Porady

Monstera dziurawa – efektowne pnącze do dużego mieszkania

5 (4 opinie)

W tropikalnych lasach swojej ojczyzny ciągnącej się od południowego Meksyku do Panamy jest wiecznie zielonym pnączem. Wspina się uparcie po pniach i gałęziach drzew. Jej korzenie powietrzne nie tylko utrzymują roślinę na korze, ale również pobierają z powietrza wodę i składniki pokarmowe.

Monstera dziurawa – wygląd rośliny

Chociaż do rodzaju botanicznego należy 37 gatunków, to właśnie monstera dziurawa (Monstera deliciosa) jest najczęściej uprawiana w mieszkaniach. Połyskujące skórzaste liście rośliny dorastają do metra długości. Są sercowate, od krawędzi prawie do środka głęboko powcinane, a miejscami z podobnymi do okienek otworami. Te osobliwie ukształtowane liście, od których pochodzi nazwa gatunkowa tej monstery, dobrze radzą sobie z silnymi często wiatrami. Poza tym otwory przepuszczają światło, z czego korzystają dolne części rośliny.

Kwiaty monstery dziurawej składają się z kremowobiałej podsadki (spatha) otaczającej kwiatostan w formie kolby. Owoce smakują jak mieszanka banana z ananasem. Zawierają jednak kwas szczawiowy i inne substancje, które mogą powodować podrażnienia śluzówki.

Nawiasem mówiąc, istnieją miłośnicy monstery, którzy twierdzą, że ich roślina jest zachwycona, kiedy gąbkę nasączają piwem…

Odmiany monstery

Pierwsze egzemplarze monstery dziurawej dotarły do Europy z Meksyku na początku XIX wieku. Od połowy stulecia były przez europejskich ogrodników rozmnażane i stały się powszechnie znaną rośliną dekoracyjną. Obok „normalnej” monstery dziurawej dostępne są odmiany hodowlane, o określonych właściwościach:

  • Monstera deliciosa ‘Borsigiana’. Nie jest tak bujnie rosnąca, jak zwykła monstera. Dlatego też nadaje się dobrze do ozdoby niewielkich pomieszczeń, w których pozostawia jednak nieco miejsca mieszkańcom.
  • Monstera deliciosa ‘Variegata’. Wykazuje również mniejszy wzrost, a na dodatek posiada optyczną ciekawostkę, a mianowicie jej liście są biało-zielono paskowane.

Jak uprawiać monsterę dziurawą?

1. Stanowisko dla monstery dziurawej

  • Swoją popularność zawdzięcza monstera niewielkim wymaganiom i może być zaliczona do grupy „roślin dla początkujących”. Pod warunkiem, że otrzyma właściwe stanowisko:
  • Tę roślinę doniczową zadowala miejsce w cieniu albo półcieni, nie lubi tylko bezpośredniego nasłonecznienia, przynajmniej w swojej młodości.
  • Starsze rośliny, które wykształciły już końcową formę liści, nie doznają szoku, stojąc również w słońcu. Młode liście nie mają jeszcze powietrznych „dziur”.
  • W naszym regionie geograficznym, zwłaszcza zimą, monstera cierpi często na niedobór światła. Wtedy odpowiedni będzie dla rośliny parapet przy nasłonecznionym oknie.
  • W okresie między wiosną i jesienią monstera rośnie zwykle najlepiej, kiedy ma do dyspozycji jasne stanowisko bez słońca.
  • Należy zwracać uwagę, aby roślina nie stała w zbyt ciemnym miejscu. Można to poznać po rozwijaniu się małych liści na długich ogonkach.
  • W miejscu pobytu monstery powinna panować temperatura ok. 20°C (nigdy poniżej 18°C).
  • Wybierając stanowisko dla monstery, należy wziąć pod uwagę jej możliwą z czasem wielkość; dorasta do 3 m wysokości.
  • Monstera w ogóle nie lubi zmiany stanowiska. Może to wstrzymać jej kwitnienie, co i tak nie często się zdarza. Najlepiej jest od początku ustawić ją w miejscu, w którym będzie mogła rosnąć spokojnie przez lata.
Monstera dziurawa ma piękne, dekoracyjne liście
Monstera dziurawa ma piękne, dekoracyjne liście

2. Wybór podłoża dla rośliny doniczkowej

Właściwości gleby również powinny być możliwie zbliżone do naturalnych. Ziemię dla monstery trzeba przygotować przepuszczalną, próchniczna, niezbyt żyzną, umiarkowanie wilgotną, o odczynie pH neutralnym do lekko kwaśnego. Odpowiednia jest ziemia piaszczysta do gliniastej. Do uprawy monstery najlepiej jest zastosować specjalne podłoże. Alternatywą może być hydroponiczna uprawa monstery.

3. Pielęgnacja monstery dziurawej: podlewanie, nawożenie i przesadzanie

Podłoże należy stale utrzymywać w stanie lekko wilgotnym. Ponieważ monstera lubi naprawdę wysoką wilgotność powietrza, z przyjemnością przyjmie prysznic albo opryskiwanie wodą. Jeżeli prysznic nie zawsze jest możliwy, powinno się przynajmniej regularnie przecierać liście monstery wilgotną gąbką. Dzięki temu roślina może lepiej oddychać. Nawiasem mówiąc, istnieją miłośnicy monstery, którzy twierdzą, że ich roślina jest zachwycona, kiedy gąbkę nasączają piwem…

Dopóki monstera jest mała, nie potrzebuje dużo nawozu. Starsze rośliny można zasilać rozcieńczonym nawozem, aby nie przedawkować składników odżywczych.

Przesadzać monsterę dziurawą należy dopiero wtedy, gdy doniczka stanie się taka mała, że grozi przewróceniem. Zmianę doniczki należy wykorzystać do zainstalowania w niej nowej, mocniejszej podpory.

4. Postępowanie z korzeniami powietrznymi monstery

Charakterystyczne jest zwłaszcza dla starszej monstery dziurawej tworzenie coraz to większej ilości korzeni powietrznych. Jeśli nawet wydają się one komuś zbędne, albo zakłócające wygląd rośliny, w żadnym wypadku nie mogą być odcięte. Przeciwnie, muszą być traktowane z dużą ostrożnością, ponieważ dosyć łatwo pękają. Należy pamiętać, że nie są to jakieś bezsensowne odrosty, ale ważne części organizmu monstery, wymagające specjalnego traktowania.

  • Monstera dziurawa przytrzymuje się korzeniami powietrznymi odpory, są więc one ważne dla stabilności rośliny.
  • Pełnią ważną funkcję, pobierając z powietrza wodę i składniki pokarmowe.
  • Dla akwarystów istnieje fascynująca alternatywa: mogą pozwolić monsterze wrastać korzeniami powietrznymi do akwarium. Pobiorą z wody wiele substancji, które nie są tam pożądane, np. azotany i azotyny. Roślinie to nie tylko nie zaszkodzi, ale zostanie wykorzystane jako pokarm.
5 (4 opinie)