Porady

Krzewy ozdobne – kiedy przycinać?

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Cięcie krzewów to ważny zabieg, o którym nie można zapomnieć wiosną i latem w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny pozostaną zdrowe i silne oraz będą pięknie wyglądać. Niektóre przycina się wczesną wiosną, inne – latem, dopiero po przekwitnięciu.

Cięcia sanitarne i formujące krzewów

Ogólnie, cięcia w ogrodzie można podzielić na dwie grupy: cięcia sanitarne oraz cięcia formujące.

Cięcia sanitarne

Mają wpływ na kondycję i zdrowie rośliny. Podczas takiego cięcia odcina się uszkodzone i najsłabsze pędy. To właśnie przetarcia kory, ułamania na gałęziach i inne zniszczone miejsca są najbardziej narażone na działanie chorób i szkodników. Dlatego wczesną wiosną należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim krzewom ozdobnym (oraz inny roślinom) w ogrodzie i zdecydować, gdzie dokonać cięć. Cięć sanitarnych dokonuje się wiosną, zanim rozpocznie się okres wegetacyjny. Pozbawione pędów i kwiatów krzewy łatwiej obejrzeć i dojrzeć wszystkie uszkodzenia. Bardziej widoczny jest też przekrój rośliny, można więc bez trudu wyciąć te pędy, które rosną wewnątrz korony drzewa i te, które się krzyżują. Dzięki temu roślina otrzyma więcej światła, a liście i kwiaty staną się bardziej okazałe.

Cięcia sanitarne mają wpływ na kondycję i zdrowie rośliny. Podczas takiego cięcia odcina się uszkodzone i najsłabsze pędy.

Cięcia formujące

Drugi typ cięć to cięcia formujące. Ich zadaniem jest nadanie roślinom odpowiednich kształtów. W zależności od rośliny cięcia formujące wykonuje się na wiosnę lub latem. Zasada jest prosta: te krzewy i drzewa, które kwitną już na wiosnę, należy przycinać dopiero latem, kiedy przekwitną. Natomiast krzewy, które kwitną latem (to jest od połowy czerwca) przycina się wczesną wiosną (ponieważ kwitną na pędach jednorocznych). Do tej ostatniej grupy należą między innymi róże czy hortensja drzewiasta i bukietowa. Rośliny powinno się przycinać nie wcześniej, niż kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia nie spada poniżej 0°C, a w nocy – poniżej -5°C. W przypadku delikatniejszych roślin, jak wspomniane już róże czy np. lawenda, lepiej poczekać na ustabilizowanie pogody. Podczas przycinania krzewów powinna panować umiarkowana pogoda – idealny jest suchy, ale pochmurny dzień. Pędów nie wolno przycinać podczas deszczowej pogody ani w czasie upałów.

Zadaniem cięć formujących jest nadanie roślinom odpowiednich kształtów. W zależności od rośliny wykonuje się je na wiosnę lub latem.

Wiosną ponadto przycina się liściaste żywopłoty (drugie cięcie formujące wykonuje się latem).

Przycinanie krzewów dzieli się na sanitarne i formujące - stosujemy je w zależności od gatunku i jego wymagań

Jakich krzewów nie można przycinać?

Przycinanie niektórych gatunków roślin jest niewskazane – tutaj należy ograniczyć się jedynie do minimum, usuwając tylko chore i zniszczone pędy. Przykładem takich roślin są między inny niektóre gatunki hortensji: ogrodowa, piłkowana i kosmata, a także magnolie, oczary i wawrzynki.

Jeżeli chodzi o iglaki i zimnozielone krzewy liściaste z cięciem trzeba wstrzymać się do końca przymrozków. Iglaki tnie się, kiedy wznowią wegetację, a na ich gałązkach pojawią się nowe przyrosty.

Przycinanie niektórych gatunków roślin jest niewskazane – tutaj należy ograniczyć się jedynie do minimum, usuwając tylko chore i zniszczone pędy.

Cięcie może być mocne lub słabe. Mocne cięcie pozostawia 2- 3 pąki, z których rozwiną się mocne kwiaty i liście. Cięcie słabe pozostawia 6 – 7 lub więcej pąków, które za to staną się cieńsze i słabsze.

Niektórych krzewów nie można przycinać. Zanim zaczniemy taki zabieg, warto poszukać informacji na temat danego gatunku

Czym przycinać rośliny?

Przycinanie roślin to zabieg, który należy wykonywać raz lub kilka razy każdego roku. Dlatego warto od razu zainwestować w dobre narzędzia ogrodnicze. Nożyce i sekatory muszą być bardzo ostre, by jednym ruchem można było odciąć uszkodzone lub nieładne części roślin. Do niewielkich pędów wystarczy mały sekator ręczny, do tych większych potrzebny będzie już sekator oburęczny. Wysokie pędy można obciąć sekatorem teleskopowym. Do cięcia żywopłotu przydadzą się zaś specjalne nożyce. Jeżeli roślin w ogrodzie jest dużo, warto przemyśleć zakup piły i nożyc zasilanych silnikiem. Na rynku dostępne są modele elektryczne, spalinowe i akumulatorowe.

Przycinanie roślin to zabieg, który należy wykonywać raz lub kilka razy każdego roku. Dlatego warto od razu zainwestować w dobre narzędzia ogrodnicze.

Wielu początkujących ogrodników boi się przycinania krzewów i trudno się dziwić: niekiedy nieumiejętne cięcie można doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. Ryzyko można jednak bardzo zminimalizować postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, ale przede wszystkim dzięki starannie zaplanowanym pracom. Trzeba pamiętać o tym, że każde cięcie jest ingerencją w naturę, a z tym nigdy nie można przesadzać.

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba