Porady

Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok [WIDEO]

4,8 (6 opinii)

Nie tylko w ogrodzie i na tarasie, ale też w mieszkaniu można stworzyć kolorową oazę wykorzystując do tego celu kwiaty doniczkowe. Barwy kwitnących roślin nadają przestrzeni mieszkania specjalny nastrój, który chciałoby się zachować na zawsze.

Niestety, żadna roślina nie jest w stanie obsypywać się kwiatami bez przerwy na odpoczynek. Na szczęście z ogromnej liczby gatunków można wybrać takie rośliny doniczkowe, które praktycznie przez cały rok będą zdobić mieszkanie kwiatami. Istnieją rośliny pokojowe o bardzo trwałych, długo zachowujących świeżość kwiatach, oraz takie, które po krótkiej przerwie powtarzają kwitnienie. Jeśli mając pewne doświadczenie dobierze się zestaw kwiatów o różnych porach kwitnienia, to pojęcie „rośliny doniczkowe kwitnące cały rok” stanie się jak najbardziej prawdziwe.

Ketmia róża chińska

Nastrój urlopu w egzotycznych krajach można osiągnąć we własnym mieszkaniu wybierając hibiskus doniczkowy, czyli chińską różę. Efektowne, duże kwiaty przypominają słońce i plażę. Barwy kwiatów są różne u poszczególnych odmian, a na dodatek można wybierać między kwiatami pojedynczymi, pełnymi, postrzępionymi i karbowanymi.

Istnieją rośliny pokojowe o bardzo trwałych, długo zachowujących świeżość kwiatach, oraz takie, które po krótkiej przerwie powtarzają kwitnienie.

Niektóre odmiany ketmii chińskiej róży rozpoczynają kwitnienie już lutym i rozwijają kwiaty aż do września. Niektóre robią przerwę dopiero w październiku. Zdarzają się też egzemplarze, na których można spotkać kwiaty przez cały rok. Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego.

Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)
Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)

Cyklamen perski

Wyhodowano wiele odmian cyklamenu perskiego, od miniaturowych do standardowych. Różnią się nie tylko barwą, ale i kształtem kwiatów, których płatki mogą być postrzępione, faliste, karbowane i całobrzegie. Cyklamen doniczkowy kwitnie od sierpnia do kwietnia. Lubi miejsca jasne bez mocnego nasłonecznienia i nie za gorące.

Cyklamen perski (Cyclamen persicum Mill.)
Cyklamen perski (Cyclamen persicum Mill.)

Różanecznik indyjski

Różanecznik zwany też azalią występuje w uprawie doniczkowej w różnych kolorach i formach kwiatów. W przeciwieństwie do odmian ogrodowych, azalia doniczkowa kwitnie w mieszkaniu od jesieni do wiosny. Do wyboru są kwiaty od czysto białych, przez różowe do intensywnie czerwonych. Decydujący dla długotrwałego kwitnienia tych roślin jest wybór właściwego stanowiska.

Różanecznik zwany też azalią występuje w uprawie doniczkowej w różnych kolorach i formach kwiatów. W przeciwieństwie do odmian ogrodowych, azalia doniczkowa kwitnie w mieszkaniu od jesieni do wiosny.

Azalie wolą raczej chłodne niż gorące miejsca. Lubią powietrze wilgotne. Stanowisko dla rośliny powinno być zacienione do półzacienionego. Aby jak najdłużej cieszyć się urodą kwitnącej azalii, dobrze jest przenosić ją w dzień na kilka godzin do zacienionego pomieszczenia, a potem ponownie wracać do stałego, chłodnego miejsca. W ten sposób faza kwitnienia dłużej potrwa.

Różanecznik indyjski (Rhododendron simsii)
Plant Identification
Różanecznik indyjski (Rhododendron simsii)

Anturium

Spośród wielu setek gatunków anturium w doniczkowej uprawie występują przeważnie odmiany tylko dwóch: dużego anturium Andrego oraz małego anturium Scherzera. Ponieważ ta roślina pochodzi z tropików, nie zna pojęcia pór roku i wytwarza nowe liście regularnie przez cały rok. Efektowną ozdobę stanowią nie zebrane w kolbę kwiaty, ale duży, pięknie wybarwiony liść, który wyrasta u nasady kolby. To on wabi w naturze owady, a w mieszkaniu tworzy niezwykły efekt.

Anturium (Anthurium)
Anturium (Anthurium)

Fuksja australijska (Correa)

Ta kwitnąca roślina doniczkowa jest jeszcze stosunkowo mało znana, ale dzięki temu może stanowić w mieszkaniu prawdziwy rarytas. Pochodząca z Australii fuksja doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jej zwisające, dzwonkowate kwiaty mogą być w różnych kolorach. Kwitnie zimą aż do wiosny.

Pochodząca z Australii fuksja doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jej zwisające, dzwonkowate kwiaty mogą być w różnych kolorach.

Roślina ta lubi stanowiska jasne i słoneczne. Może nawet stać w pełnym słońcu. Rośliny, podobnie jak ludzie, też lubią świeże powietrze. Jeśli istnieje możliwość wystawienia kwitnących roślin w ciepłe dni na zewnątrz, w dobrze osłonięte miejsce, należy to od czasu do czasu uczynić.

Fuksja australijska (Correa)
Fuksja australijska (Correa)

Kalanchoe Blossfelda

Grube mięsiste liście i kolorowe, drobne kwiaty kalanchoe zdobią mieszkania od wielu lat. Nawet początkujący amatorzy nie mają problemu z uprawą tej mało wymagającej rośliny. W zależności od odmiany może rozwinąć kwiaty różowe, pomarańczowe, białe albo żółte. Kwitnie głównie zimą, ale może obsypać się kwiatami także o innej porze. Idealnym miejscem jest nasłoneczniony parapet okienny.

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
University of Connecticut
Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)

 

4,8 (6 opinii)