Porady

Juka domowa – jak uprawiać odmiany domowe i balkonowe?

0 (0 opinii)

Istnieje wiele różnych gatunków juki pochodzących z rozmaitych regionów Ameryki Północnej. Niektóre nadają się raczej do ogrodu, inne zaś mogą być doskonałymi roślinami doniczkowymi. Poznajcie odmiany juki doniczkowej.

Jakie gatunki juki nadają się do mieszkania i na balkon?

Wśród odmian juki, które nadają się do uprawy we wnętrzu, a także na balkonie, należą:

  • juka gwatemalska (Yucca elephantipes),
  • juka aloesowa (Yucca aloifolia),
  • juka wyniosła (Yucca elata),
  • juka wspaniała (Yucca gloriosa).

Uprawa juki domowej – jakie wybrać stanowisko?

Juka potrzebuje jasnego i ciepłego miejsca. Roślina zawsze kieruje się w kierunku słońca, dlatego egzemplarze stojące w zbyt ciemnym zakątku nie rosną pionowo do góry, tylko wychylają się ukośnie i więdną. Można jukę postawić nawet w pełnym słońcu, trzeba tylko najpierw stopniowo ją do tego przyzwyczaić. W przeciwnym razie powstaną brzydkie poparzenia na liściach rośliny. Intensywnego i gorącego promieniowania w godzinach południowych należy juce jednak oszczędzić.

Substrat i doniczka do uprawy juki

Podobnie jak dla juki ogrodowej, dla juki domowej szczególnie korzystny jest pulchny, przepuszczalny i przede wszystkim żyzny substrat. Nadaje się ziemia do uprawy kwiatów doniczkowych. Kto woli sam przygotować mieszankę, może zastosować klasyczną ziemię ogrodową z niewielką ilością próchnicy i piasku. Najważniejszą kwestią jest jednak dobry drenaż w formie warstwy keramzytu albo kawałków ceramiki – z uwagi na to, że juka nie znosi zastoju wody w doniczce. Z drugiej strony, daje się doskonale uprawiać metodą hydroponiczną.

Juka doniczkowa na balkonie i mieszkaniu
Juka doniczkowa na balkonie

Świeżo zakupioną jukę najlepiej jest przesadzić od razu, ponieważ doniczka, w której ją sprzedano, jest z reguły zdecydowanie za mała. Roślina rozwija naprawdę mocne korzenie, dlatego doniczka powinna być raczej głęboka niż szeroka. Nie należy jednak wybierać również doniczki zbyt wąskiej – taka może pod wpływem ciężaru rośliny łatwo się wywrócić.

Jak uprawiać jukę na balkonie?

Podczas ciepłych miesięcy letnich juka doniczkowa może stać również w ciepłym i jasnym zakątku balkonu albo tarasu. Nie powinno to być jednak miejsce w palącym słońcu. W chłodnym okresie roku jukę uprawianą w doniczce lepiej jest przechować w mieszkaniu albo w ogrodzie zimowym.

Jak podlewać jukę domową?

Tak jak wspomnieliśmy, juka nie lubi zastojów wody, dlatego też lepiej podlewać ją umiarkowanie niż zbyt obficie. Substrat należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, ale przed każdym podlewaniem trzeba sprawdzić stopień wysuszenia. Ziemia powinna być sucha na głębokość dwóch centymetrów. Nie należy też lać wody, aż się przeleje, a nadmiar wody z podstawki niezwłocznie wylewamy.

0 (0 opinii)