Wrzosy w ogrodzie - uprawa, sadzenie, pielęgnacja
Łany wrzosów mieniące się odcieniami różu i fioletu mogą stać się ozdobą także niewielkiego ogródka. Wrzosy wspaniale wyglądają jako część skalniaka lub ogrodu w stylu angielskim. Jeśli tylko dysponujemy paroma metrami kwadratowymi nasłonecznionej działki, możemy stworzyć taką ozdobę we własnym ogrodzie.
Wrzosy są bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie. Szybko rosną i kwitną na jesieni, gdy w ogrodach nie ma wielu kwiatów. Mają niewielkie wymagania. Jedyną trudność stanowi przygotowanie odpowiednio kwaśnego podłoża, gdyż wrzosy naturalnie rosną w lesie i zwykła ziemia ogrodowa nie jest dla nich odpowiednia.
Bardzo podobne do wrzosów są wrzośce, które kwitną na wiosnę. Jeśli ziemia w ogrodzie nie nadaje się dla wrzosów, można skomponować wrzosowisko obsadzone wrzoścami, które są tak podobne do wrzosów, że wiele osób ich nie odróżnia. Oba gatunki roślin sadzimy do gruntu, komponując przepiękne dywany wrzosowisk lub skalniaki. Wrzosy i wrzośce dobrze nadają się także do sadzenia w pojemnikach jako dekoracja balkonów, tarasów.
Termin zakładania
Wrzosy można kupić w sklepach ogrodniczych przez cały rok i przez cały rok można je sadzić. Lecz najlepszym okresem na zakładanie wrzosowiska jest koniec lata. Wysoka wilgotność i łagodniejsze temperatury sprawiają, że wrzosy zdążą się ukorzenić przed zimą. Ponadto jest to okres kwitnienia wrzosów. W sklepach mamy do wyboru wrzosy kwitnące w różnych kolorach.
Odpowiednie stanowisko
Miejsce dla wrzosowiska musi spełniać warunki dla właściwego wzrostu roślin:
- nasłonecznione - wrzosy lubią słońce, zaś w cieniu szybko marnieją. Warto pamiętać, aby nie organizować wrzosowiska pod drzewami liściastymi, które w ciągu dnia są długo zacienione.
- suche i przepuszczalne - wrzosy źle rosną na podłożach podmokłych, gdyż ich korzenie szybko zaczną gnić w nadmiarze wody. Wrzosy nie powinny być sadzone w zagłębieniach terenu, gdzie może zbierać się woda. Wrzosowisko najlepiej tworzyć na górkach i wzniesieniach, gdzie wilgoć się nie utrzymuje. Do ich uprawy nie nadają się ciężkie i nieprzepuszczalne podłoża.
- osłonięte od wiatru, szczególnie od mroźnego wiatru zimą.
Kompozycja wrzosowiska
Wrzosowisko kojarzy się z naturalnym ogrodem w stylu angielskim. Aby uzyskać wrażenie skalniaka, który wysiał się naturalnie, warto prócz wrzosów posadzić też inne rośliny o podobnych upodobaniach. Wrzosy kwitną na jesieni, dlatego na wrzosowisku warto dodać rośliny kwitnące w innych okresach, aby ogród wyglądał pięknie przez cały sezon. Na wrzosowisku dobrze komponują się również położone gdzieniegdzie szare kamienie, które kontrastują z fioletem wrzosów. Dobrym uzupełnieniem są wrzośce, golterie i modrzewnice, należące do rodziny wrzosowatych. Szczególnie że wrzośce kwitną od lutego do maja i ubarwiają wrzosowisko wiosną. Golterie to niskie krzewinki, ozdobą których są czerwone owoce pojawiające się w październiku. Zaś modrzewnica od maja do czerwca zdobi ogród białymi i różowymi kwiatami.
Planując wrzosowisko, kupujemy wrzosy w różnych kolorach i zestawiamy je na zasadzie kontrastu kolorystycznego. Obok wrzosów zielonych i białych sadzimy odmiany ciemno-fioletowe.
Wrzosy są bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie. Szybko rosną i kwitną na jesieni, gdy w ogrodach nie ma wielu kwiatów. Ich wymagania są niewielkie. Jedyną trudność stanowi przygotowanie odpowiednio kwaśnego podłoża.
Wrzosy to rośliny, które dobrze się czują w ziemi suchej. Dlatego nie należy ich łączyć z roślinami wymagającymi wilgotności. Obok wrzosu zwyczajnego można posadzić wrzosiec krwisty, jałowiec, kostrzewę czy macierzankę. Na wrzosowisku nie sadzimy wrzośca bagiennego, który lubi wilgoć.
