Porady

Złocień w ogrodzie – kalendarz uprawy i szkodniki [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Złocień to roślina jednoroczna, która ujmuje pięknem swoich kwiatów. Pojawiają się one najczęściej w lipcu i kwitną aż do października. Roślina bywa jednak atakowana przez choroby i szkodniki. Jakie? Przeczytajcie nasz artykuł.

Jakie wymagania ma złocień?

Złocienie w ogrodzie najczęściej idealnie odnajdują się na słonecznym stanowisku. Efektownie wyglądają jako jedyna roślina na rabacie, ale równie pięknie prezentują się jako uzupełnienie grządki kwiatowej. Równie dobrze złocień może być posadzony jako obwódka rabaty lub wzdłuż ścieżki ogrodowej. Oprócz tego, sprawdzi się jako osłona dla brzydkiego muru. Choć nie dorasta do dużych wysokości, bo jedynie do maksymalnie 90 cm, przykuwa wzrok urokliwymi kwiatami.

Kalendarz uprawy złocienia

Uprawę złocienia trójbarwnego zaczynamy wczesną wiosną. Już w marcu możemy wysiać kwiaty do doniczek w domu. Po wykiełkowaniu należy je przesadzić do gruntu. Z tym najlepiej jednak poczekać do maja, aż do ustąpienia przymrozków. Inną opcją i alternatywą dla wysiewu z nasion są gotowe rośliny. Gotowe sadzonki również warto posadzić dopiero pod koniec maja lub dla bezpieczeństwa na początku czerwca.

Latem należy podlewać złocienie jedynie w okresach bezdeszczowych. Wysokie odmiany, które bujnie rozkwitają właśnie w okresie wakacyjnym, dobrze jest podwiązać do podpór wetkniętych w ziemię. Oprócz tego trzeba regularnie usuwać więdnące koszyczki. To pobudzi roślinę do wypuszczania kolejnych kwiatów.

Jesień to czas, kiedy złocień kończy swoje kwitnienie. Po pierwszych przymrozkach należy usunąć roślinę, posprzątać grządkę i kompostować. Aby gleba nie była odkryta zimą, można ją wyściółkować kompostem.

Choroby i szkodniki złocienia trójbarwnego

Złocień zdaje się być stosunkowo odporny na szkodniki i choroby, niekiedy jednak ulega niektórym z nich. Najczęściej atakują go:

  • mączniak rzekomy – na górnej stronie liści pojawiają się żółto-brązowe lub czerwone plamy; jego rozwojowi sprzyja wilgotna pogoda
  • mączniak prawdziwy – na liściach, pąkach i pędach tworzy się mączysty, biały nalot; rozwojowi sprzyja sucha pogoda
  • mszyce – szczególnie narażony jest na nie złocień maruna; poznasz je po zielonych, żółtych lub czarnych owadach żerujących na młodych pędach
  • werticylioza – grzyby rozwijające się i powodujące więdnięcie oraz usychanie pędów od dołu do góry
  • szara pleśń – wywołują ją grzyby; objawia się aksamitnym, szarym nalotem na całej roślinie.

Najczęściej jedyną pomocą dla roślin jest ich usunięcie (przycięcie) oraz zniszczenie. W przypadku mszyc czasem wystarczy opłukanie silnym strumieniem wody i spryskanie roztworem szarego mydła i spirytusu.

Zdjęcia czytelników

Poniżej prezentujemy Wam różne złocienie w ogrodach naszych Czytelników. Są naprawdę urocze:

null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)