Porady

Szafirek - zwiastun wiosny! Zobacz poradnik uprawy i zdjęcia z ogrodów!

0 (0 opinii)

Szafirek (Muscari Mill.) uchodzi za jeden z najpiękniejszych kwiatów. Piękno jego przeważnie niebieskich do fioletowych kwiatów zachwyca od początku wiosny. O tym jak go uprawiać przeczytaj w naszym artykule!

Botaniczny rodzaj szafirka został przypisany do rodziny szparagowatych, chociaż wcześniej był traktowany jako przedstawiciel liliowatych. Molekularno-genetyczne badania przesądziły o zmianie klasyfikacji, co oczywiście w niczym nie umniejsza jego urody.

Rodzajowa nazwa botaniczna Muscari wywodzi się od łacińskiego muscus = „piżmo” i ma związek z mocnym zapachem, które niektóre gatunki podczas kwitnienia roztaczają. Jako rośliny ozdobne występuje kilka gatunków szafirków, ich hybrydy i jeszcze bardziej liczne odmiany.

Jak wyglądają? Ile wzrostu mogą mieć szafirki?

Szafirki są bylinami z małymi, jajowatymi cebulkami w roli organów przetrwalnikowych. Tworzą zwykle dwa do siedmiu mięsistych, wąskich liści. Gatunki o szerokich liściach rozwijają przeważnie tylko pojedyncze liście. Z każdej cebulki rozwija się wysoki na 15 do 25 cm pęd kwiatowy. Na jego szczycie znajduje się duże grono pojedynczych kwiatów. Obupłciowe kwiaty w gronie otwierają się z dołu do góry. Kwiaty na wierzchołku są mniejsze i płonne. Szafirki kwitną w różnych odcieniach błękitu, czasem są dwukolorowe, a istnieją też odmiany o kwiatach białych. Wielkokwiatowe szafirki (Muscari macrocarpum) mają żółte kwiaty. Okres kwitnienia trwa od marca do maja. Po przekwitnieniu tworzą się torebki nasienne z czarnymi, kulistymi nasionami. Po dojrzeniu nasion nadziemne części rośliny obumierają i szafirek trwa do następnej wiosny w formie cebulki.

Stanowisko i podłoże dla szafirków

Szafirki, jak większość kwiatów cebulowych, preferują słoneczne i ciepłe stanowiska z pulchną, przepuszczalną i niezbyt wilgotną ziemią.

Jak i kiedy sadzić szafirki?

Od października do listopada sadzi się małe cebulki szafirków. Obok klasycznych ogrodowych rabat, możliwa jest też uprawa szafirków w pojemnikach i skrzynkach. Są to mocne byliny, które można sadzić w różnych miejscach i prawie na każdej glebie. Najlepiej czują się i kwitną szafirki na jasnych stanowiskach, jeśli jednak są w ogrodzie drzewa o luźnych koronach, pod nimi również mogą bez problemu rosnąć. Im bardziej ocienione jest miejsce z szafirkami, tym mniej bujnie będą kwitnąć. W przypadku ciężkich, gliniastych gleb powinno się przed sadzeniem wymieszać ziemię z piaskiem i próchnicą. Na mało przepuszczalnym gruncie szafirki nie będą zbyt długotrwałe.

Szafirki są mało wymagające i łatwe w pielęgnacji.
Szafirki są mało wymagające i łatwe w pielęgnacji.

Jak pielęgnować szafirki?

Szafirki są mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Wiosną, kiedy cebulki zaczynają rozwijać liście i pędy kwiatowe, można zasilić je nawozem, na przykład dawką kompostu. Aby rośliny nie tworzyły nasion, należy zwiędłe kwiatostany usuwać przed rozwojem nasion. Liście pozostawia się do zżółknięcia, zanim zostaną przycięte. Ważne jest, aby w okresie spoczynku ziemia nie była zbyt wilgotna. Szafirki najlepiej rosną, kiedy raz posadzone, przez lata mogą się bez zakłóceń rozwijać.

Jak rozmnażać szafirki?

Na stanowisku szczególnie korzystnym i przy właściwej pielęgnacji szafirki rozmnażają się bez udziału ogrodnika i mogą zająć cały ogród. Z tego powodu doskonale nadają się do tworzenia dzikiej formy ogrodu. Rośliny rozmnażają się też z nasion. Do wykiełkowania potrzebują jednak przemrożenia, a więc kilku dni z temperaturą poniżej zera. Rośliny wyrosłe z siewek kwitną dopiero po kilkuletnim rozwoju. Ponieważ szafirki tworzą szybko na swoich stanowiskach gęste skupiska, najprościej jest zaraz po kwitnieniu wyjąć z dywany roślin pojedyncze egzemplarze i posadzić je na nowym miejscu.

Zimowanie szafirków - jak to robić?

Szafirki posiadają cebulki, które przez okrągły rok mogą pozostawać w ziemi, jako że są całkowicie mrozoodporne. Każdej wiosny wychodzą z ziemi na nowo i rozwijają liście i kwiaty. Inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy szafirki są uprawiane nie na rabatach, ale w skrzynkach i doniczkach. Pojemniki z cebulkami szafirków trzeba jesienią przenieść do pomieszczenia, które jest ciemne i nie przemarza. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Zanim roślina rozpocznie wzrost, pojemnik należy wynieść z powrotem w jasne miejsce i zasilić nawozem.

Zastosowanie szafirków

Szafirki prezentują się szczególnie efektownie w większych grupach. Dają się doskonale komponować na rabatach albo pod liściastymi drzewami z innymi kwiatami cebulowymi, jak przykładowo z wcześnie kwitnącymi tulipanami botanicznymi (Tulipa kaufmanniana) i drobnokwiatowymi narcyzami. Pasują też do wiosennych bylin typu serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis), omieg wschodni (Doronicum caucasicum) i fiołek rogaty (Viola cornuta).

Szafirki czują się też dobrze w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach w połączeniu jednorocznymi kwiatami.

Jakie szkodniki i choroby atakują szafirki?

Szafirki są bardzo mocnymi bylinami i żadne choroby i szkodniki nie odgrywają w ich życiu większej roli. Rzadko trafiają się tez szkody od żerujących ślimaków. Jeśli stanowisko jest zbyt wilgotne albo rośliny stoją zbyt gęsto, mogą się czasem pojawić jakieś grzyby głowniowe. Opanowane rośliny trzeba wówczas całkowicie usunąć.

Zdjęcia szafirków od naszych Czytelników!

Piękne szafirki zdarzają się również w ogrodach naszych Czytelników. Warto zapoznać się z ich roślinami, które mogą stać się wspaniałą inspiracją.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)