Porady

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe na każdy miesiąc

0 (0 opinii)

Każda lista „najpiękniejszych” roślin, czy to ogrodowych, czy doniczkowych jest subiektywnym wyborem. Brak obiektywizmu nie przeszkadza jednak w przedstawieniu 12 roślin uprawianych w mieszkaniu, z których każda może być uznana za najpiękniejszą w kolejnym miesiącu roku.

Aby w tej dżungli niezliczonych gatunków i odmian zachować mimo wszystko pewne zasady, proponujemy wybór dużych roślin doniczkowych. Pojedynczo ustawione we wnętrzu mogą stworzyć równowagę dla mebli, albo w kombinacji z innymi kwiatami roztoczyć nastrój tropikalnego lasu. Oto nasz kalendarz:

Styczeń - Palmy

Palmy należą do najbardziej imponujących roślin doniczkowych do domu. Rodzina Arecaceae dysponuje licznymi gatunkami, które doskonale nadają się do mieszkań. Dzięki swoim pierzastym liściom wspaniale łagodzą nowoczesny styl wystroju wnętrza.

Najbardziej znane, to palma kentia (Hovea) z Australii i areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) z Madagaskaru. Obie lubią stanowiska jasne, ale nie w pełnym słońcu i przez cały rok równomiernie ciepłe. Kentia może stać w półcieniu. Obie palmy lubią opryskiwanie ciepłą wodą.

Także palmy daktylowe bywają częstymi zielonymi gośćmi w domach. Większość przedstawicieli rodzaju Phoenix dorasta do znacznych rozmiarów, jedynie daktylowiec niski Phoenix roebelenii pozostaje mniejszy. Wszystkie palmy preferują podłoże przepuszczalne.

Palmy należą do najbardziej imponujących roślin doniczkowych.
Pinterest
Palmy należą do najbardziej imponujących roślin doniczkowych.

Luty - Figowiec benjamina

Ficus benjamina rośnie w formie drzewiastej aż do sufitu. Istnieją odmiany figowca benjamina o liściach zielonych albo paskowanych biało lub żółto. Roślina nie znosi zastoju wody, a poza tym jest łatwa w pielęgnacji nawet dla początkujących. Najlepiej odpowiada stanowisko jasne, chociaż nie w pełnym słońcu.

Ficus benjamina rośnie w formie drzewiastej aż do sufitu.
Plants & Pots
Ficus benjamina rośnie w formie drzewiastej aż do sufitu.

Marzec – Figowiec sprężysty

Ficus elastica odznacza się mocnymi, skórzastymi liśćmi. Ojczyzną tego figowca są azjatyckie kraje, jak Indie i Indonezja. W naturalnym środowisku osiąga wysokość 20-40 m, jako roślina doniczkowa jest zdecydowanie mniejszy.

Wypływający ze zranionego miejsca figowca biały gumowy sok może być użyty do wyrobu lateksu. Do celów przemysłowych stosuje się jednak kauczukowce.

Figowiec sprężysty lubi jasne miejsca i wilgotną glebę, ale bez zastoju wody; ogólnie jest mało wymagający.

Ficus elastica odznacza się mocnymi, skórzastymi liśćmi.
Pinterest
Ficus elastica odznacza się mocnymi, skórzastymi liśćmi.

Kwiecień – Monstera dziurawa

Monstera (Monstera deliciosa) zwraca szczególną uwagę swoimi ozdobnymi liśćmi. Pochodzi z rejonu Karaibów, Ameryki Południowej i Środkowej, a u nas stała się lubianą rośliną domową. Przy dobrej pielęgnacji wykazuje duże przyrosty i potrzebuje do wzrostu podpory.

Najlepiej odpowiada jej jasne stanowisko, ale rośnie też na wyraźnie zacienionych miejscach. Lubi gleby wilgotne i ciepłe, a przez cały rok temperaturę powietrza od 18 do 22°C.

Monstera zwraca szczególną uwagę swoimi ozdobnymi liśćmi.
Monstera zwraca szczególną uwagę swoimi ozdobnymi liśćmi.

Maj – Strelicja biała

Pochodzi z Afryki Południowej, występuje również na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Azorach. W naturze dorasta do 10 m wysokości; w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 5 m. Liście strelicji białej (Strelitzia nicolai) przypominają liście bananowca. Są szarozielone, całobrzegie i szerokie do 50 cm. Roślina lubi ciepłe stanowisko w pełnym słońcu. W ciągu lata można strelicję wystawić na taras.

