Porady

Jak zabezpieczyć tunel foliowy na zimę?

0 (0 opinii)

Tunel foliowy umożliwia uprawianie zdrowych, ekologicznych owoców i warzyw. Warto z niego skorzystać – w końcu nic nie smakuje tak, jak własnoręcznie wysiane i zebrane plony! Po zakończeniu sezonu warto zadbać nie tylko o rośliny i narzędzia, ale także o sam tunel ogrodowy. Odpowiednia konserwacja pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów związanych z naprawą źle zabezpieczonego tunelu.

Czym jest tunel ogrodowy?

Tunel ogrodowy (nazywany też tunelem foliowym), to konstrukcja, która zapewnia różnym roślinom doskonałe warunki. Jego dużą zaletą jest mobilność. Można ustawić tunel w danym miejscu na 2 lub 3 lata, a później zmienić jego lokalizację. Dzięki temu gleba nie będzie jałowiała, a zbiory staną się obfite.  

Co więcej, osłona pozwala wydłużyć okres wegetacyjny, przyspiesza wzrost i rozwój roślin. Chroni je przed wiatrem oraz ostrym słońcem. 

W tunelu można uprawiać:

  • owoce: np. truskawki, maliny, borówki, winogrona,
  • warzywa: rzodkiewkę, szpinak, sałatę, cebulę dymkę, fasolkę szparagową,
  • warzywa ciepłolubne: paprykę, ogórki, pomidory, cukinię,
  • warzywa kapustne: kalarepę, kalafior, kapustę,
  • zioła: bazylię, cząber, kolendrę, koper, dziurawiec, estragon, melisę.

Odkażanie i sprzątanie

Po zakończeniu sezonu tunel warto odkazić. W tym celu można wykorzystać specjalny preparat, dostępny w sklepach ogrodniczych. Po zdemontowaniu konstrukcji należy również uprzątnąć zalegające na ziemi korzenie, łodygi i liście. Jest to szczególnie ważne, ponieważ odpadki tego typu mogą w kolejnym sezonie doprowadzić do zakażenia upraw. 

Następnym krokiem jest nawożenie i przekopanie gleby. Do jej użyźnienia można wykorzystać np. obornik lub kompost. 

Jeśli szkielet tunelu pozostaje na zimę w ogrodzie, należy go umyć i zdezynfekować. Warto też dokładnie przyjrzeć się stelażowi, naprawić ewentualne zniszczenia i, w razie potrzeby, zabezpieczyć poszczególne elementy przed korozją. 

null

Jak zabezpieczyć tunel przed nadejściem zimy? 

Zasada jest prosta: każdy tunel ogrodowy należy zabezpieczyć przed nadejściem chłodnych miesięcy. Folię najlepiej jest zdjąć ze stelaża tuż po zakończeniu jesieni. 

Niektórzy ogrodnicy mają tunele całoroczne – okryte wielosezonową, mocną i grubą folią. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy, nawet najtrwalszy materiał, w niekorzystnych warunkach zużywa się szybciej. Dlatego, przed nastaniem pierwszych przymrozków, folię należy:

  • dokładnie umyć, najlepiej wodą z dodatkiem specjalnego mydła potasowego,
  • osuszyć i zdjąć ze stelaża,
  • zrolować – folii nie wolno składać, ponieważ może popękać w miejscach zagięć,
  • przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu, zabezpieczonym przed mrozem.

Jak przygotować tunel ogrodowy na kolejny sezon? 

Gdy zima się skończy, tuż przed rozpoczęciem prac ogrodowych, trzeba sprawdzić stan tunelu. Warto dokładnie obejrzeć folię pod kątem ewentualnych zniszczeń i nieszczelności. Jeśli materiał będzie uszkodzony, należy go wymienić lub skleić specjalną taśmą. To ważne, ponieważ tylko szczelny tunel będzie dobrze spełniał swoją funkcję. 

Nie wolno też zapominać o stelażu, tj. o rurkach i metalowych elementach, które w zimie mogą się ukruszyć i zardzewieć. Skorodowane miejsca najlepiej oczyścić i pomalować farbą antykorozyjną. Przed rozpoczęciem sezonu, warto także ponownie zdezynfekować tunel. Dopiero tak przygotowana konstrukcja nadaje się do użytku.

null

Podsumowanie

Tunel ogrodowy doskonale nadaje się do uprawiania słodkich truskawek, soczystych pomidorów i ogórków, jak również pachnących ziół – bazylii oraz koperku. Chroni rośliny przed silnym wiatrem i promieniowaniem UV, a ponadto przyspiesza wegetację i wzrost sadzonek.

Tunel foliowy może z powodzeniem służyć przez kilka sezonów, o ile będzie użytkowany zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Najważniejsza dotyczy zabezpieczenia go przed zimą. Przede wszystkim, warto zadbać o folię, tzn. umyć ją, wysuszyć, a następnie zrolować i – w czasie mrozów – przechowywać w ciemnym oraz suchym miejscu. Jeśli chodzi o stelaż, należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nim śladów rdzy lub innych uszkodzeń. Jeżeli się pojawiły, trzeba usunąć je przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

0 (0 opinii)