Goździki w ogrodzie – jak uprawiać? [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]
Goździki charakteryzują się wąskimi liśćmi o podłużnym kształcie oraz smukłymi łodygami, na których osadzone są barwne, ozdobne kwiaty, najczęściej w odcieniach różu i czerwieni, o postrzępionych płatkach i krzaczastym pokroju. Idealnie nadają się do uprawy w przydomowym ogrodzie, na murkach i rabatach.
Mają niewielkie wymagania glebowe: tolerują nawet suche, piaszczyste podłoże. Są również łatwe w uprawie: wystarczy zapewnić goździkom optymalne warunki do ich rozwoju oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Najbardziej popularne odmiany goździków uprawiane w naszych ogrodach to m.in.:
- goździk ogrodowy – odmiana jednoroczna/dwuletnia; goździk ogrodowy zawdzięcza swoją popularność dużym, bardzo ozdobnym, długo kwitnącym kwiatom w odcieniach różu i czerwieni. Wypuszcza długie, wąskie liście o szarym, woskowym nalocie. Kwitnie od czerwca do września i idealnie sprawdza się w formie kwiatów ciętych,
- goździk pierzasty – bylina wieloletnia; charakteryzuje się dużymi, pachnącymi kwiatami w odcieniach bieli, różu i czerwieni. Nazwę zawdzięcza efektownym, postrzępionym płatkom i gęstym, pierzastym kępom. Jego liście są gładkie, wąskie i mają jasnozieloną barwę. Okres jego kwitnienia trwa od maja do lipca,
- goździk brodaty – odmiana dwuletnia; cechuje się niewielkimi kwiatami zebranymi w kuliste kwiatostany w odcieniach od bieli do intensywnej czerwieni, często dwukolorowymi. Kwitnie od maja do czerwca, a jego liście są szerokie i lancetowate,
- goździk kropkowany – bylina wieloletnia o niewielkich kwiatach w kolorze ciemnego różu; nazwa odmiany pochodzi od kropek, które możemy zauważyć na niektórych postrzępionych płatkach. Liście goździka kropkowanego są cienkie i wąskie, w barwie szarozielonej. Okres jego kwitnienia trwa od czerwca do września.
Goździki, zależnie od gatunku, dorastają średnio do 30 centymetrów. Aby zapewnić im szybki wzrost, należy pamiętać o prawidłowej uprawie tych pachnących kwiatów.
Jak uprawiać goździki?
Sadząc goździki (robimy to w okresie wiosennym lub jesiennym) musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu między sadzonkami – powinien on wynosić ok. 40 centymetrów, by zapewnić kwiatom równomierny dostęp do promieni słonecznych i pozwolić im swobodnie się rozrastać. Kwiaty nie są wymagające – wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację i zadbać o właściwe warunki, a staną się zjawiskową ozdobą naszego ogrodu.
Wymagania i pielęgnacja
Mimo że goździki nie mają dużych wymagań, pamiętajmy, by zapewnić im stanowiska słoneczne lub półcieniste, gdzie będą kwitły najbardziej obficie, a ich liście pięknie się wybarwią. Kwiaty dobrze znoszą okresy suszy i tolerują żyzną piaszczysto-wapienną glebę o dużej przepuszczalności i obojętnym odczynie. Choć goździki wieloletnie są odporne na niskie temperatury i nie wymagają okrywania w okresie zimowym, możemy zabezpieczyć je np. za pomocą gałęzi, co ochroni je przed szkodnikami.
Goździki wymagają usuwania przekwitłych i uschniętych kwiatów – pobudza to rośliny do wzrostu i pomaga im zachować zwarty pokrój. Nie tolerują nadmiaru wody, dlatego nie zaleca się podlewania ich częściej, niż raz w tygodniu, chyba, że dostrzeżemy suchość gleby – np. w okresie intensywnych upałów. Równie ostrożnie postępować należy z nawozami: najlepiej stosować je tylko raz na kilka tygodni i wybrać środki o niskiej zawartości azotu.
Choć goździki występują w wielu odmianach, nie musimy zastanawiać się, którą wybrać – możemy przecież utworzyć niebanalne kompozycje złożone z różnych gatunków kwiatów.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć goździków, które sfotografowali w swoich ogrodach nasi Czytelnicy.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.