Rośliny z dekoracyjnymi owocami
Otoczenie domu możemy ubarwić nie tylko kwiatami, lecz również roślinami o ozdobnych owocach. Są one mniej popularne niż kwiaty, ale nie mniej dekoracyjne; także jesienią i zimą, kiedy pozostałe gatunki przekwitają, a ogród traci kolory. Większość ozdobnych owoców wyróżnia się intensywnie czerwoną barwą, która pięknie kontrastuje z zielenią.
Owoce utrzymują się na krzewach znacznie dłużej niż kwiaty i dłużej cieszą oko ciekawymi barwami i kształtami. Wiele z nich najpierw posiada bogato ubarwione kwiaty. Dzięki temu zdobią ogród prawie przez cały seon, podczas gdy rośliny o ozdobnych kwiatach po przekwitnięciu nie są już atrakcyjne.
Niektóre z owoców mogą być wykorzystywane do wyrobu przetworów, dżemów i nalewek. Większość stanowi jednocześnie pożywienie dla ptaków. Hodując tego rodzaju rośliny, dbamy więc jednocześnie o środowisko. Szczególnie cenne są te, na których owoce pozostają także zimą. Nie tylko dlatego, że zdobią szary w tym sezonie ogród, lecz dlatego, że pozwalają przetrwać zimę ptakom, stając się ich pożywieniem.
Duże owocujące krzewy i drzewa, np. dereń, dobrze prezentują się przy ogrodzeniach lub w pobliżu altan (jako ich osłona). Mniejsze krzewy, np. berberys, ligustr, ostrokrzew Meservy i mahonia pospolita, często są sadzone jako część żywopłotów (formowanych lub nie). Różą pnącą i innymi roślinami o pięknych kolorowych owocach można natomiast obsadzić pergole, kratki, trejaże i tym podobne.
Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny
- Papryka roczna wydająca różnokolorowe owoce najlepiej nadaje się do uprawy w doniczkach. Jednak może również rosnąć na niskich rabatach.
- Miechunka rozdęta jest często używana do suchych bukietów, ze względu na pomarańczowe okrywy owoców przypominające lampiony.
- Miesiącznica roczna, uprawiana na rabatach kwiatowych, wydaje owoce w kształcie białych okrągłych blaszek, które zdobią suche bukiety.
- Obrazki plamiste to mała bylina, która owocuje pod koniec lata, tworząc kiście czerwonych i zielonych owoców. Świetnie nadaje się do miejsc cienistych. Jest to roślina trująca.
- Driakiew gwiaździsta jest rośliną jednoroczną, która zdobi ogród od lata do zimy. Przekwitnięte kwiaty tworzą kremowe, suche główki, które można użyć do suchych bukietów.
- Sasanka po przekwitnięciu tworzy owocostany pokryte jedwabistymi włoskami. Jest łatwa w uprawie.
Owoce ozdobne utrzymują się na krzewach znacznie dłużej niż kwiaty i dzięki temu dłużej dekorują ogród. Niektóre z nich mogą być wykorzystywane do wyrobu przetworów, dżemów i nalewek. Większość stanowi też pożywienie dla ptaków.
Pnącza
- Dławisz okrągłolistny jest szybko rosnącym pnączem, które wydaje czerwone owoce. Jest odporny na zanieczyszczenia, dlatego nadaje się do obsadzania parkanów przy ruchliwych ulicach.
- Pnąca i dzika róża wydaje podłużne czerwone owoce, które nadają się na przetwory.
- Cytryniec chiński zawiązuje ozdobne kiście czerwonych owoców, które ożywiają ogród jesienią. Jego owoce posiadają właściwości lecznicze.
- Winobluszcz we wrześniu lub październiku wydaje ciemnoniebieskie małe owoce, które ciekawie kontrastują z czerwonymi liśćmi i wabią do ogrodu ptaki.
- Winnik zmienny pod koniec września rodzi drobne, niebieskie owoce zebrane w grona. Owoce zmieniają barwę w czasie dojrzewania. Ich grona mają kilka kolorów jednocześnie, co zapewnia ciekawe efekty dekoracyjne.
Czerwone i pomarańczowe
- Golteria pełzająca jest płożącą się krzewinką. Wydaje piękne czerwone owoce, którymi zdobi ogród od jesieni do końca zimy. Owoce są jadalne, choć niesmaczne. Jest rośliną leczniczą wykorzystywaną do wyrobu leków i kosmetyków.
