Porady

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie [WIDEO]

5 (6 opinii)

Odrobina zieleni poprawia wygląd każdego mieszkania. Często bywa jednak tak, że ledwie ustawi się świeżo zakupioną piękną roślinę, a już widać pierwsze rysy na jej urodzie. Zwinięte liście albo więdnące kwiaty świadczą niezbicie o tym, że z rośliną dzieje się coś złego.

Nie jest łatwo początkującej osobie poradzić sobie z kwiatami doniczkowymi. Podleje się za mało – kwiat uschnie. Wleje się za dużo wody – zgnije. Odpowiednie światło jest niezbędne do przeżycia rośliny, ale nie każdej służą promienie słońca padające wprost na liście. Jeśli pielęgnacja nie jest właściwa, wrażliwe rośliny kwitują to od razu zrzuceniem liści i kwiatów. Trzeba sporo cierpliwości i doświadczenia, aby je uratować. Stanowczo za dużo dla kogoś, kto chciał tylko wnieść do mieszkania trochę zieleni. Najlepiej oszczędzić sobie kłopotu już na etapie zakupu rośliny.

Istnieje szeroki wybór kwiatów doniczkowych, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Do najbardziej odpornych kwiatów pokojowych należą przykładowo rośliny o grubych, mięsistych liściach, różne pnącza oraz większość kaktusów.

Jakie kwiaty doniczkowe są łatwe w uprawie?

Istnieje szeroki wybór pięknych kwiatów doniczkowych, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Do najbardziej odpornych kwiatów pokojowych należą przykładowo rośliny o grubych, mięsistych liściach, różne pnącza oraz większość kaktusów. Niewybredne gatunki można rozpoznać po ich liściach i pędach, które są stosunkowo mocno wykształcone. Liście są często skórzaste i grube. Rośliny gromadzą w nich zapasy wody na długi okres. Oto kilka przykładów z długiej listy gatunków.

Sprawdź listę najpiękniejszych kwiatów doniczkowych - KLIKNIJ TUTAJ

Sansewieria - kwiat z tropików

Sansewieria to doskonały przykład rośliny o nad podziw skromnych wymaganiach. Tę roślinę o prostych, mieczowatych liściach można było kiedyś spotkać w każdym chyba domu. Po pewnym okresie zapomnienia sansewieria przeżywa swój renesans. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie na suchych, kamienistych zboczach. Nic dziwnego, że nie oczekuje od nas specjalnej opieki. Jest jej obojętne, czy światła jest dużo, czy mało. O podlaniu sansewierii też można czasem zapomnieć, ponieważ dłuższe okresy suszy jej nie szkodzą. Tylko temperatura nie może spaść poniżej 12°C, ponieważ chłodu ta roślina jednak nie znosi.

Sansewieria - łatwy w uprawie kwiat z tropików
Sansewieria - łatwy w uprawie kwiat z tropików

Beukarnea wygięta - mini drzewko do domu

Jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych jest beukarnea zwana też
„nogą słonia”. Pochodząca z suchych meksykańskich płaskowyżów roślina może w razie potrzeby znieść długi okres bez podlewania. Wytrzymuje poza tym wahania temperatury aż do 30 stopni. Jeśli w nieogrzanym pokoju temperatura spadnie do nieprzyjemnych 5°C, albo w upalny dzień wzrośnie do 30°C, „noga słonia” wyjdzie z tego bez szwanku. Ze względu na wydęty mocno pień, roślinę nazywają też „drzewem butelkowym”.

Beukarnea wygięta - mini drzewko do doniczki
MojSklepOgrodniczy
Beukarnea wygięta - mini drzewko do doniczki

Jukka gwatemalska - palma w doniczce

Jukka to roślina doniczkowa, która jest łatwa w uprawie i zniesie nie jeden błąd właściciela. Typową cechą są długie, mieczowate liście. W zależności od odmiany jukki mogą być one spiczaste, twarde i lekko ząbkowane albo też miękkie i elastyczne. Pochodzi z terenów półpustynnych, gdzie rośnie razem z kaktusami. Roślina ta potrzebuje dużo światła. Dobrze jej zrobi regularne podlewanie i od czasu do czasu dawka nawozu.

