejsce;
  • chroni przed nadmiernym wiatrem oraz deszczem, co jest istotne szczególnie w przypadku delikatnych warzyw, jak np. sałaty;
  • tworzy korzystny dla warzyw mikroklimat – ścianki tunelu przepuszczają promienie słoneczne, które nagrzewają glebę, dzięki czemu w środku utrzymywana jest wyższa temperatura nawet wtedy, gdy przez kilka dni pogoda jest chłodniejsza;
  • dobrze zamontowany tunel stanowi ochronę przed insektami oraz ptakami, dzięki czemu nie trzeba stosować środków odstraszających.

Tunel ogrodowy ma jeszcze kilka zalet. W porównaniu do szklarni kusi niską ceną, jest łatwy w montażu, a także można go złożyć i rozłożyć w innym miejscu. Duża różnorodność rozmiarów sprawia, że zmieści się nawet na niedużej działce.

Kobieta z koszykiem warzyw w ręku w tunelu ogrodowym

Jak wybrać tunel foliowy?

Aby tunel ogrodowy spełniał swoje funkcje, musi zostać dobrze wybrany. To, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem to:

  • wymiary;
  • materiał, z którego wykonany jest stelaż;
  • rodzaj folii;
  • kolor folii;
  • dodatkowe funkcjonalności.

Wymiary tunelu foliowego

Tunele ogrodowe dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu można dobrać ich rozmiar do swoich potrzeb oraz możliwości przestrzennych. W większości przypadków wykorzystywane są wysokie konstrukcje, mierzące od 180 cm do 200 cm. Zapewniają dużą wygodę podczas uprawy, ponieważ można do nich swobodnie wejść i przeprowadzać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Niskie stelaże, o wysokości do maksymalnie 150 cm, są estetyczne, sprawdzą się na małych działkach, ale służą raczej do krótkich upraw. Okazja do prac przy warzywach jest możliwa tylko przed lub po zdemontowaniu folii.

Ze względów praktycznych zaleca się foliaki o szerokości ok. 3 m. Pozwalają na stworzenie dwóch grządek wraz ze ścieżką pomiędzy nimi. Długość natomiast najlepiej już dostosować do powierzchni działki – może wynosić od 3 m do nawet 6 m.

Metalowy lub plastikowy stelaż

Kolejną kwestią ważną podczas zakupów jest rodzaj stelaża. Może być wykonany z elementów metalowych lub tworzyw sztucznych. Pierwsza wersja jest bardzo stabilna i trwała. Nie trzeba martwić się, że mocny, porywisty wiatr naruszy lub, co gorsza, przewróci całą konstrukcję. Ważne jest jedynie, aby wybrać ocynkowaną blachę, dzięki której całość będzie dobrze zabezpieczona przed korozją. Metalowy stelaż charakteryzuje się też wyższą wagą, co sprawia, że raz zamontowanego tunelu raczej nie przenosi się, ani też nie składa.

Foliak z tworzywa sztucznego oraz rurek PCV jest trwały, lekki, a także znacznie przystępniejszy cenowo. Nie niszczeje pod wpływem deszczu i wilgoci, jest odporny na wahania temperatur, dzięki czemu nie trzeba go demontować na zimę. Jest jednak mniej wytrzymały niż metalowy, a jeśli konstrukcja znajduje się w nieosłoniętym miejscu, może zostać zniszczona przez wiatr.

Rodzaj folii

Folia w tunelu ogrodowym może posiadać perforację lub nie. Wersja perforowana charakteryzuje się niewielkimi otworami, które zapewniają lepszy przepływ powietrza. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko występowania chorób grzybowych. Jednocześnie otwory sprawiają, że w środku panuje niższa temperatura niż w modelu nieperforowanym. Tunel bez perforacji to dobry wybór, gdy będą uprawiane rośliny ciepłolubne, aczkolwiek należy go regularnie wietrzyć.

Kolor folii

Bardzo duże znaczenie ma kolor folii – może być biała lub zielona. Biały foliak sprawia, że rośliny w środku są lepiej nasłonecznione. Natomiast w zielonym tunelu panują wyższe temperatury (folia nie odbija tak promieni słonecznych, jak biała), występuje też większe zacienienie. Zwykle za bardziej uniwersalny wybór uważa się wersję zieloną.

Drzwi oraz okna

Tunel ogrodowy musi być wyposażony w drzwi, aby móc swobodnie wchodzić do środka. Warto zwrócić na wielkość otworu, a także to, czy materiał można szybko i łatwo zrolować oraz przywiązać od góry.

Oprócz tego zaleca się, aby wybierać konstrukcję wyposażoną w okna, które umożliwiają skuteczne wietrzenie wnętrza, co zapobiega przegrzewaniu upraw. Jednocześnie okna powinny posiadać moskitierę, by uniemożliwiać przenikanie do środka szkodników.

Ogrodnik w tunelu foliowym

Tunel ogrodowy alternatywą dla szklarni

Osoby, które chcą uprawiać własne warzywa, powinny pomyśleć o zakupie szklarni lub tunelu foliowego. Dzięki temu można zapewnić optymalne zbiory, zwiększając ilość plonów oraz dbając przy okazji o ich jakość. Ze względu na wymiary, cenę, a także łatwość montażu coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest tunel ogrodowy. Jest tańszy, a tak samo funkcjonalny jak szklarnia. Ochroni rośliny przed deszczem, mrozem oraz porywistym wiatrem, przedłużając tym samym okres wegetacyjny. Wybierając tunel, należy kierować się nie tylko jego wymiarami, ale również materiałem wykonania stelaża, rodzajem folii oraz dodatkowymi funkcjonalnościami jak drzwi i okna.

0 (0 opinii)