Porady

Ogród łatwy w uprawie

5 (1 opinia)

Każdy ogród wymaga pracy. Rośliny trzeba odżywiać, podlewać, sprawdzać stan ich zdrowia. Niepielęgnowany ogród szybko porosną chaszcze, pojawią się chwasty i kopce gnijących liści. To wszystko trzeba uporządkować. Jak zaplanować ogród, aby maksymalnie ograniczyć prace pielęgnacyjne i porządkowe?

Problemu nie mają miłośnicy ogrodnictwa, dla których praca na świeżym powietrzu i doglądanie roślin są przyjemnością. Jednak wiele osób nie ma ani czasu, ani zamiłowania do ogrodnictwa, a jednocześnie pragnie cieszyć się pięknym ogrodem. Wyjście z podobnej sytuacji polega na zatrudnieniu firmy ogrodniczej. Można też spróbować tak zaplanować ogród, aby był łatwy w pielęgnacji i nie wymagał dużego nakładu pracy.

Projektując ogród wymagający niewiele pracy, najlepiej zaplanować go jako teren typowo rekreacyjny; miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto zakupić łatwe w pielęgnacji meble ogrodowe; na przykład z metalu lub betonu. A jako dekorację wybrać rośliny, które są łatwe w utrzymaniu.

Zasady dla leniwych

Ograniczenie prac ogrodowych do minimum jest możliwe pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Należy zachować umiar w sadzeniu roślin. Dzięki temu będzie mniej pracy przy ich pielęgnacji. Lepiej posadzić mniej roślin w większych odstępach.

Należy starannie dobierać rośliny do rodzaju gleby, wilgotności i nasłonecznienia. To pozwala zmniejszyć ilość pracy, ograniczyć ryzyko niepowodzeń i konieczność wymiany roślin na inne. Rośliny rosnące w odpowiednich warunkach lepiej się rozwijają i wymagają mniej pracy. Dlatego też wybierając rośliny, warto kierować się nie ich urodą, lecz warunkami, w jakich dobrze rosną. Doboru roślin warto dokonać już na etapie planowania ogrodu, biorąc pod uwagę m.in. ich odporność na szkodniki czy mróz.

Fot. Monika Socha. Ogród łatwy w uprawie - zdjęcie naszej Czytelniczki
TwojOgrodek.pl
Fot. Monika Socha. Ogród łatwy w uprawie - zdjęcie naszej Czytelniczki

Warto stawiać na rośliny lokalne, typowe dla danego obszaru geograficznego. One będą dobrze rosły i wymagały mniej prac pielęgnacyjnych. Lepiej zrezygnować z gatunków egzotycznych, które nie są przystosowane do warunków panujących w naszej strefie geograficznej i nie mogą pozostać w ogrodzie na zimę.

Wybierzmy rośliny wolno rosnące, nieekspansywne i niewymagające przycinania. Rośliny ekspansywne, które szybko się rozrastają, mogą zagłuszyć inne gatunki i w sposób niekontrolowany zmienić rabaty w brzydkie chaszcze. Zanim wybierzemy rośliny, warto sprawdzić, jak duże urosną i zgodnie z tym wytyczyć odpowiednie odstępy.

Dobrym wyborem jest żywopłot nieformowany, ponieważ nie trzeba go przycinać. Spośród roślin żywopłotowych przycinania nie wymagają berberys i irga. Jeśli ogród jest nieduży, zwróćmy uwagę na odmiany, które mają w nazwie "nana" lub "compactus". Określenia te oznaczają odmiany miniaturowe. Lepiej też zrezygnować z szybko rosnących pnącz, które wymagają częstego przycinania. 

Należy zachować umiar w sadzeniu roślin i starannie je dobierać do rodzaju gleby, wilgotności i nasłonecznienia. Rośliny rosnące w odpowiednich warunkach lepiej się rozwijają i wymagają mniej pracy. 

Między roślinami warto wysypać ściółkę z kory, która poprawia strukturę gleby, a co najważniejsze - utrudnia wzrost chwastów. Dzięki temu unikniemy pracochłonnego pielenia.

Powierzchnia trawnika powinna zostać ograniczona do minimum. Ogrodnikom amatorom wydaje się, że wystarczy obsiać ogród trawą, aby nie wymagał pracy. Niestety, trawnik wymaga wielu prac: strzyżenia, nawożenia, podlewania. Jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany, pojawią się na nim łyse placki, nieestetyczne kępy, mech. Warto wybrać wolno rosnące gatunki traw. Trawnik można obudować dookoła kostką brukową (zamiast płotków lub krawężników), która nie utrudni koszenia i nie pozwoli na rozrastanie się trawy poza wyznaczone miejsce. Zamiast trawnika można zdecydować się na łąkę kwietną. W tym celu należy kupić mieszankę nasion zawierającą kwiaty i zioła. Łąka szczególnie sprawdzi się w ogrodach z żyznymi glebami. Pielęgnacja łąki ogranicza się do minimum. Wystarczy ją skosić dwa razy w roku, aby nie rozrosła się w niekontrolowane chaszczowisko. Aby ułatwić sobie pracę przy trawniku lub łące kwietnej, warto zaopatrzyć się w kosiarkę, która mieli skoszoną trawę i rzuca pokos na trawnik. Należy jednak pamiętać, że pokos można zostawić na trawniku najwyżej dwa razy, później trzeba go usuwać.

