Porady

Dracena wonna – jak uprawiać, pielęgnować i rozmnażać?

0 (0 opinii)

W ciepłym klimacie tropikalnej Afryki dracena wonna, wiecznie zielona roślina, dorasta do wysokości 6 m. zachwyca soczystą zielenią połyskujących liści ciasno zakrywających prosty pień. W domowych warunkach ten gatunek draceny jest nie mniej efektowny, tylko rozmiary ma znacznie skromniejsze. Poza tym, jako rośliny ozdobne uprawia się zwykle kultywary dzikiego gatunku.

W doniczce dracena wonna rzadko osiąga wysokość większą niż 1,5-2 m. Główną ozdobę stanowią siedzące, lancetowate liście o długości do 50 cm i szerokości do 5 cm. U różnych odmian mogą być ciemnozielone, jasnozielone albo z kremowymi paskami.

W naturalnych siedliskach od marca do maja tworzy dracena wonna wiechowaty kwiatostan, na którym rozwija się mnóstwo małych, niepozornych, puszystych kwiatków w kolorze białozielonym. W odróżnieniu od innych gatunków, kwiaty tej draceny wydzielają przyjemny zapach - stąd wzięła się nazwa gatunkowa.

Główną ozdobę stanowią siedzące, lancetowate liście o długości do 50 cm i szerokości do 5 cm.

W warunkach domowych dracena wonna kwitnie niezwykle rzadko. Jednak jej zielone albo paskowane liście stanowią doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia. Uprawa draceny też nie wymaga specjalnego nakładu czasu i pracy.

Stanowisko do uprawy draceny wonnej

Najlepszym miejscem jest dla draceny wonnej jest jasne stanowisko ze słońcem w godzinach rannych albo popołudniowych. Ta dekoracyjna roślina poradzi sobie też w nieco zacienionym miejscu. Przede wszystkim trzeba ją chronić przed palącym słońcem, ponieważ delikatne liście mogą ulec poparzeniu.

Dracena ma zwyczaj kierować wierzchołek w stronę światła. Dlatego jest konieczne, dla utrzymania prostego pokroju rośliny, regularne obracanie doniczki co dwa tygodnie.

Gleba i nawożenie - wskazówki pielęgnacji draceny

Co do podłoża dracena wonna nie stawia specjalnych warunków. Rośnie dobrze w ziemi kwiatowej z domieszką kompostu. Użyty substrat powinien być jedynie lekko kwaśny z pH od 5,5 do 6,3. Przy zbyt niskiej albo za wysokiej wartości pH roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać.

Najlepszym miejscem jest dla draceny wonnej jest jasne stanowisko ze słońcem w godzinach rannych albo popołudniowych.

Od marca do sierpnia/września powinno się dracenę regularnie nawozić. Dzięki temu roślina będzie mocno rosła i dobrze się rozgałęziała. Płynny nawóz dodaje się co dwa tygodnie do wody do podlewania. W żadnym wypadku nie należy polewać nierozcieńczonego nawozu na suchą ziemię; może to doprowadzić do poparzenia korzeni.

Podlewanie draceny w doniczce
Hunker
Podlewanie draceny w doniczce

Jak podlewać dracenę wonną?

W okresie wzrostu dracena potrzebuje dużo wody, jednak bezwzględnie należy unikać jej zastoju. W przeciwnym razie liście rośliny zaczną żółknąć. Bryła korzeniowa powinna być stale lekko wilgotna.

Aby końce liści draceny nie schły, potrzebna jest wilgotność od 50 do 65%. Podsychanie liści zdarza się szczególnie często zimą przy centralnym ogrzewaniu. Dla zwiększenia wilgotności można roślinę spryskiwać wodą, postawić pojemnik z wodą koło doniczki albo zastosować nawilżacz powietrza.

Sadzenie, przesadzanie i przycinanie

Dracena nie znosi zastoju wody, dlatego wybrana doniczka powinna koniecznie posiadać otwór odpływowy. Nad tym otworem należy ułożyć warstwę drenażową z kawałków ceramiki, grubego żwiru albo granulatu. Aby roślina mogła rozwijać się w całej swojej wspaniałości, należy ją każdego roku przesadzać. Przy okazji roślina zostanie zaopatrzona w nowy substrat. Jeśli chodzi o małe odmiany draceny wonnej, to wystarczy ten zabieg wykonać co dwa-trzy lata.

Od marca do sierpnia/września powinno się dracenę regularnie nawozić. Dzięki temu roślina będzie mocno rosła i dobrze się rozgałęziała.

Kiedy dracena wonna stoi w miejscu raczej zacienionym, tworzy często pędy słabo ulistnione. Aby skłonić ją do rozgałęzienia, trzeba obok poszukiwania nowego, lepszego miejsca wykonać cięcie. Tuż poniżej linii cięcia roślina rozwinie nowe pędy.  

Jak można rozmnażać dracenę?

Rozmnażanie draceny dobrze jest połączyć z przycinaniem. Odcięte fragmenty pędów można wykorzystać jako sadzonki do ukorzenienia. Po kilku tygodniach po umieszczeniu sadzonek w naczyniu z wodą pojawią się nowe korzenie.  Młode drzewka można posadzić do oddzielnych doniczek, albo też grupowo do odpowiednio dużego pojemnika.

Uwaga! Dracena wonna jest niestety trująca dla ciekawskich kotów. Liście i korzenie zawierają szkodliwy składnik saponinę, która właśnie źle wpływa na koty. Szkodliwe może być jednak tylko spożycie fragmentów rośliny; zwykłe dotknięcie liści nie uwalnia trucizny. Jeśli w domu są małe dzieci albo domowe zwierzęta, powinno się ustawiać dracenę poza ich zasięgiem.

0 (0 opinii)