Jukka gwatemalska - palma w doniczce
Jukka gwatemalska - palma w doniczce

Kliwia cynobrowa - pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie

Kto chciałby mieć łatwą w pielęgnacji roślinę doniczkową z kwiatami, powinien sprawić sobie kliwię. Jest prawie niezniszczalna i niewymagająca. Nawet zmiany temperatury i stanowiska nie robią na niej wrażenia. A jakby tego było mało, roślina tworzy wspaniałe, kolorowe baldachy kwiatów. Kwitnie zwykle od lutego do kwietnia, a duże czerwone, różowe albo pomarańczowe kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. W dobrych warunkach może powtórzyć kwitnienie jesienią. Trudno o lepszy wybór.

Kliwia cynobrowa - pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie
Kliwia cynobrowa - pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie

Zamiokulkas - popularna roślina doniczkowa

Szybko zdobył popularność dzięki swej nadzwyczajnej tolerancji na warunki uprawy oraz błędy ogrodnika. Lepiej czuje się w półcieniu, ale rośnie też w całkowitym cieniu. Zamiokulkas znosi krótkie okresy suszy. Niska albo wysoka wilgotność powietrza też nie robi różnicy. Jedynie w temperaturze poniżej 5°C zamiokulkas ginie, a przy 18°C przechodzi w stan spoczynku zrzucając listki.

Ziemiokulkas uprawiany w doniczce
eBay
Ziemiokulkas uprawiany w doniczce

Figowiec sprężysty, inaczej fikus

Figowiec, zwany fikusem, to klasyka roślin doniczkowych. Typowe dla niego są grube, ciemnozielone, połyskujące liście. Rośnie zarówno w chłodnych, jak i gorących pomieszczeniach. Lubi jasne miejsca, ale będzie się rozwijał również w cieniu (chociaż wolniej). Może się nawet przyzwyczaić do pełnego słońca. Dobrze jest tylko od czasu do czasu zmyć mokrą gąbką kurz z jego liści.

Figowiec sprężysty, inaczej fikus
VizPark
Figowiec sprężysty, inaczej fikus

Zielistka Sternberga – na miejsca półzacienione

Ze swoimi długimi i wąskimi liśćmi, przypominającymi trawę, roztacza zielistka Sternberga urok w stylu retro. Bardzo popularna przed pół wiekiem, była potem przez jakiś czas nieco lekceważona, jako „kwiat biurowy”. Dzisiaj odzyskuje swoją pozycję i to nie bez powodu: zielistka wnosi do mieszkania zielone płuca, ponieważ uwalnia dużo tlenu i w czasie fotosyntezy pracowicie oczyszcza powietrze. Łatwo wybacza opiekunom błędy hodowlane i rośnie praktycznie wszędzie. Wybierając dla zielistki miejsce, dobrze jest zaproponować jej stanowisko w półcieniu i z możliwie wilgotnym powietrzem. Dlatego ta mało wymagająca roślina wprowadza się chętnie do łazienek – albo cieszy się z odświeżającego opryskiwania wodą. Jak chyba każda roślina doniczkowa, zielistka nie znosi zastoju wody. Należy podlewać ją raz w tygodniu tak, aby cała porcja wody wsiąkła w podłoże.

Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga

Dracena – roślina doniczkowa na jasne miejsce

Dracena, licząca wiele gatunków i jeszcze więcej odmian, jest bardzo lubianą rośliną doniczkową w mieszkaniach i biurach. Nie ma w tym nic dziwnego, jako że ten egzotyczny kwiat z tropików zalicza się nie tylko do mało wymagających, ale posiada również zdolność oczyszczania powietrza. Filtruje nawet szkodliwe substancje emitowane w pomieszczeniu przez drukarkę laserową. Łatwa w uprawie dracena lubi stanowiska jasne do półzacienionych i stabilną temperaturę między 15 i 20°C. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne znosi jednak nie najlepiej. Ponieważ chodzi tutaj o roślinę z tropików i subtropików, potrzebuje regularnego zaopatrzenia w wodę, aby jej korzenie nie przeschły. Podlewać należy wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco podeschnie. 