W dużym ogrodzie warto zainwestować w automatyczny system podlewania
W dużym ogrodzie warto zainwestować w automatyczny system podlewania

Na rabacie kwiatowej rośliny najlepiej sadzić grupami; obok siebie gatunki o podobnych wymaganiach. Dzięki temu ich pielęgnacja zostaje uproszczona. Najlepiej jednak ograniczyć liczbę i wielkość rabat kwiatowych. Do ozdoby ogrodu lepsze są krzewy o ozdobnych kwiatach lub owocach, które mają mniejsze wymagania pielęgnacyjne. Wyłożenie rabat agrowłókniną i folią oraz ściółka z kory ograniczają rozrost chwastów.

Warto też zaopatrzyć się w narzędzia ułatwiające pracę (np. urządzenie do zwijania węża ogrodowego czy wysiewacz nawozu). W dużych ogrodach warto zainstalować automatyczny system zraszania sterowany komputerowo. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zainstalować kilka ujęć wodnych, aby ułatwić sobie podlewanie.

Ogrodnikom amatorom wydaje się, że wystarczy obsiać ogród trawą, aby nie wymagał pracy. Niestety, tak nie jest, a utrzymanie pięknego trawnika wiąże się z koniecznością wykonywania wielu prac: strzyżenia, nawożenia, podlewania.

Rośliny łatwe w uprawie

Aby ogród rzeczywiście wymagał niewiele pracy, szczególnie ważny jest dobór roślin łatwych w uprawie; takich, które zniosą ewentualne błędy i zaniedbania. Warto nastawić się na iglaki, które nie zaśmiecą ścieżek opadłymi liśćmi. Nie są trudne w uprawie i nie wymagają ochrony przed szkodnikami. Warto zrezygnować z roślin jednorocznych, trzeba je bowiem sadzić każdej wiosny. W to miejsce lepiej nastawić się na byliny, które rosną wiele lat, są odporne na chwasty i szkodniki. Aby uniknąć ich nadmiernego wzrostu, powinny być nawożone minimalnie. Najlepsze są byliny długowieczne, jak jeżówka, słonecznik i piwonie. Warto też wybrać takie, które nie wymagają dzielenia i odmładzania co kilka lat.

Krokusy to rośliny cebulowe, które nie wymagają corocznego wykopywania
Krokusy to rośliny cebulowe, które nie wymagają corocznego wykopywania

Dobrą propozycją są rośliny zadarniające i okrywowe, jak barwinek lub trzmielina Fortune’a. Są to krzewinki, byliny i krzewy, które szybko się zagęszczają dzięki kłączom i rozłogom. Zakrywają ziemię i ograniczają rozrost chwastów. Wspaniałe pokrywają ogródki skalne lub skarpy. Dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie trudno wjechać kosiarką. Mogą zastąpić trawnik, pod warunkiem, że nie będą deptane. Większość z nich jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Warto obsadzić nimi wszystkie wolne przestrzenie. Wśród roślin okrywowych można znaleźć gatunki róż, które upiększą ogród, są trwałe i mało absorbujące.

Dobrym wyborem dla ogrodów niewymagających są trawy ozdobne, na przykład miskant chiński. Nie mają wysokich wymagań glebowych i wystarczy im minimalna opieka. Tworzą ozdobne kępy, niskie lub wysokie, które pięknie się prezentują. Dobre rozwiązanie polega na posadzeniu kęp traw w dużych odstępach i wysypaniu grządek żwirem. Ten ostatni może nawet zastąpić trawnik. Nie będzie wymagać konserwacji (poza sporadycznym odchwaszczaniem). 

Można także posadzić niektóre spośród roślin cebulowych (krokusy, śnieżyczki czy cebulicę syberyjską). Wybrać należy te, które wystarczy posadzić raz. Trzeba natomiast rezygnować z tych gatunków, które wymagają corocznego wykopywania.

Krzewy: irga pozioma, perukowiec podolski, jałowiec pospolity, tawuła berberys, forsycje, hortensje bukietowe, kosodrzewiny.

Drzewa: oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, świerk pospolity.

Byliny: funkia, jukka karolińska, piwonie, liliowiec, tawułka Arendsa, żurawka drżączkowata.

Pnącza: bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, winobluszcz pięciolistkowy.

Trawnik może zostać zastąpiony przez nawierzchnię żwirową. Nie będzie trzeba jej kosić ani podlewać
Trawnik może zostać zastąpiony przez nawierzchnię żwirową. Nie będzie trzeba jej kosić ani podlewać

Z czego musimy zrezygnować?

Powinniśmy zrezygnować z uprawy warzyw, które wymagają sadzonkowania, pikowania, pielenia i zbioru w określonym czasie. Jeśli nie mamy czasu na zrywanie owoców i przygotowywanie przetworów, warto zrezygnować z drzew i krzewów owocowych. 

Mimo że woda tworzy przyjemny mikroklimat, należy zrezygnować z oczka wodnego, które wymaga wyławiania liści i czyszczenia z glonów. Podobnie rzecz się ma z basenem.

Mała architektura i meble

Planując rozmaite elementy wyposażenia ogrodu, warto postawić na trwałe materiały, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Meble i ławki mogą zostać wykonane z metalu lub wysokiej jakości betonu. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wybrać najdroższe i zarazem najtrwalsze drewno dębowe lub egzotyczne, które jest twarde i nie wymaga konserwacji. Zaś nawierzchnie powinny być kamienne lub klinkierowe. Ciekawym pomysłem na murki i ławki są bardzo dekoracyjne gabiony, które nie wymagają konserwacji. 

Mimo najlepszego zaplanowania nie możemy jednak zostawić ogrodu całkowicie bez opieki. Ogród będzie wymagać najwięcej pracy na początku, gdy rośliny będą młode. Później wystarczy podlewanie, usuwanie chwastów oraz nawożenie (raz lub dwa razy w sezonie). Konieczna będzie też okresowa kontrola i sprawdzanie, czy rośliny nie padły ofiarą szkodników i nie zachorowały. 

5 (1 opinia)