Porady

Juka domowa – jak uprawiać odmiany domowe i balkonowe?

0 (0 opinii)

Istnieje wiele różnych gatunków juki pochodzących z rozmaitych regionów Ameryki Północnej. Niektóre nadają się raczej do ogrodu, inne zaś mogą być doskonałymi roślinami doniczkowymi. Ale wszystkie lubią miejsca jasne, ciepłe i suche.

Jakie gatunki juki nadają się do mieszkania i na balkon?

  • Juka gwatemalska (Yucca elephantipes)
  • Juka aloesowa (Yucca aloifolia)
  • Juka wyniosła (Yucca elata)
  • Juka wspaniała (Yucca gloriosa)

Uprawa juki w doniczce - jakie wybrać stanowisko?

Juka potrzebuje jasnego i ciepłego miejsca. Roślina zawsze kieruje się w kierunku słońca, dlatego egzemplarze stojące w zbyt ciemnym zakątku nie rosną pionowo do góry, tylko wychylają się ukośnie i więdną. Można jukę postawić nawet w pełnym słońcu, trzeba tylko najpierw stopniowo ją do tego przyzwyczaić. W przeciwnym razie powstaną brzydkie poparzenia na liściach rośliny. Intensywnego i gorącego promieniowania w godzinach południowych należy juce jednak oszczędzić.

Substrat i doniczka do uprawy juki

Podobie jak dla juki ogrodowej, szczególnie korzystny jest pulchny, przepuszczalny i przede wszystkim żyzny substrat. Nadaje się ziemia do uprawy kwiatów doniczkowych. Kto woli sam przygotować mieszankę, może zastosować normalną ziemię ogrodową z niewielką ilością próchnicy i piasku. Chyba najważniejszą rzeczą jest jednak dobry drenaż w formie warstwy keramzytu albo kawałków ceramiki. Juka nie znosi absolutnie żadnego zastoju wody w doniczce. Z drugiej strony daje się doskonale uprawiać metodą hydroponiczną.

Juka doniczkowa na balkonie i mieszkaniu
Juka doniczkowa na balkonie i mieszkaniu

Świeżo zakupioną jukę najlepiej jest przesadzić od razu, ponieważ ta, w której ją sprzedano jest z reguły zdecydowanie za mała. Roślina rozwija naprawdę mocne korzenie, dlatego doniczka powinna być raczej głęboka, niż szeroka. Nie należy jednak wybierać również doniczki zbyt wąskiej. Taka może pod wpływem ciężaru rośliny łatwo się wywrócić.

Jak uprawiać jukę na balkonie?

Podczas ciepłych miesięcy letnich juka doniczkowa może stać również w ciepłym i jasnym zakątku balkonu albo tarasu. Nie powinno to być jednak miejsce w palącym słońcu. W chłodnym okresie roku jukę uprawianą w doniczce lepiej jest przechować w mieszkaniu albo w ogrodzie zimowym.

Jak podlewać jukę domową?

Z reguły te rośliny doniczkowe są podlewane raczej za dużo niż za mało. Substrat należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, ale przed każdym podlewaniem trzeba sprawdzić stopień wysuszenia. Ziemia powinna być sucha na głębokość około dwóch centymetrów. Nie należy też lać wody, aż się przeleje, ale tylko trochę. Nadmiar wody z podstawki należy niezwłocznie wylać, aby uniknąć zastoju.

0 (0 opinii)