Porady

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie [WIDEO]

5 (6 opinii)

Odrobina zieleni poprawia wygląd każdego mieszkania. Często bywa jednak tak, że ledwie ustawi się świeżo zakupioną piękną roślinę, a już widać pierwsze rysy na jej urodzie. Zwinięte liście albo więdnące kwiaty świadczą niezbicie o tym, że z rośliną dzieje się coś złego.

Nie jest łatwo początkującej osobie poradzić sobie z kwiatami doniczkowymi. Podleje się za mało – kwiat uschnie. Wleje się za dużo wody – zgnije. Odpowiednie światło jest niezbędne do przeżycia rośliny, ale nie każdej służą promienie słońca padające wprost na liście. Jeśli pielęgnacja nie jest właściwa, wrażliwe rośliny kwitują to od razu zrzuceniem liści i kwiatów. Trzeba sporo cierpliwości i doświadczenia, aby je uratować. Stanowczo za dużo dla kogoś, kto chciał tylko wnieść do mieszkania trochę zieleni. Najlepiej oszczędzić sobie kłopotu już na etapie zakupu rośliny.

Istnieje szeroki wybór kwiatów doniczkowych, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Do najbardziej odpornych kwiatów pokojowych należą przykładowo rośliny o grubych, mięsistych liściach, różne pnącza oraz większość kaktusów.

Jakie kwiaty doniczkowe są łatwe w uprawie?

Istnieje szeroki wybór pięknych kwiatów doniczkowych, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Do najbardziej odpornych kwiatów pokojowych należą przykładowo rośliny o grubych, mięsistych liściach, różne pnącza oraz większość kaktusów. Niewybredne gatunki można rozpoznać po ich liściach i pędach, które są stosunkowo mocno wykształcone. Liście są często skórzaste i grube. Rośliny gromadzą w nich zapasy wody na długi okres. Oto kilka przykładów z długiej listy gatunków.

Sprawdź listę najpiękniejszych kwiatów doniczkowych - KLIKNIJ TUTAJ

Sansewieria - kwiat z tropików

Doskonały przykład rośliny o nad podziw skromnych wymaganiach. Tę roślinę o prostych, mieczowatych liściach można było kiedyś spotkać w każdym chyba domu. Po pewnym okresie zapomnienia sansewieria przeżywa swój renesans. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie na suchych, kamienistych zboczach. Nic dziwnego, że nie oczekuje od nas specjalnej opieki. Jest jej obojętne, czy światła jest dużo, czy mało. O podlaniu sansewierii też można czasem zapomnieć, ponieważ dłuższe okresy suszy jej nie szkodzą. Tylko temperatura nie może spaść poniżej 12°C, ponieważ chłodu ta roślina jednak nie znosi.

Sansewieria - łatwy w uprawie kwiat z tropików
Sansewieria - łatwy w uprawie kwiat z tropików

Beukarnea wygięta - mini drzewko do domu

Jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych jest beukarnea zwana też
„nogą słonia”. Pochodząca z suchych meksykańskich płaskowyżów roślina może w razie potrzeby znieść długi okres bez podlewania. Wytrzymuje poza tym wahania temperatury aż do 30 stopni. Jeśli w nieogrzanym pokoju temperatura spadnie do nieprzyjemnych 5°C, albo w upalny dzień wzrośnie do 30°C, „noga słonia” wyjdzie z tego bez szwanku. Ze względu na wydęty mocno pień, roślinę nazywają też „drzewem butelkowym”.

Beukarnea wygięta - mini drzewko do doniczki
MojSklepOgrodniczy
Beukarnea wygięta - mini drzewko do doniczki

Jukka gwatemalska - palma w doniczce

Jukka to roślina doniczkowa, która jest łatwa w uprawie i zniesie nie jeden błąd właściciela. Typową cechą są długie, mieczowate liście. W zależności od odmiany jukki mogą być one spiczaste, twarde i lekko ząbkowane albo też miękkie i elastyczne. Pochodzi z terenów półpustynnych, gdzie rośnie razem z kaktusami. Roślina ta potrzebuje dużo światła. Dobrze jej zrobi regularne podlewanie i od czasu do czasu dawka nawozu.

Jukka gwatemalska - palma w doniczce
Jukka gwatemalska - palma w doniczce

Kliwia cynobrowa - pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie

Kto chciałby mieć łatwą w pielęgnacji roślinę doniczkową z kwiatami, powinien sprawić sobie kliwię. Jest prawie niezniszczalna i niewymagająca. Nawet zmiany temperatury i stanowiska nie robią na niej wrażenia. A jakby tego było mało, roślina tworzy wspaniałe, kolorowe baldachy kwiatów. Kwitnie zwykle od lutego do kwietnia, a duże czerwone, różowe albo pomarańczowe kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. W dobrych warunkach może powtórzyć kwitnienie jesienią. Trudno o lepszy wybór.

Kliwia cynobrowa - pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie
Kliwia cynobrowa - pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie

Zamiokulkas - popularna roślina doniczkowa

Szybko zdobył popularność dzięki swej nadzwyczajnej tolerancji na warunki uprawy oraz błędy ogrodnika. Lepiej czuje się w półcieniu, ale rośnie też w całkowitym cieniu. Znosi krótkie okresy suszy. Niska albo wysoka wilgotność powietrza też nie robi różnicy. Jedynie w temperaturze poniżej 5°C zamiokulkas ginie, a przy 18°C przechodzi w stan spoczynku zrzucając listki.

Ziemiokulkas uprawiany w doniczce
eBay
Ziemiokulkas uprawiany w doniczce

Figowiec sprężysty, inaczej fikus

Figowiec, zwany fikusem, to klasyka roślin doniczkowych. Typowe dla niego są grube, ciemnozielone, połyskujące liście. Rośnie zarówno w chłodnych, jak i gorących pomieszczeniach. Lubi jasne miejsca, ale będzie się rozwijał również w cieniu (chociaż wolniej). Może się nawet przyzwyczaić do pełnego słońca. Dobrze jest tylko od czasu do czasu zmyć mokrą gąbką kurz z jego liści.

Figowiec sprężysty, inaczej fikus
VizPark
Figowiec sprężysty, inaczej fikus

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Wojciech Wardecki

5 (6 opinii)