Jaśminowiec – wonny krzew łatwy w uprawie. Jak pielęgnować i przycinać?
Któż nie zna tego przepięknie pachnącego krzewu obsypanego białymi kwiatami? Jaśminowiec (Philadelphus L.) jest rodzajem botanicznym krzewów z rodziny hortensjowatych. Niesłusznie bywa nazywany jaśminem. Chociaż przypomina zapachem i kwiatami jaśmin (Jasminum L.), to obie rośliny żadne pokrewieństwo nie łączy.
Spośród 66 gatunków jaśminowca kilka z nich oraz liczne odmiany są uprawiane w ogrodach. Charakterystyczne dla tych krzewów są ostro zakończone eliptyczne liście w różnych odcieniach zieleni, a także przebarwione na żółto. Od maja do czerwca pojawiają się czysto białe, pojedyncze albo pełne kwiaty, które szczególnie intensywnie pachną wieczorem.
Zastosowanie jaśminowca w ogrodzie
Jaśminowiec doskonale nadaje się do ogrodów wiejskich, leśnych, renesansowych i innych przeróżnych stylów. Podczas, gdy wysokie jaśminowce są idealne na naturalne żywopłoty albo solitery, niższe odmiany zdobią mieszane rabaty.
Szczególny efekt tworzy kombinacja jaśminowca z tawułą, pięciornikiem, bzem, kolkwicją i różami albo pięknymi bylinami, jak na przykład błękitne ostróżki. Wszystkie odmiany są mocne, bujnie kwitnące i łatwe w uprawie.
Stanowisko i podłoże do uprawy jaśminowca
Ten niezwykły krzew ozdobny rośnie najlepiej i kwitnie niezmordowanie na stanowisku słonecznym do półcienistego. W miejscu zacienionym jaśminowiec zdecydowanie redukuje ilość kwiatów. Ze względu na rozłożysty wzrost, powinno się zarezerwować dla niego odpowiednio dużo miejsca. W przeciwnym razie konieczne będzie częste przycinanie krzewu.
Jaśminowiec rośnie na każdej dobrej ziemi ogrodowej, preferuje jednak gleby świeże do umiarkowanie wilgotnych, żyzne, próchniczne i przede wszystkim dobrze przepuszczalne. Podłoże zbyt ubogie można wzbogacić domieszką kompostu albo obornika. Skłonne zaś do zagęszczania da się spulchnić dodatkiem drobnego żwiru, piasku kwarcowego albo granulatu z lawy. Absolutnie nieprzydatne dla jaśminowca są jedynie gleby suche albo skłonne do zastoju wody.
Jak sadzić jaśminowiec?
Najlepszą porą do sadzenie jaśminowca jest jesień. Przed sadzeniem należy bryłę korzeniową dobrze namoczyć, spulchnić glebę w obszarze sadzenia i usunąć chwasty. Dołek do sadzenia powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej, aby system korzeniowy mógł się swobodnie rozłożyć. Jeżeli na dodatek wzbogaci się glebę nawozem organicznym, jaśminowiec otrzyma optymalne warunki do startu.
- Sadząc jaśminowiec w formie żywopłotu należy zachować odstępy między sadzonkami od 50 do 70 cm.
- Głębokość sadzenia nie powinna być większa niż dotychczasowa w doniczce.
- Warstwa ściółki, liści albo ciętej trawy zabezpieczy ziemię wokół sadzonki przed wysychaniem.
- Należy unikać sadzenia jaśminowca obok chętnie uprawianej w ogrodach kaliny i trzmieliny, ponieważ w tych krzewach mogą zimować mszyce.
- Jaśminowiec źle czuje się w pojemniku, nawet przy optymalnej pielęgnacji. Dotyczy to zarówno odmian wysokich, jak i niskich, kompaktowych hybryd. Powodem jest rozbudowany system korzeniowy, wymagający dużo przestrzeni.
Podlewanie i nawożenie jaśminowca w ogrodzie
Zapotrzebowanie na wodę świeżo posadzonego jaśminowca jest dosyć wysokie, spada jednak z wiekiem. Ziemia nie powinna w żadnym wypadku wysychać, ani tworzyć zastoje wody. Starsze rośliny potrafią z reguły same zaopatrzyć się w wodę.
Aby pokryć stosunkowo duże zapotrzebowanie jaśminowca na składniki pokarmowe, uzasadnione jest nawożenie organiczne na starcie oraz później dawka kompostu każdego roku na wiosnę. Zasilając jaśminowiec nawozem, należy zwracać uwagę, aby w glebie nie nagromadziło się zbyt wiele azotu. Krzew będzie wprawdzie nadal rósł, ale nie będzie rozwijał kwiatów. Widząc jaśminowiec w pełnym wzroście, ale bez kwiatów, powinno się w przyszłości zastosować nawożenie z małą ilością azotu.
Jak przycinać jaśminowiec?
Jaśminowiec potrafi się bujnie rozrosnąć, kiedy już się na swoim stanowisku w pełni zaaklimatyzuje. Chociaż regularne przycinanie nie jest konieczne, to jednak pewne zabiegi korygujące i formujące nie są pozbawione sensu. Pierwsze cięcie nie powinno jednak być wykonane przed 3-4 rokiem życia w ogrodzie. Zalecane jest lekkie cięcie formujące krzewu bezpośrednio po kwitnieniu, a zabieg odmładzający jesienią lub zimą, kiedy roślina nie ma liści. Konieczne jest oczywiście regularne cięcie jaśminowego żywopłotu.
Wykonując cięcie formujące należy pamiętać, że jaśminowiec zachowuje się jak krzew kwitnący wiosną i wytwarza kwiaty na zeszłorocznych pędach. Formowanie go wiosną spowodowałoby usunięcie większości nowo zawiązanych pąków kwiatowych.
Wybór jaśminowca – wskazówki
Nie każdy jaśminowiec ma pachnące kwiaty. Podczas zakupu trzeba zwracać uwagę, jaką odmianę się wybiera. Właśnie tworzenie hybryd powoduje, że krzyżówka pachnącego gatunku z niepachnącym bywa tylko trochę pachnąca. Podobnie jest z gatunkami trującymi i nietrującymi jaśminowca. W przypadku hybryd nikt nie jest w stanie zagwarantować, że krzew jest rzeczywiście nieszkodliwy. Z tego względu z kwiatów mieszańców jaśminowca w żadnym wypadku nie powinno się sporządzać syropu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.