Liście strelicji białej przypominają liście bananowca.
Leroy Merlin
Leroy Merlin
Liście strelicji białej przypominają liście bananowca. Leroy Merlin

Czerwiec – Filodendron podwójnie pierzasty

Wiele gatunków filodendrona znajduje swoje miejsce w mieszkaniu, ale do najbardziej efektownych należy właśnie pochodzący z Brazylii Philodendron selloum. Ze swoimi wspaniałymi liśćmi rośnie ta egzotyczna roślina raczej w szerz niż do góry. Potrzebuje jasnego miejsca, dużej wilgotności powietrza i nie znosi chłodnych przeciągów.

Wiele gatunków filodendrona znajduje swoje miejsce w mieszkaniu.
Wiele gatunków filodendrona znajduje swoje miejsce w mieszkaniu.

Lipiec – Figowiec lirolistny

Ten figowiec również potrafi osiągać imponujące rozmiary. Ficus lyrata zawdzięcza swoją nazwę formie liści. Preferuje słoneczne stanowiska. Również zimą temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa figowiec nie powinna spadać poniżej +15°C.

Ficus lyrata zawdzięcza swoją nazwę formie liści.
Pinterest
Ficus lyrata zawdzięcza swoją nazwę formie liści.

Sierpień – Juka

Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Lubi podłoże o wysokim pH, a także wodę zawierającą wapń. Znosi stanowiska o niskiej wilgotności powietrza. Roślina odpowiednia dla początkujących. Jeśli urośnie zbyt wysoka, da się łatwo skrócić i bez problemu rozwinie nowe pędy. Idealne dla juki jest miejsce dobrze nasłonecznione.

Juka doniczkowa – jak uprawiać odmiany domowe i balkonowe?

Juka pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.
Allegro
Juka pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.

Wrzesień – Wilczomlecze

Także niektóre sukulenty potrafią rosnąć całkiem wysokie. Na przykład pięknie rozgałęziony wilczomlecz wielki (Euphorbia ingens) albo wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona), pochodzący z Ameryki Południowej. Oba gatunki są łatwe w uprawie i lepiej znoszą niedobór wody niż jej nadmiar. Miejsce dla nich powinno być jasne, podłoże przepuszczalne, a wilgotność powietrza – inaczej niż dla wielu tropikalnych roślin – niska. Warto wiedzieć, że roślina ta nazywana jest "trującą pięknością".

Wilczomlecze robią wrażenie!
Wilczomlecze robią wrażenie!

Październik – Lipka afrykańska

Jako soliter do mieszkania nadaje się również lipka afrykańska (Sparrmannia africana). Pochodzi z Afryki Południowej. Może dorosnąć do 3 m wysokości i stać powinna w miejscu jasnym. Delikatne liście lipki są lekko owłosione. Od stycznia do kwietnia może rozwijać baldachy białych kwiatów. Zimą najlepiej zostawić roślinę w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 8-15°C.

Jako soliter do mieszkania nadaje się również lipka afrykańska.
Jako soliter do mieszkania nadaje się również lipka afrykańska.

Listopad – Dracena

Chociaż niektóre gatunki draceny bardzo przypominają jukę, to nie są nią z nią spokrewnione, ani nie są też palmami. Istnieją różne odmiany draceny uprawiane w mieszkaniu. Wielobarwne liście ma na przykład znana odmiana Dracaena marginata ‘Tricolor’. Z kolei dracena wonna (Dracaena fragrans) roztacza przyjemny zapach.

Dracena powinna mieć przez cały rok jasne i ciepłe stanowisko. W okresie wzrostu ziemię należy utrzymywać w stanie wilgotnym, a zimą oszczędnie podlewać i nie nawozić. Do dobrego wzrostu potrzebna jest duża wilgotność powietrza i niska wartość pH.

Dracena powinna mieć przez cały rok jasne i ciepłe stanowisko.
Dracena powinna mieć przez cały rok jasne i ciepłe stanowisko.

Grudzień – Cytrusy

Drzewka cytryny albo kumkwat (Fortunella margarita) wnoszą do mieszkania nastrój śródziemnomorski. Słoneczne stanowisko, dostateczne ale nie nadmierne podlewanie latem i jasne, niezbyt ciepłe zimowisko zapewnią dobry wzrost i owocowanie drzewek cytrusowych i kumkwatu.

Drzewka cytryny albo kumkwat wnoszą do mieszkania nastrój śródziemnomorski.
Drzewka cytryny albo kumkwat wnoszą do mieszkania nastrój śródziemnomorski.
0 (0 opinii)