Dracena doniczkowa
Dracena doniczkowa

Monstera – ozdobne, duże liście   

Monstera, oryginalne pnącze z tropikalnych lasów, jest jedną z najmodniejszych roślin ostatnich lat. Duże wrażenie robią jej wielkie, dekoracyjne liście i ich soczysta, ciemna zieleń. W naturalnym środowisku występuje w środkowej i południowej Ameryce zwykle jako nadrzewny epifit. Dlatego też preferuje ciepłe, jasne stanowiska z dużą wilgotnością powietrza. Nasuwa się tutaj naturalnie jakiś ogród zimowy, ale stanowisko w mieszkaniu też może być odpowiednie, jeśli tylko raz w tygodniu spryska się liście rośliny. Monstera rosnąca w doniczce woli ziemię raczej nieco suchą niż zbyt wilgotną – podlewać należy ją co najwyżej raz w tygodniu.  

Ozdobna  i oryginalna monstera
Ozdobna i oryginalna monstera

Epipremnum złociste – roślina do sypialni

Epipremnum, egzotyczne pnącze z rodziny obrazkowatych, pnie się w stronę nieba, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W zależności od odmiany, albo woli zwieszać pędy w wiszącym pojemniku, albo niestrudzenie piąć się po podporach w górę. Z tego względu epipremnum doskonale nadaje się w mieszkaniu do sporządzenia zielonej zasłony albo parawanu. Ze swoimi sercowatymi liśćmi, które w zależności od odmiany przybierają kolory od srebra przez złoto i biel, do soczystej zieleni w najróżniejszych odcieniach, w każdym wypadku przyciąga wzrok. Na dodatek jest to roślina bardzo praktyczna: akceptuje każde miejsce – od jasnego do półzacienionego. Także dłuższe okresy suszy nie robią na niej wrażenia – jest wytrzymała i potrzebuje niewiele wody. Najlepiej rośnie w temperaturze 20°C, ale nie znosi palącego słońca. Nie ważne, czy chcecie stworzyć z pomocą epipremnum dżunglę z lianami w mieszkaniu, czy oczyszczalnię powietrza w sypialni, ta roślina zawsze będzie dobrym wyborem.

Epipremnum złociste idealne do sypialni
Epipremnum złociste idealne do sypialni

Palma areka – ozdobna roślina z Madagaskaru

Pierzaste liście Dypsis lutescens, palmy z rodziny arekowatych, tworzą dobry klimat w mieszkaniu, podwyższają wilgotność powietrza, tłumią hałas i roztaczają wakacyjny nastrój. Wybierając tę egzotyczną roślinę poprawiającą nastrój, należy zapewnić jej możliwie jasne miejsce, ale bez ostrych promieni słonecznych. W stale ciepłym klimacie pomieszczenia i wysokiej wilgotności powietrza (na przykład w łazience albo w zimowym ogrodzie) rośnie palma areka bez problemu. Aby podłoże nigdy całkowicie nie wyschło, najlepiej jest podlewać palmę regularnie, ale niewielką dawką wody.

Palma - trochę egoztyki w naszej szerokości geograficznej
Palma - trochę egoztyki w naszej szerokości geograficznej

Kaktusy – miłośnicy słońca

Kaktusy są mistrzami przetrwania, mogą obyć się bez wody przez długi czas. Większość z nich potrafi wchłonąć i zmagazynować znaczne ilości wody. W mieszkaniu należy jednak poświecić tym mocnym i mało wymagającym roślinom nieco uwagi: podlewać kaktusy małą dawką wody wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyschnie. Zastój wody jest niedopuszczalny. Pod względem natężenia światła kaktusy nie stawiają specjalnych wymagań. 

Kaktusy to jedne z najłatwiejszych roślin w uprawie
Kaktusy to jedne z najłatwiejszych roślin w uprawie

Skrzydłokwiat – egzotyczny krewniak monstery

Ciemnozielone liście i charakterystyczny dla rodziny obrazkowatych kolbowaty kwiatostan otoczony efektowną, białą podsadką (spatha), czyni skrzydłokwiat prawdziwą ozdobą każdego mieszkania. Rodzaj botaniczny liczy około 50 gatunków, z których największą popularność zdobył skrzydłokwiat kwiecisty oraz skrzydłokwiat Wallisa. Jako roślina tropikalna lubi ciepło i preferuje jasne stanowiska bez nadmiernego nasłonecznienia. Pożądana jest wysoka wilgotność powietrza, która zapewnia mocny wzrost rośliny. Podłoże skrzydłokwiatu nigdy nie powinno całkowicie wysychać.    

Skrzydłokwiat to elegancka ozdoba do każdego wnętrza
Skrzydłokwiat to elegancka ozdoba do każdego wnętrza

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Wojciech Wardecki

5 (6 opinii)