Porady

Figowiec (fikus) - poradnik uprawy w doniczce

5 (3 opinie)

Figowiec w doniczce wnosi śródziemnomorski klimat na każdy taras i balkon. Jest rośliną, która dobrze rośnie nawet w naszym chłodnym klimacie, jeśli tylko ma od odpowiednie stanowisko i pielęgnację. Jednym z pierwszych gatunków udomowionych przez człowieka i uprawianych do dzisiaj jest figowiec pospolity (Ficus carica).

Wybór odpowiedniego figowca do doniczki

Figowiec może być nie tylko egzotycznym drzewkiem owocowym do ozdoby tarasu albo ogrodu, ale też źródłem smacznych owoców. Jak to zwykle bywa, również ten gatunek występuje w postaci różnych odmian. Laikowi trudno jest się w tej różnorodności zorientować, jednak w każdym razie trzeba brać pod uwagę następujące wskaźniki:

  • odmiana figowca o jadalnych owocach;
  • samopylna (temat kwiatów i zapylania jest w przypadku figowców mocno skomplikowany);
  • odmiana odporna na chłód i choroby;
  • łatwa w pielęgnacji.

Te warunki spełniają między innymi odmiany: ‘Brown Turkey’, ‘Violetta’, ‘Califfo Blue’.

Figowiec w doniczce – jakie stanowisko?

Uprawa tej rośliny w doniczce ma wiele zalet. Fikus jest w większości odmian nie w pełni zimoodporny i musi być chroniony przed spadkiem temperatury poniżej -5°C. Poza tym nie wszyscy mają ogród albo nadmiar miejsca w ogrodzie, także pomysł uprawy figowca w doniczce jest jak najbardziej trafiony.

Idealne miejsce dla fikusa musi być słoneczne i osłonięte od wiatru. Duże liście z wdzięcznością przyjmują promienie słońca i zamieniają je w cukier. Dzięki temu figi stają się soczyste i słodkie. Ponieważ drzewko w doniczce rozrasta się, nie powinno się go wciskać gdzieś w kąt pomieszczenia. Z kolei miejsce na krawędzi tarasu albo balkonu też nie jest dobre, jako że liście figowca zachowają się podczas wiatru jak żagle i mogą przewrócić doniczkę.

Ważne jest też, aby figowiec stał w słońcu możliwie długo i jak najwcześniej rankiem zaczynał z nim spotkanie.

Piękny figowiec w nowoczesnym mieszkaniu
Piękny figowiec w nowoczesnym mieszkaniu

Doniczka i podłoże dla figowca

1. Za doniczkę dla figowca może służyć każde stabilne, niezbyt ciężkie naczynie, które posiada przynajmniej jeden otwór odpływowy w dnie. Przy pierwszym sadzeniu doniczka nie powinna być zbyt duża, a przy kolejnych przesadzeniach tylko nieco większa od poprzedniej. Ideałem jest stopniowanie wielkości doniczki o 4-6 cm w porównaniu z poprzednią. Powstaje w ten sposób 2-3 centymetrowa przestrzeń wokół bryły korzeniowej, którą trzeba wypełnić nową ziemią.

2. Substrat powinien być zdrowy i próchniczny. Aby odpływ wody dobrze funkcjonował, bardzo przydatna jest domieszka grubego żwiru albo keramzytu.

3. Przesadzanie tej rośliny w doniczce należy przeprowadzać mniej więcej co dwa lata, w zależności od wzrostu. Ten zabieg jest szczególnie ważny, jeśli następuje przenawożenie rośliny. Przy regularnym zasilaniu nawozem zdarza się, ze niektóre składniki ulegają nadmiernej koncentracji. Można ją zlikwidować właśnie poprzez zmianę doniczki i podłoża. Odpowiednią porą do przesadzenia rośliny jest koniec lutego i początek marca, na krótko przed początkiem wiosennego rozwoju figowca.

Figowiec (fikus) - jak podlewać i nawozić?

Drzewko figowe posiada dużą powierzchnię liści, wyparowuje dużo wody i w związku z tym musi być regularnie podlewane. Kiedy jest gorąco, figowiec potrzebuje wody codziennie. W przypadku podlewania oddolnego, przez podstawkę, należy zwracać uwagę, aby nie stał w wodzie zbyt długo – figowiec nie jest rośliną wodną. Może być podlewany zarówno wodą deszczową, jak i z kranu. Najlepiej jest podlewać figowca rankiem. Temperatura wody i rośliny jest wtedy podobna. Nie dochodzi wówczas do gwałtownego i szkodliwego ochłodzenia podłoża i rośliny.

Drzewko figowe posiada dużą powierzchnię liści, wyparowuje dużo wody i w związku z tym musi być regularnie podlewane.

Figowiec rosnący w doniczce wymaga regularnego zasilania, aby dobrze rosnąć i tworzyć owoce. Sześć tygodni po przesadzeniu albo nawożeniu podstawowym, które wykonuje się na wiosnę, należy zasilać roślinę co tydzień. Gdyby się okazało, że pędy figowca stają się długie i cienkie, może to być oznaką nadmiaru azotu. Zbytnia koncentracja określonych składników mineralnych powoduje brązowienie brzegów liści.

Przesadzanie młodego fikusa do nowej doniczki
Przesadzanie młodego fikusa do nowej doniczki

Przycinanie i zimowanie figowca

  • Zdrowy figowiec powinien być przycinany bardzo umiarkowanie. Usuwać należy obumarłe części rośliny. W przypadku figowca doniczkowego ma sens również przycinanie korekcyjne albo formujące, aby ograniczyć nadmierny rozrost drzewka. 
  • Ponieważ figowiec zrzuca jesienią liście, zimą jest bardzo mało wymagający. Wystarczy mu nieprzemarzające pomieszczenie, które nie musi być szczególnie jasne. Zimą nie potrzebuje fikus ani podlewania, ani nawożenia. Doskonałym zimowiskiem jest dla niego ogród zimowy, garaż albo nieogrzewana piwnica z oknem.                   
5 (3 opinie)