Porady

Begonia: 5 zasad uprawy w doniczkach i na rabatach! [WIDEO]

4,7 (7 opinii)

Begonie ozdabiają balkony, tarasy i ogrody rabatowe. Mogą być również uprawiane w domu, w doniczkach. To zdecydowanie jedne z najpopularniejszych ozdobnych roślin kwiatowych. Poznaj najpiękniejsze gatunki, odmiany i 5 niezawodnych zasad pielęgnacji.

Begonia – królowa kwiatów w ogrodzie i mieszkaniu

Do rodzaju Begonia zalicza się ponad tysiąc gatunków. W uprawie obecne są natomiast głównie mieszańce i wyselekcjonowane odmiany. Są one znacznie bardziej ozdobne niż te, które występują naturalnie. Do uprawy w mieszkaniu możemy wybrać praktycznie każdy gatunek i odmianę, jednak nie wszystkie poradzą sobie tak dobrze również w ogrodzie, ze względu na warunki klimatyczne panujące w naszym regionie.

Uznaje się, że begonia jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników, ponieważ nie ma zbyt rygorystycznych wymagań uprawnych.

Begonia ceniona jest również ze względu na szerokie zastosowanie. Nadaje się np. do tworzenia dywanów kwiatowych. Świetnie dopasuje się do pozostałych kwiatów na rabatach czy w kompozycjach balkonowych. Istnieją również gatunki zwisające, jak np. begonia kaskadowa, która doskonale urozmaici ścianę budynku.

Jaką wybrać begonię do uprawy w domu, a jaką do ogrodu?

Wśród polecanych gatunków begonii do uprawy pokojowej, znajdują się np. begonia królewska, zimowa, Masona, Bowera czy też begonia muszolistna. Wszystkie z wymienionych gatunków posiadają przede wszystkim ozdobne liście. Do uprawy na zewnątrz nadają się takie gatunki begonii, których ozdobą są głównie kwiaty. Na przykład: begonia bulwiasta, stale kwitnąca, kaskadowa. Poniżej zamieszczamy krótkie opisy polecanych gatunków oraz wideo je prezentujące.

Najpiękniejsze gatunki begonii [WIDEO]

Begonie – gatunki, których ozdobę tworzą liście

  • Begonia Bowera (Begonia boweri) – formująca kępy brązowo-zielonych liści w kształcie serca; posiada różowo-zielone kwiaty. Polecaną odmianą w tym gatunku jest 'Tiger'.
  • Begonia królewska (Begonia rex) – uchodzi za jedną z najpiękniejszych pod względem ulistnienia begonii do uprawy pokojowej. Może mieć różne ubarwienie, w zależności od odmiany – od zielonego, przez bordowy, do kremowego. Poszczególne odmiany różnią się od siebie także kształtem.
  • Begonia Masona (Begonia masoniana) – wyróżnia się wzniesionym pokrojem i wysokością, ponieważ może dorastać nawet do 60 cm (pozostałe begonie zwykle dorastają do ok. 30 cm). Posiada chropowate, lekko owłosione liście, na których widnieje charakterystyczny wzór.

Begonie – gatunki, których ozdobę tworzą kwiaty

  • Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens-cultorum) – posiada piękne, gładkie liście (zielone lub bordowe). Kwitnie bardzo obficie przez całe lato do jesieni (od czerwca do października). Kwiaty begonii mogą być białe, różowe, czerwone, żółte, a nawet dwukolorowe. Jest zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna w ogrodzie lub na balkonie. Polecamy ją szczególnie na obwódki rabat i trawników.
  • Begonia zimowa (Begonia hiemalis) – posiada kępiasty pokrój i okrągłe, zielone liście. Wyróżnikiem tego gatunku są bardzo duże, pełne kwiaty, które przybierają barwę białą, pomarańczową, łososiową, żółtą lub czerwoną.
  • Begonia koralowa (Begonia maculata) – roślina ma zarówno ozdobne liście, jak i kwiaty. Osiąga imponujące rozmiary – nawet powyżej 1 m. Jej liście są nakrapiane, a kwiaty białe lub czerwone. Niestety w sprzedaży nie jest tak popularna, jak wyżej wymienione gatunki.
  • Begonia bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida) – powstała w wyniku krzyżowania kilku gatunków. Posiada lekko owłosione liście w kształcie sercowato-lancetowatym i piękne, okazałe kwiaty, które występują w różnych kolorach. Kwitnie od maja do września. 

5 zasad uprawy begonii w domu i ogrodzie

Stanowisko – gdzie posadzić begonię?

Begonie mają zróżnicowane wymagania. Begonie pokojowe powinny być stawiane w miejscu jasnym, ale nienarażonym na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. W pełnym słońcu natomiast świetnie poradzi sobie begonia stale kwitnąca. Z reguły begonie mogą być uprawiane w większym cieniu, ale wówczas będą się słabiej rozwijać, a barwa liści stanie się mniej intensywna. Unikaj stawiania begonii w kuchni, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na opary z kuchenki i inne zanieczyszczenia.

Zobacz: Jak pobudzić begonie do kwitnienia?

Begonia Bowera posiada efektowne liście
Wikipedia
Begonia Bowera posiada efektowne liście

Idealna temperatura dla begonii

Begonie doniczkowe powinny być uprawiane w temperaturze pokojowej, ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie. Są wrażliwe na chłód – np. zimą temperatura w pomieszczeniu, w którym uprawiamy roślinę, nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza. Jedynie begonia zimowa preferuje chłodniejszy klimat – będzie nawet lepiej się rozwijać, jeśli utrzymamy temperaturę na poziomie 16-19 stopni Celsjusza. Begonie wysadzamy do ogrodu dopiero po wiosennych przymrozkach, czyli około połowy maja.

Przygotowanie podłoża do uprawy begonii

Begonia preferuje podłoża przepuszczalne, lekkie, ale jednocześnie żyzne i delikatnie wilgotne. Gatunki bardziej wytrzymałe, jak np. begonia stale kwitnąca, poradzą sobie także w nieco bardziej ubogiej glebie. W każdym z przypadków najważniejszy dla begonii jest solidny drenaż, który ma za zadanie ograniczać choroby korzeni.

Jak podlewać begonię?

Jednym z największych błędów w uprawie begonii jest jej przelewanie. Podlewanie możemy wykonywać dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie!

Nawożenie begonii – jak często i jakimi składnikami?

Nawożenie rośliny przeprowadzamy co 2-3 tygodnie przez cały sezon letni, czyli od wiosny, do końca jesieni. Gatunki kwitnące preferują nawozy zawierające przede wszystkim fosfor. Z kolei gatunki, których ozdobę tworzą liście, możemy nawozić azotem i potasem. W sklepach znajdują się również nawozy dedykowane specjalnie dla begonii – warto po nie sięgnąć, ponieważ zawierają najlepiej dobrany dla tej rośliny skład.

4,7 (7 opinii)