Uprawa papryki w ogrodzie – sadzenie, uprawa i wymagania
Papryka ze swoimi kolorowymi owocami należy do najpiękniejszych warzyw w ogrodzie. Czym byłoby poza tym smaczne jedzenie bez strąków papryki? Wydłużone owoce papryki nazywane bywają błędnie strąkami, chociaż tak naprawdę są dużymi jagodami, jak owoce wszystkich psiankowatych. W każdym razie wspaniale wyglądają, dobrze smakują i są zdrowe.
Mieszkańcy dzisiejszego Meksyku znali i uprawiali paprykę od tysięcy lat. Kiedy Krzysztof Kolumb przywiózł z Ameryki pierwsze nasiona papryki, roślina szybko rozprzestrzeniła się w Europie. Wyhodowano niezliczone odmiany papryki o zróżnicowanych formach, kolorach i przede wszystkim stopniu ostrości. Czy to papryka słodka, chili czy peperoni – wszystkie dostępne odmiany są kultywarami albo mieszańcami gatunków roślin jednorocznych z rodzaju papryka (Capsicum).
Wygląd i wzrost papryki
W zależności od odmiany owoce papryki najpierw zielone przebarwiają się potem na kolor żółty, pomarańczowy albo czerwony. Dojrzała papryka jest bardziej aromatyczna i ma większą wartość odżywczą, niż zielone owoce. Pod względem zawartości witaminy C papryce nie dorównuje żadna inna roślina warzywna. Razem z melonami i blisko spokrewnionymi bakłażanami papryka należy do najbardziej ciepłolubnych gatunków uprawianych roślin.
W ogrodzie można liczyć na pomyślne zbiory papryki tylko wtedy, gdy rośnie na ciepłym, osłoniętym stanowisku, a lato jest bardzo słoneczne. Do optymalnego rozwoju na gruncie papryka potrzebuje spełnienia obu warunków jednocześnie. Idealne warunki panują dla niej w szklarni. Zwykle panuje tam temperatura 25-28°C, a pomieszczenie musi być regularnie wietrzone.
Jakie podłoże dla papryki w ogrodzie?
Jeśli sadzonki są hodowane we własnym zakresie, powinno się to odbywać w doniczkach z ubogą ziemią, aby młode rośliny wytworzyły mocny system korzeniowy. Stanowisko dla siewek powinno być nasłonecznione, aby dobrze się rozwijały. Na ogrodowej rabacie też powinno być ciepło i słonecznie. Trzeba zwracać uwagę na dostatecznie obfite podlewanie.
Wysiew papryki w ogródku
Czy to będą żółte, czy czerwone; palące chili, czy łagodnie słodkie owoce – uprawa wszystkich odmian papryki jest podobna. Aby nie popełnić błędu, trzeba pamiętać, że papryka razem z bakłażanem wymagają bardzo dużo ciepła i uprawa na gruncie uda się tylko w bardzo ciepłych rejonach kraju i w sprzyjających warunkach, na przykład przy południowej ścianie. Uprawa w szklarni albo tunelu foliowym jest możliwa w całym kraju i bardziej bezpieczna, niż w gruncie. Jeśli ktoś nie chce kupować gotowych sadzonek, powinien rozpocząć uprawę papryki wysiewem nasion już w marcu.
Nasiona wysiewa się równomiernie w pojemnikach napełnionych ziemią i lekko je przykrywa. Głębokość siewu powinna być w przybliżeniu równa podwójnej wielkości nasion. Istnieją też odmiany, które kiełkują bez przykrycia, ale te stanowią raczej wyjątek. Po obfitym podlaniu trzeba pojemnik przykryć przezroczystą pokrywą i ustawić w jasnym i ciepłym miejscu: najlepiej w temperaturze 25°C. Po czterech tygodniach pikuje się młode papryki do małych doniczek, które powinny stać w jasnym pomieszczeniu z dużą wilgotnością powietrza.
Sadzenie papryki w ogrodzie
Paprykę sadzi się pod koniec kwietnia do nieogrzewanej szklarni albo w drugiej połowie maja, kiedy nie ma już zagrożenia przymrozkami, na słoneczne rabaty w ogrodzie. Luźna, próchniczna gleba powinna być wcześniej wzbogacona nawozem organicznym. Odstępy między sadzonkami w rzędach wynoszą 40-50 cm, a między rzędami co najmniej 60 cm. W przypadku sadzenie papryki w gruncie zaleca się uprzednie wyłożenie rabaty czarną folią ściółkową, która pomoże utrzymać w glebie ciepło i wilgoć. Inną możliwością jest sadzenie papryki na tarasie albo balkonie w dużych doniczkach. Jako substrat można zastosować dostępną w handlu ziemię do warzyw i ustawić rośliny w miejscu osłoniętym przed deszczem.
