Porady

Glicynia kwiecista (wisteria) w ogrodzie – jak kwitnie? [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Glicynia kwiecista, zwana także wisterią, to okazałe pnącze o zdrewniałych łodygach, charakteryzujące się bujnym kwitnieniem i długimi, zwisającymi kwiatostanami. Przy właściwych warunkach wzrostu i odpowiedniej pielęgnacji, roślina wypuszcza piękne kwiaty w kolorze liliowym, wrzosowym, białym lub różowym, zebrane w zwisające grona. Jej średni roczny przyrost to 1-3 metrów.

Dodatkową ozdobą glicynii kwiecistej są owoce: to długie strąki, zdobiące pnącze przez całą zimę.

Glicynia kwiecista wymaga bardzo stabilnych podpór, dlatego dobrym pomysłem jest posadzenie rośliny w sąsiedztwie altan, ścian, czy wiat, które będą mogły stanowić dla niej oparcie. 

W Polsce największą popularnością cieszą się dwa gatunki glicynii:

  • glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) – charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, które składają się z 13–19 mniejszych listków i kwiatami zebranymi w długie grona, rozwijające się od nasady kwiatostanu, skręcając w lewo. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jej pędy osiągają do 8 metrów długości,
  • glicynia chińska (Wisteria sinensis) – jej liście, tak jak w przypadku glicynii kwiecistej, są pierzaste, jednak złożone są z 7-13 listków, które są nieco większe.

Okres kwitnienia przypada na maj, kwiaty są bardzo zagęszczone w gronie i rozwijają się jeszcze przed liśćmi; pędy skręcają w prawo i osiągają do 15 metrów długości.

Glicynia kwiecista – kwitnienie 

Kwitnienie glicynii rozpoczyna się średnio po 8-10 latach, jednak można pobudzić ten proces poprzez cięcie pędów. Pierwszy zabieg wykonuje się po 3 latach, kiedy roślina jest już dobrze ukorzeniona. Jako że pnącze zawiązuje pąki na początku jesieni, przycinanie należy przeprowadzić pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Pędy przycinamy według poniższej instrukcji:

  • Pod koniec lipca przycinamy większość pędów nad czwartym liściem, pozostawiając te z nich, które służą nadawaniu roślinie kierunku jej wzrostu.
  • Na początku wiosny wycinamy pędy suche, zniszczone, obumarłe lub przemarznięte.
  • Na przełomie lutego i marca możemy podciąć korzenie glicynii, znajdujące się ok. 40-60 centymetrów od rośliny.

Regularne przycinanie oraz systematyczne podlewanie zapewni roślinie zdrowy i efektowny wzrost. By glicynia kwiecista bujnie kwitła, musimy zapewnić jej także słoneczne, ciepłe stanowisko oraz przepuszczalne, bogate w próchnicę podłoże, o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Jeśli posadzimy roślinę w miejscu zacienionym, będzie ona rosła, lecz niestety nie zakwitnie. 

Glicynia kwiecista, która ma stały dostęp do promieni słonecznych i jest odpowiednio pielęgnowana, zakwita w maju, pokrywając się mnóstwem pięknych kwiatków o słodkim zapachu, które najczęściej przybierają kolor wrzosowy, fioletowy i niebieski, a rzadziej różowy lub biały. Kwiatostany pnącza osiągają długość do 35 centymetrów, a zielone liście jesienią przebarwiają się na żółto.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia efektownej glicynii kwiecistej autorstwa naszych Czytelników:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)