Lwia paszcza (wyżlin) w ogrodach naszych czytelników [ZDJĘCIA]
Lwia paszcza, czyli wyżlin większy to roślina jednoroczna charakteryzująca się wyprostowanym pokrojem i kwiatostanami uformowanymi w luźne grona. Swoją nazwę zawdzięcza osobliwemu kształtowi dwuwargowych, wielobarwnych kwiatów – po naciśnięciu ścianek otwierają się one, przywodząc na myśl otwartą zwierzęcą paszczę.
Wyżliny większe (Antirrhinum majus) osiągają średnio 60 centymetrów wysokości, choć najwyższe odmiany dorastają do nawet 100 centymetrów. Kwitną na przełomie czerwca i lipca aż do jesieni, wydając piękne kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym i ich odcieniach. Najczęściej występują w kształcie dzwonkowatym lub płatkowym, a swoją popularność zawdzięczają głównie swojemu nietypowemu wyglądowi – przypominają bowiem otwartą paszczę lwa.
Lwia paszcza (wyżlin większy) – uprawa i wymagania
Uprawę lwiej paszczy w ogrodzie zaczynamy wczesną wiosną, tuż po pierwszych przymrozkach – w pierwszej lub drugiej połowie marca. Wysiew nasion do pojemnika zaczynamy od umieszczenia ich w ziemi w ten sposób, by nie były one całkowicie pokryte glebą, a jedynie delikatnie przykryte. Kiełkowanie zaczyna się po około 2 tygodniach; wyżliny są gotowe do pikowania do donic na początku kwietnia. Najlepszym czasem na przeniesienie sadzonek na miejsce stałe np. na rabaty jest moment, kiedy przybierają one formę małych krzaków. Lwia paszcza będzie najlepiej rosła na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym.
Inną, rzadziej stosowaną metodą, jest siew nasion bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Możemy również zdecydować się na kupno gotowej rozsady czy rozwiniętych, kwitnących wyżlinów większych.
W trakcie przesadzania siewek na miejsce stałe, należy pamiętać o odpowiedniej rozstawie, która wynosi:
- 15x15 centymetrów – w przypadku odmian niższych,
- 40x40 centymetrów – dla odmian wysokich.
Lwia paszcza kwitnie najobficiej na zwięzłych glebach piaszczysto-gliniastych, o obojętnym odczynie i umiarkowanej wilgotności. W czasie rozwoju rośliny zaleca się jej odżywianie nawozami mineralnymi, w których składzie dominuje potas. Intensywne nawożenie jest konieczne zwłaszcza wtedy, kiedy wyżlin dorasta w skrzyniach lub pojemnikach – podłoże szybciej straci wtedy składniki odżywcze.
Lwia paszcza w ogrodzie
Liczne odmiany lwiej paszczy pozwalają na tworzenie wielobarwnych kompozycji w naszym ogrodzie i idealnie współgrają z innymi roślinami kwitnącymi wiosną, takimi jak:
- nagietki,
- chabry,
- begonie,
- kosmosy,
- astry,
- nasturcje,
- aksamitki,
- lewkonie,
- lobelie,
- groszek pachnący,
- łubin,
- szałwia.
Lwie paszcze często uprawiane są w ogrodach wiejskich, a także letnich rabatach jednorocznych. Niższe odmiany stanowią niezwykły element kwietników dywanowych i obwódek, wyższe zaś uprawia się najczęściej na kwiaty cięte – są trwałe i wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.
Wyżliny to rośliny miododajne, które swoim słodkim, delikatnie cytrusowym zapachem wabią pszczoły oraz motyle. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć lwiej paszczy, które zostały wykonane przez naszych Czytelników:
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.