Gdzieniegdzie warto też posadzić karłowate iglaki jak cyprysiki, niskie odmiany sosen i świerków. Wrażenie natury stworzą też trawy ozdobne jak turzyce czy miskanty, które przypominają nieco lawendę i pięknie komponują się fioletem kwiatów. Z wrzosami pięknie komponują się krokusy, które również sadzi się jesienią. Sposób komponowania wrzosowiska zależy od jego wielkości. Na niedużym poletku ładnie komponuje się mozaika różnokolorowych wrzosów, gdzie 2-3 rośliny tej samej odmiany są zasadzone obok siebie. Na dużym wrzosowisku dobrze jest posadzić większe łany w tym samym kolorze w postaci pasów lub wstęg.
Podłoże
Podłoże dla wrzosów musi być bardzo dokładnie przygotowane, aby przez lata można było cieszyć się barwnymi kwiatami. Nie może to być zwykła ziemia ogrodowa, gdyż na niej wrzosy szybko zmarnieją. Szczególnie nie nadaje się ziemia ciężka i zbita.
Wrzosy lubią podłoże kwaśne, poniżej 5pH. Zwykle ziemia ogrodowa nie spełnia tych warunków. Dlatego glebę pod wrzosowisko musimy specjalnie przygotować. Najpierw usuwamy warstwę na głębokość około 15 cm. Następnie należy przykryć ziemię minimum 20 centymetrową warstwą torfu, piasku i przekompostowanej i drobnej kory sosnowej. Tak przygotowane podłoże przekopujemy, podlewamy i zostawiamy na kilka dni aby osiadło.
Dobrze jest zrobić ściółkę z agrowłókniny, która zabezpieczy korzenie przed mrozem.
Innym sposobem przygotowania gleby dla wrzosów jest wykorzystanie zjawiska mikoryzy. W naturze wrzosy rosną w symbiozie z odpowiednimi grzybami. Dlatego w sprzedaży są dostępne tak zwane szczepionki mikoryzowe, które wprowadzają do gleby przydatne grzyby tworzące odpowiednie środowisko dla wrzosów.
Sadzenie
Rośliny sadzimy nieco wyżej niż poziom gleby, aby było miejsce na wyłożenie korą. Rośliny sadzimy w odstępach 30-50 cm, aby miały miejsce na rozrost. Musimy poczekać około 3 lata, aby wrzosy zrosły się w jednolite kępy, tworząc kolorowy dywan. Przed posadzeniem wrzosów dobrze jest namoczyć ich korzenie w wodzie przez maksimum półtorej godziny.
Podłoże dla wrzosów musi być bardzo dokładnie przygotowane, aby przez lata można było cieszyć się barwnymi kwiatami. Wrzosy lubią podłoże kwaśne, poniżej 5pH. Nie może to być zwykła ziemia ogrodowa, gdyż na niej wrzosy szybko zmarnieją. Szczególnie nie nadaje się ziemia ciężka i zbita.
Po posadzeniu rośliny podlewamy, ale umiarkowanie, gdyż wrzosy i wrzośce nie lubią nadmiaru wody. Następnie ściółkujemy teren, najlepiej przy pomocy kory.
Pielęgnacja
Podlewanie - zarówno wrzosy jak i wrzośce nie lubią podmokłej ziemi i częstego podlewania. Podlewamy grunt tak, aby jak najmniej zraszać liście. Po posadzeniu podlewamy regularnie. W następnym roku, gdy rośliny są już dobrze ukorzenione, podlewamy mniej. Ważne jest, aby nie podlewać wrzosów twardą wodą, która może zmienić odczyn gleby na zasadowy. Rośliny podlewamy wczesnym rankiem lub wieczorem.
Nawożenie - wrzosy i wrzośce są mało wymagające, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Dlatego wystarczy nawieźć je raz w roku, wczesną wiosną.
Cięcie - przycinanie wrzosów i wrzośców jest niezbędne. Poprawia zagęszczenie roślin i gwarantuje obfite kwitnienie w następnym sezonie. Z kolei nie cięte wrzosy szybko się starzeją i marnieją. Większość odmian przycina się wczesną wiosną na wysokości poniżej przekwitłych kwiatów. Niektóre gatunki wrzośców, jak Erica carnea, Erica darleyensis, przycina się od razu po przekwitnięciu.
Zabezpieczenie na zimę
W przypadku wrzośców warto pamiętać, że mają one małą odporność na mrozy i należy je okrywać na zimę. Wrzosy są bardziej odporne na niską temperaturę. Mimo to również je warto okryć. Najlepszym materiałem do okrycia roślin są gałązki iglaste. Można również stosować agrowłókninę, siatkę jutową lub tkaninę cieniującą z tworzywa sztucznego. Siatka cieniująca zabezpieczy również przed zbyt szybkim rozpoczęciem wegetacji, gdy słońce zaczyna operować na wiosnę. Ważne: wrzosowiska nie wolno okrywać liśćmi, folią czy słomą.
Wiosna
Wiosną usuwamy przykrycie roślin i przycinamy je przy pomocy sekatora lub nożyc do cięcia żywopłotów oraz nawozimy.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.