Porady

Zielone kwiaty doniczkowe

0 (0 opinii)

Kwitnące rośliny doniczkowe, takie jak egzotyczne storczyki, piękne begonie, czy klasyczne gwiazdy betlejemskie wyglądają wspaniale, ale tylko przez kilka tygodni. Inaczej jest z roślinami zielonymi: przekonują one do siebie dużą trwałością, są często mało wymagające i łatwe w uprawie.

Mimo braku efektownych kwiatów u tych roślin, nie są w najmniejszym stopniu nudne ani monotonne. Przeciwnie, mogą one prezentować najróżniejsze formy wzrostu i niezwykłe kształty liści. Na dodatek, odrobina zieleni w domu zastępuje często ogród. Długowieczne zielone kwiaty doniczkowe zapewniają zdrowy mokroklimat w mieszkaniu i przytulną atmosferę, nie wymagając od domowników specjalnej opieki.

Długowieczne zielone kwiaty doniczkowe zapewniają w mieszkaniu przytulną atmosferę nie wymagając od domowników specjalnej opieki.

Wielu z nich wystarcza do życia jasne miejsce i regularne podlewanie oraz nawożenie. Roślinna zieleń to nie tylko ozdoba mieszkania, ale i wzrost komfortu. Powietrze jest stale wzbogacane w tlen i wilgoć.

Zielone kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie
Zielone kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie

Wybór odpowiedniej doniczki dla zielonych kwiatów

Poprzez dobór odpowiedniego naczynia oraz miejsca w domu można zieloną doniczkową roślinę czy kwitnący kwiat, godnie zaprezentować. Aby roślina zielona była właściwie wyeksponowana, należy wybrać dla niej skromną, bezpretensjonalną doniczkę – najlepiej jednobarwną albo z dyskretnym wzorem. To pasuje szczególnie dobrze do kwiatów liściowych.

Aby roślina zielona była właściwie wyeksponowana, należy wybrać dla niej skromną, bezpretensjonalną doniczkę – najlepiej jednobarwną albo z dyskretnym wzorem.

W połączeniu z naturalnymi materiałami, jak drewno i prosta szara, beżowa albo jasnobrązowa glina, tworzy zieleń liści spokojną, zrelaksowaną atmosferę wnętrza. Z kolei w wiklinowych koszach pięknie będą się prezentować bardzo łatwe w uprawie tropikalne paprocie, jak na przykład nefrolepis, albo doniczkowe palmy. Nawet sprzęty codziennego użytku mogą posłużyć za oryginalne pojemniki do kwiatów zielonych: drewniana skrzynka albo szuflada doskonale spełni tę nową dla siebie rolę.

Zamiokulkas w doniczce
Aliexpress
Zamiokulkas w doniczce

Jak uprawiać zielone kwiaty doniczkowe zimą?

Mało światła i suche powietrze - miesiące zimowe stawiają przed zielonymi roślinami w mieszkaniu szczególne wyzwania. Troskliwa opieka jest w tym okresie wyjątkowo ważna. Trzeba z dużym wyczuciem podejść do zabiegu odpowiedniego nawożenia czy podlewania kwiatów doniczkowych. Większości roślin tropikalnych nie wolno przesuszyć, ale nadmiar wody może być równie szkodliwy. Należy więc każdorazowo sprawdzać wilgotność podłoża i zaopatrywać roślinę w wodę według potrzeby, a nie na zapas.

W połączeniu z naturalnymi materiałami, jak drewno i prosta szara, beżowa albo jasnobrązowa glina, tworzy zieleń liści spokojną, zrelaksowaną atmosferę wnętrza.

W doniczce nie może się tworzyć zastój wody! W szarej i mrocznej porze roku wszystkie rośliny doniczkowe bardzo sobie cenią bliskość okna, nawet te cienioznośne. Zimne i mokre podłoże szkodzi zdrowiu korzeni roślin. Dlatego dobrze jest zastosować podkładkę z filcu, drewna albo styropianu, która odizoluje doniczkę od chłodnego parapetu albo podłogi. Szczególnie delikatne liście, jak większości paproci albo marant, potrzebują wilgotnego powietrza. Najlepiej jest zamgławiać je codziennie odpowiednim rozpylaczem wody.

Zielony kwiat doniczkowy
Zielony kwiat doniczkowy

Jak czyścić liście zielonych kwiatów?

Dużym problemem dla roślin jest kurz. Warstwa kurzu redukuje dawkę światła docierającego do liści i utrudnia życie zielonym roślinom doniczkowym. Kwiaty o dużych liściach można co kilka tygodni zmyć miękką ścierką.

Kwiaty o dużych liściach można co kilka tygodni zmyć miękką ścierką.

Wszystkim natomiast roślinom (z wyjątkiem kwiatów o liściach wrażliwych na wodę) dobrze zrobi, zwłaszcza zimą, łagodny prysznic letnią wodą. Aby nie zalać przy okazji bryły korzeniowej, należy doniczkę możliwie szczelnie zabezpieczyć folią.

0 (0 opinii)