- Rokitnik zwyczajny jest krzewem rosnącym do wysokości 6 m, dlatego nadaje się do dużych ogrodów. Ma niepozorne liście i wydaje kuliste owoce w kolorze pomarańczowym (muszą w tym celu zostać zasadzone osobniki męskie i żeńskie). Owoce utrzymują się na krzewach do końca zimy. Są jadalne i można z nich robić przetwory.
- Cis pospolity jest zimozieloną rośliną do dużych ogrodów, gdyż osiąga spore rozmiary. Najczęściej wybiera się odmiany niskie. Pięknie wygląda w żywopłotach nieformowanych lub jako ozdoba klombu. Cała roślina jest silnie trująca.
- Głóg szkarłatny to niskie drzewo, które pięknie wygląda w zestawieniu z innymi krzewami w szpalerach. W maju kwitnie na biało, zaś w sierpniu wydaje duże, czerwone owoce, które są jadalne.
- Ognik szkarłatny o pomarańczowych owocach to półzimozielony krzew, którym obsadza się luźne żywopłoty. Owocuje pod koniec sierpnia, a baldachimy jego owoców długo się utrzymują. Owoce nie są jadalne dla ludzi, lecz nie szkodzą ptakom.
- Jarząb pospolity popularnie znany jako jarzębina rośnie jako drzewo lub krzew. Czerwone owoce pojawiają się od lipca. Surowe są niebezpieczne dla zdrowia, ponadto są gorzkie i cierpkie. Znawcy jednak robią z nich dżemy, nalewki i inne przetwory.
- Berberys jest łatwym do uprawy krzewem, często sadzonym w żywopłotach. Jego ozdobą są liście przybierające różne kolory oraz czerwone owoce, które pozostają na krzewach przez całą zimę. Owoce są jadalne.
- Ostrokrzew kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Ozdobą tego zimozielonego krzewu są kuliste, czerwone owoce, które pozostają na krzaku całą zimę. Aby pojawiły się owoce, należy sadzić osobniki żeńskie i męskie. Jest rośliną trudną w uprawie i trującą.
- Sumak octowiec jest niedużym drzewkiem. Osobniki żeńskie wydają czerwone owoce zebrane w kolby, które utrzymują się całą zimę. Sumak jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie.
- Trzmielina pospolita to duży rozłożysty krzew o ozdobnych czerwonych lub różowych owocach, które pojawiają się jesienią i pozostają długo po zrzuceniu liści. Owoce są trujące.
- Perukowiec podolski zawdzięcza swoją nazwę puchatym owocostanom przypominającym włosy, które zdobią roślinę do późnej jesieni. Jest wytrzymał i łatwy w uprawie.
- Jabłonie ozdobne, popularnie zwane rajskimi jabłkami, wydają owoce w kształcie małych, czerwonych jabłuszek. Utrzymują się na gałązkach w zimie i są cennym pokarmem dla ptaków.
- Irga wydaje jaskrawo czerwone owoce, które pozostają na gałązkach aż do wiosny. Jest to krzew bardzo łatwy w uprawie i efektowny. Istnieje wiele odmian irgi nadających się zarówno na skalniaki, jak i żywopłoty. Stanowi ozdobę ogrodu także zimą.
- Kalina koralowa wydaje w sierpniu owoce, które zdobią ją aż do wiosny.
- Aronia czerwona posiada intensywnie czerwone owoce, które utrzymują się na gałązkach całą zimę. W odróżnieniu od aronii czarnej, jej owoce nie są jadalne.
- Nieszpułka zwyczajna wydaje jesienią rude owoce, które zostają na gałązkach długo po opadnięciu liści i zdobią ogród w zimie. Warto się zainteresować również innymi odmianami nieszpułki.
- Dereń jadalny jest sporym krzewem lub drzewem, które późnym latem wydaje czerwone, jadalne owoce. Jest rośliną leczniczą, z której robi się dżemy i nalewki.
Białe
- Dereń biały stanowi spory krzew o charakterystycznych brązowych gałązkach i zielonych liściach z białym brzegiem. Pod koniec lata wydaje białe, kuliste owoce.
- Jarząb Koehnego osiąga ok. 5 metrów wysokości i ma białe owoce, które też są jadalne po przetworzeniu. Pięknie wygląda w szpalerach w zestawieniu z czerwoną jarzębiną pospolitą.