Jak pielęgnować paprykę?
Papryka rośnie znacznie wolniej niż pomidory i pozostaje wyraźnie od nich mniejsza. Mimo to należy zaraz po posadzeniu roślin zapewnić im podporę i przywiązać luźno. Uniknie się w ten sposób złamania papryki przez wiatr.
Paprykę trzeba zasilać płynnym nawozem co dwa tygodnie w czasie podlewania albo od połowy czerwca do końca sierpnia podać dwa-trzy razy nawóz organiczny. Zapotrzebowanie na wodę jest u papryki bardzo wysokie, dlatego trzeba ją podlewać codziennie. Małym ale skutecznym zabiegiem przy odmianach wielkoowocowych jest usunięcie pąka kwiatowego na rozwidleniu miedzy pędem głównym i pierwszym pędem bocznym. W ten sposób pobudza się wzrost liści i pędów, co pozwoli na uzyskanie większym zbiorów.
Zapylanie papryki
Najczęstszą przyczyną tworzenia małej ilości owoców papryki mimo bujnego kwitnienia, jest niedobór zapylania. Rośliny są wiatropylne, ale przy dużej wilgotności powietrza (ponad 80-85%) pyłek skleja się i nie odrywa od pylników. Nie pomoże wtedy nawet zalecane potrząsanie, ale trzeba wziąć pędzelek i ręcznie przenosić pyłek na kwiaty. Jeśli z kolei wilgotność powietrza spadnie poniżej 60%, a jednocześnie temperatura powietrza wzrośnie powyżej 25°C, zawiązki owoców opadną. W takim wypadku trzeba glebę każdego ranka mocno nawilżać.
Kiedy zrywać paprykę? Zbiory
W szklarni można pierwsze owoce papryki zrywać już w połowie lipca. Pierwsze dobrze wybarwione w słońcu i w pełni dojrzałe pojawiają się pod koniec miesiąca. W uprawie gruntowej w ogrodzie albo na tarasie w doniczkach, zbiór papryki zaczyna się trzy do czterech tygodni później. Okres zbiorów kończy się w szklarni dopiero pod koniec października albo na początku listopada, ponieważ owoce w niższych temperaturach ledwie rosną. Dojrzałe papryki najlepiej jest ścinać ostrym nożem albo nożycami, aby nie uszkodzić pędów i pozostałych owoców.
Popularne odmiany papryki
W czasie tysięcy lat uprawy z pierwotnej formy botanicznych gatunków papryki rozwinęły się niezliczone hybrydy i kultywary. Również dzisiaj wciąż powstają nowe odmiany, czasem niezwykłe, jak papryka ‘Bellania’ o czarnych owocach albo ozdobna, zwisająca odmiana ‘Delipap’. Bogactwo odmian papryki jest ogromne i naprawdę nie łatwo jest zdecydować się na wybór do ogrodu albo na taras.
Papryki chili
ogólna nazwa mieszańców i odmian papryki o bardzo ostrym smaku. Charakterystyczny smak chili powoduje zawarta w papryce kapsaicyna, która drażni skórę i błony śluzowe, wzbudza apetyt i ułatwia trawienie. Kilka odmian chili:
- ‘Habanero’ – małe, pomarańczowe strąki uchodzą za jedne z najostrzejszych w ogóle. Papryka dla znawców, którzy mają już doświadczenia z ostrymi przyprawami.
- ‘Tabasco’ – pomarańczowoczerwone strąki, dojrzewające jesienią.
- ‘Thai-Chili’ – niezwykle ostra papryka, używana w krajach azjatyckich i w Meksyku. Strąki są długie i smukłe.
Papryka peperoni
Kultywary papryki rocznej typowe dla kuchni włoskiej. Bardzo urozmaicona pod względem smaku grupa odmian papryki. Można znaleźć peperoni bardzo łagodną, łagodną, łagodnie pikantną aż do ostrej. Z tego powodu jest bardzo popularna i stosowana w różnych formach.
Papryka ozdobna
Chodzi przeważnie o Capsicum frutescens, krzewiasty i nisko rosnący gatunek, o ładnych, pionowo stojących owocach. Odmiany ozdobne papryki są wprawdzie jadalne, jednak w sklepie są specjalnie oznakowane jako ozdobne. Wynika to ze stosowania w ich uprawie środków ochrony roślin, które są niedopuszczalne w uprawie warzyw. Nie ma tych wątpliwości, jeśli ozdobna papryka będzie samodzielnie wyhodowana z nasion.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.