Lobelia – kwiat na balkony i tarasy. Jak ją uprawiać?
Lobelia jest prawdziwym klejnotem w balkonowych skrzynkach i doniczkach oraz na ogrodowych rabatach. Rodzaj tych roślin nosi nazwisko flamandzkiego botanika Mathiasa de Lobel’a (1528-1616). Liczy ponad 400 gatunków, pośród których są rośliny jednoroczne i byliny o różnym wzroście, od kilku centymetrów do wysokich krzewów.
U nas uprawiane są najczęściej pochodzące z Afryki odmiany jednorocznej lobelii. Szybkorosnące rośliny rozwijają mnóstwo małych kwiatków od maja do września. Klasycznie we wszystkich odcieniach błękitu, a dzisiaj także w bieli, różu i czerwieni. Ta wspaniałość barw kwiatów zdobi obrzeża ścieżek, rabaty, balkony i tarasy, a na dodatek wabi głodne owady.
Stanowisko do uprawy lobelii na balkonie
Nasza lobelia pochodzi z południa Afryki, gdzie rośnie w naturalnym środowisku od Angoli, Malawi i Mozambiku aż do prowincji przylądkowych RPA. Jest więc przyzwyczajona do ciepła i słońca. Jeśli nie będą spełnione jej warunki, nie ma co liczyć na bujne kwitnienie. Stanowisko dla lobelii powinno:
- mieć dużo słońca, najlepiej przez cały dzień;
- dawać dużo ciepła;
- być osłonięte od wiatru – zimnych powiewów lobelia nie znosi;
- chętnie znajdować się pod przezroczystym zadaszeniem – ulewny deszcz może zniszczyć kwiaty.
Może stać się prawdziwą gwiazdą na słonecznym balkonie, gdzie mając osłonę może swobodnie rozwijać swoje kwiaty. Wraz z takimi roślinami, jak pelargonie i petunie jest w stanie stworzyć barwne kaskady niebieskich, różowych, czerwonych i liliowych kwiatów. O tym jak komponować ze sobą rośliny i tworzyć rabaty kwiatowe w ogrodzie, przeczytasz tutaj.
Jakie podłoże wybrać dla lobelii?
Lobelia w balkonowych skrzynkach albo doniczkach jest zadowolona z każdej ziemi kwiatowej. Dla odmian zwisających zaleca się wysokie doniczki albo ample kwiatowe, które zapewniają lobelii odpowiednią ilość substratu.
Lobelia nie znosi w ogóle zastoju wody, przed sadzeniem należy więc w każdym wypadku w doniczkach i skrzynkach kwiatowych zastosować warstwę drenażową.
Na zewnątrz na rabatach wykorzystuje się lobelię do tworzenia barwnych dywanów między bylinami. Chociaż lobelia w zasadzie nie jest wybredna, jeśli chodzi o podłoże, to jednak w miarę możliwości dobrze jest zapewnić jej ziemię z piaskiem i odrobiną gliny.
Wysiew lobelii do inspektu
Lobelię można doskonale uprawiać z nasion. Posiana i utrzymana w odpowiednich warunkach nie potrzebuje dużo czasu, aby zakwitnąć:
- Wysiew w lutym i marcu na powierzchnię ziemi, bez przykrywania.
- Utrzymanie równomiernej temperatury powietrza od 15 do 18°C.
- Zwracać uwagę na dużą wilgotność powietrza.
- Od połowy kwietnia stopniowo przyzwyczajać siewki do warunków zewnętrznych.
- W połowie maja, kiedy miną ostatnie przymrozki, można lobelię posadzić w miejscu przeznaczenia.
Sadzenie lobelii do skrzynek i doniczek
Lobelia nie znosi w ogóle zastoju wody, przed sadzeniem należy więc w każdym wypadku w doniczkach i skrzynkach kwiatowych zastosować warstwę drenażową. Jednocześnie trzeba otwory wylotowe w dnie tak zabezpieczyć, aby korzenie w krótkim czasie ich nie zablokowały.
Na zewnątrz na rabatach wykorzystuje się lobelię do tworzenia barwnych dywanów między bylinami.
Podlewanie lobelii i nawożenie
Lobelia rozwija całą masę kwiatów, które muszą być odżywione, a wiec potrzebują w czasie upałów stosunkowo dużo wody. Oczywiście, woda powinna być podawana regularnie i dopiero wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebna, czyli kiedy wierzchnia warstwa lekko przeschnie.
Inaczej jest, jeśli po kilku dniach suchych spadnie niewielki deszcz. Wtedy trzeba się upewnić, czy woda deszczowa przeniknęła do korzeni. W przeciwnym razie, mimo mokrej powierzchni, należy lobelię dodatkowo podlać.
Do bujnego rozwoju kwiatów potrzebuje lobelia nie tylko wody ale i odpowiednich dawek składników odżywczych. Przez cały sezon trzeba je podawać w odstępach zależnych od koncentracji nawozu. Kwitnące rośliny potrzebują wyrównanych proporcji azotu, fosforu i potasu, albo nieco więcej fosforu, w zakresie od NPK 5-7-7 do NPK 8-8-8.
Lobelia na balkonie - jak i kiedy przycinać?
- Aby uzyskać długotrwałe kwitnienie, trzeba lobelię przyciąć po pierwszym kwitnieniu (zwykle pod koniec lipca).
- Jak długo roślina nosi zawiązki nasion ze zwiędłych kwiatów, tak długo powstrzymuje tworzenie nowych pąków kwiatowych.
- Możliwe jest przycięcie zwiędłych kwiatów do 2/3 wysokości rośliny.
- Dzięki temu roślina latem rozwinie się na nowo i będzie kwitła do jesieni.
Uwaga! Lobelia jest rośliną trującą. Dlatego na balkonie i tarasie powinna znajdować się poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt domowych. W takim wypadku optymalnym rozwiązaniem są doniczki wiszące. Dla motyli, pszczół, trzmieli i innych owadów nektar lobelii jest całkowicie jadalny.
Komentarze