Porady

Kwiaty doniczkowe – 10 gatunków nie do zdarcia [WIDEO]

4,8 (12 opinii)

Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu tworzą przyjemną atmosferę, a równocześnie poprawiają klimat pomieszczenia. Nie mniej jednak, w zamian wymagają nieco opieki. Jeśli jednak ktoś nie ma na to czasu albo uprawa roślin stanowi dla niego rodzaj magii, nie musi wcale rezygnować z zieleni. Istnieją na szczęście kwiaty doniczkowe, które dobrze sobie radzą nawet w mało komfortowych warunkach.

Jak rozpoznać gatunki łatwe w uprawie?

Wszystkie ozdobne rośliny mieszkaniowe są gatunkami, które w najróżniejszych regionach kuli ziemskiej żyją w warunkach naturalnych. Jeśli roślina w przyrodzie rośnie w surowych warunkach, w gorącym i suchym klimacie na ubogiej glebie, z pewnością wiele zniesie również w mieszkaniu. Rośliny z grubymi, mięsistymi liśćmi albo mocnym pniem, z reguły przywykły w swoich ojczystych stronach do gromadzenia i oszczędzania wody. Można się spodziewać, że w doniczce też przeżyją dłuższą pauzę w podlewaniu. Mocne rośliny doniczkowe są w stanie wybaczyć swojemu opiekunowi nie jeden błąd. Jeśli dostaną za mało światła, będą tylko wolniej rosły, ale nie uschną. Wiele z takich roślin cieszy się dużą popularnością i to nie tylko ze względu na szczególną trwałość, ale przede wszystkim wyjątkową urodę. Oto 10 przykładów:

1. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) – mistrzyni przetrwania

Zielistka jest klasykiem pośród łatwych w uprawie kwiatów doniczkowych. Rośnie chętnie na jasnych stanowiskach i rozwija tam dwubarwne liście. W normalnych warunkach mieszkaniowych rośnie bujnie, a na długich łodygach wytwarza młode roślinki, gotowe do ukorzenienia. Nawet temperatury poniżej 10°C nie mogą jej zaszkodzić; wtedy po prostu wstrzymuje tylko swój rozwój. Doskonale nadaje się do doniczki wiszącej. Jej długie liście zwisają dookoła są zwykle zielone z wyraźnie jaśniejszym paskiem pośrodku.

Zielistka Sternberga - roślina idealna do wiszących doniczek
Waitrose Garden
Zielistka Sternberga - roślina idealna do wiszących doniczek

2. Sansewieria, wężownica (Sansevieria) – filtr powietrza bez wymagań

Sansewieria, nazywana również językiem teściowej, to mocna pustynna roślina o efektownym ubarwieniu. Czuje się wszędzie dobrze i w zależności od ilości światła zmienia swoje kolory: na słonecznym parapecie jej długie liście będą raczej jasne, podczas gdy w cieniu staną się soczyście zielone. Sansewieria jest rośliną znaną od dawna, która na nowo zyskała popularność.

Sansewieria (wężownica) - efektowna roślina
Greenkosh
Sansewieria (wężownica) - efektowna roślina

3. Dracena (Dracaena) – drzewo smocze z Wysp Kanaryjskich

Wygląda wprawdzie niczym palma, ale nie ma z nią nic wspólnego. Do mieszkania wnosi wdzięk południowych krajów. Lubi stanowisko jasne do półzacienionego. W łazience cieszy się z wysokiej wilgotności powietrza. Nie robi jednak tragedii, jeśli opiekun zapomni ją podlać. Dracena to zdecydowanie łatwa w uprawie roślina, nie znosi tylko jednego: zastoju wody.

Dracena - piękna i łatwa w uprawie roślina
Amazon
Dracena - piękna i łatwa w uprawie roślina

4. Figowiec, fikus (Ficus) – zielony oczyszczacz powietrza

Pochodzący z Azji figowiec (fikus) jest wyjątkowo bezproblemowy. Najlepiej rośnie w miejscu jasnym i ciepłym. Nie szkodzi mu nawet suche powietrze zimą. Ciemnozielone, połyskujące liście magazynują dosyć wilgoci. Trzeba tylko czasem zetrzeć kurz z dużych liści. Oczyszcza powietrze, pochłania nawet formaldehydy.

Przeczytaj: Dlaczego fikus gubi liście? Jak dobrze go pielęgnować?

Figowiec (fikus) oczyszcza powietrze
Figowiec (fikus) oczyszcza powietrze

5. Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – efektowne „szczęśliwe pióro”

Można często spotkać tę roślinę na korytarzach i w gabinetach lekarskich. Prezentuje się elegancko i nie sprawia żadnego kłopotu. Chociaż właściwie potrzebuje jasnego stanowiska, to nie protestuje również przeciwko miejscom zacienionym. Jedynie liście staną się ciemniejsze, a roślina spowolni swój wzrost. Nie znosi tylko nadmiaru wody. W osobnym artykule piszemy, jak uprawiać zamiokulkas.

Zamiokulkas zamiolistny - piękny i niewymagający
Zamiokulkas zamiolistny - piękny i niewymagający

6. Zygokaktus (Schlumbergera) – łatwy w uprawie kaktus Bożego Narodzenia

Jako kaktus bez kolców cieszy bogactwem swoich kwiatów w okresie świątecznym. Liczne, efektowne kwiaty mają kolor biały, różowy, czerwony, pomarańczowy, żółty albo fioletowy. Nie wymaga prawie żadnej opieki, a jak na kaktusa przystało zadowala się skąpym podlewaniem.

Zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia
Wikipedia
Zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia

7. Kliwia (Clivia) – skromna roślina, która wiele wybaczy

Szczególnie mało wymagająca roślina ozdobna o pięknych kwiatach. Bujnie kwitnie na jasnym stanowisku. Do zimowania potrzebuje pomieszczenia z temperaturą 5-10°C. Przetrzymywana stale w cieple nie zakwitnie ponownie.

Kliwia ma piękne kwiaty
Kliwia ma piękne kwiaty

8. Dracena Sandera (Dracaena braunii) – szczęśliwy bambus bez wymagań

Mylnie uważana za bambus dracena przynosi szczęście podarowana w Sylwestra. Egzotyczna roślina dobrze rośnie w kuchni albo łazience, gdzie jest zwykle ciepło i wilgotno. Trzeba ją tylko chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Dracena przypominająca bambusa
Home Depot
Dracena przypominająca bambusa

9. Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis) – najłatwiejszy w uprawie storczyk

Nie bez powodu storczyk falenopsis jest ulubionym kwiatem doniczkowym: kwitnie całymi miesiącami nie wymagając specjalnej opieki. Wspaniałe, kolorowe kwiaty lubią ciepło i wilgoć. Ponieważ wilgoć i składniki pokarmowe czerpie specjalnymi korzeniami powietrznymi, potrzebuje bardzo mało wody.

Storczyk falenopsis ma piękne okazałe kwiaty o różnych brawach
Storczyk falenopsis ma piękne okazałe kwiaty o różnych brawach

10. Grubosz jajowaty (Crassula ovata) – drzewko szczęścia bez wymagań

Klasyczna roślina doniczkowa znana pod wieloma nazwami. Potrzebuje bardzo dużo światła, może stać bezpośrednio w słońcu, natomiast nie wymaga obfitego podlewania. Ma efektowny wygląd bonsai.

Grubosz, czyli drzewko szczęścia
Grubosz, czyli drzewko szczęścia

Kwiaty doniczkowe – 10 gatunków nie do zdarcia [WIDEO]

4,8 (12 opinii)