- Śnieguliczka ma owoce w postaci białych kulek. Istnieją również odmiany o owocach różowych. Owoce pojawiają się pod koniec lata i długo utrzymują się na gałązkach. Jest rośliną miododajną i cennym pokarmem dla ptaków. Dla ludzi jej owoce są trujące.
Fioletowe, niebieskie i granatowe
- Palecznik chiński wydaje długie, do 15 cm, torebki o barwie granatowej. Krzew dorasta do 3 metrów. Nie jest mrozoodporny, dlatego lepiej uprawiać go w donicach, które można na zimę wnieść do pomieszczenia.
- Pięknotka Bodiniera jest krzewem dorastającym do 3 metrów i wydającym grona fioletowych owoców. Owocuje od września, a owoce długo utrzymują się na krzewie. Nie jest odporna na mróz dlatego warto uprawiać ją w donicy i na zimę przenieść do pomieszczenia.
- Bez błękitny jest krewniakiem bzu czarnego, który osiąga nawet 10 metrów wysokości. Błękitne owoce z daleka przyciągają wzrok. Dobrze rośnie na nieurodzajnych glebach.
- Mahonia pospolita jest gęstym, ozdobnym krzewem, który latem rodzi kiście niebiesko-fioletowych owoców.
- Dziurawiec farbierski jest niskim krzewem, który wydaje bardzo atrakcyjne fioletowe owoce.
- Symplokos wiechowaty jest rzadko spotykanym krzewem o dekoracyjnych owocach w niezwykłym metalicznie niebieskim kolorze. Owoce pozostają na roślinie do początków zimy. Są przysmakiem ptaków, które szybko je zjadają.
Wybierając rośliny owocujące, warto dokładnie zapoznać się z ich właściwościami. Niektóre mogą być trujące lub szkodliwe dla zdrowia. Zatrucie jest mało prawdopodobne, z uwagi na ich silnie gorzki smak, ale mogą podrażnić skórę lub śluzówkę.
Żółte
- Pigwowiec jest małym krzewem, którego ozdobą są głównie czerwone kwiaty. Ma żółte owoce o średnicy kilku centymetrów w kształcie małych jabłuszek. Owoce pigwy są bogate w witaminę C i często wykorzystywane do wyrobu przetworów.
- Popularne krzewy owocowe, jak jarzębiny, jabłonie ozdobne, ostrokrzew Meservy, kalina koralowa i ognik szkarłatny, mają również odmiany o owocach żółtych.
Czarne
- Ligustr pospolity jest sadzony głównie w żywopłotach. Jego czarne owoce pozostają na gałązkach aż do wiosny i stanowią pokarm dla ptaków.
- Kalina hordowina ma owocostany z czarnymi i czerwonymi owocami, które są chętnie zjadane przez ptaki.
- Aronia czarnoowocowa pod koniec lata wydaje czarne owoce, z których robi się przetwory.
Uwaga na gatunki trujące
Wybierając rośliny owocujące, warto dokładnie zapoznać się z ich właściwościami. Niektóre owoce mogą być trujące lub szkodliwe dla zdrowia. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pobliżu będą bawić się małe dzieci, które mogą w zabawie dotykać owoców lub wkładać je do ust. Zatrucie jest mało prawdopodobne, z uwagi na silnie gorzki smak. Jednak rośliny mogą podrażnić skórę lub śluzówkę.
Owoce szkodliwe dla zdrowia:
- cis,
- jarzębina (surowe owoce),
- ognik szkarłatny,
- obrazki plamiste,
- ostrokrzew,
- trzmielina pospolita,
- śnieguliczka.
Przetwory z dekoracji
Wiele owoców wymienionych powyżej roślin wspaniale nadaje się do wyrobu przetworów, dżemów czy nalewek.
Na przetwory nadają się:
- jarzębina,
- rokitnik zwyczajny,
- bez błękitny,
- pigwowiec,
- berberys (lecznicze nalewki),
- dzika róża,
- aronia czarnoowocowa,
- cytryniec chiński,
- dereń.
Większość z tych owoców, gdy są świeże, ma nieciekawy smak. Natomiast w formie przetworów stanowią smaczne źródło witamin i mają korzystny wpływ na zdrowie. Jest to kolejny powód, dla którego warto sadzić rośliny o ozdobnych owocach.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.