Porady

Chabry w ogrodzie – jak dbać o tę roślinę jadalną? [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Jadalny chaber bławatek występuje naturalnie jako polny chwast, jednak ze względu na niewielkie wymagania i szereg cennych właściwości jest coraz częściej spotykany w przydomowych ogródkach. Odpowiednio pielęgnowany stanowi piękną ozdobę rabat – doskonale prezentuje się w towarzystwie maków i krwawników.

Chabry bławatki, znane także jako głowacze czy macoszki, to rośliny jednoroczne z rodziny astrowatych, charakteryzujące się wzniesionym pokrojem, niewielkimi, lancetowatymi liśćmi i koszyczkowatymi kwiatostanami w kolorze niebieskim, różowym lub białym. Kwiaty kwitną od maja do września, wabiąc swoim zapachem pszczoły i motyle. Ich płatki są jadalne – wykorzystuje się je m.in. do dekoracji dań i przygotowywania naparów, ale także jako składnik kosmetyków czy naturalny barwnik.

Chabry – jak o nie dbać?

Choć rośliny te nie są wymagające, najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej glebie o dużej przepuszczalności, bogatej w składniki pokarmowe, cechującej się odczynem obojętnym bądź lekko kwaśnym. Chabry to kwiaty ciepłolubne, dlatego warto sadzić je na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Mimo że nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, należy pamiętać m.in. o ich regularnym podlewaniu i przycinaniu.

Podlewanie

Systematyczne nawadnianie chabrów jest szczególnie istotne w okresie letnim, w czasie upałów. Kwiatów nie podlewamy obficie – gdy wyczujemy, że podłoże jest suche, wystarczy zrosić je niewielką ilością wody. Pamiętajmy, by nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia, gdyż może to skutkować gniciem chabrów.

Przycinanie i odchwaszczanie

Wycinanie suchych i zniszczonych pędów rośliny stymuluje jej zdrowy i szybki wzrost. Nie jest to zabieg konieczny, jednak z pewnością przysłuży się chabrom, które odwdzięczą się nam bujnym kwitnieniem. Do usunięcia niewielkich pędów wystarczą nam nożyce lub sekator ogrodowy.

Regularne odchwaszczanie pozwala uchronić chabry przed brakiem dostępu do światła słonecznego, wody, czy składników mineralnych, a co za tym idzie – ułatwia ich zdrowy wzrost. Zabiegi najlepiej przeprowadzać, gdy gleba jest lekko wilgotna. 

Nawożenie

Chabry posadzone w odpowiedniej glebie nie wymagają nawożenia, jeśli jednak podłoże jest nieco gorsze jakościowo, warto zapewnić kwiatom dostęp do specjalnych nawozów do roślin kwitnących, które w swoim składzie zawierają fosfor, azot oraz potas. Nie należy stosować odżywek częściej, niż dwa razy w miesiącu. 

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Chabry są dość odporne na zagrożenia takie jak choroby roślin i szkodniki, jednak zdarza się, że padają ofiarami mszyc lub szarej pleśni. By zapobiec uszkodzeniu kwiatów, należy je obserwować – szybka reakcja pozwoli na pozbycie się zagrożeń, zanim dojdzie do nieodwracalnych szkód. Najbardziej podatne na niebezpieczeństwa są chabry rosnące w glebie o wysokiej wilgotności.

Właściwie pielęgnowane chabry stanowią niezwykłą ozdobę ogrodów – dekoracyjne kwiaty w intensywnych odcieniach ożywią rabaty i będą cieszyć oko przez całe lato. 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia chabrów autorstwa naszych Czytelników:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)