Porady

Tawuła japońska czy szara – którą uprawiać w ogrodzie?

5 (1 opinia)

Tawuła japońska czy szara – którą uprawiać w ogrodzie? Warto wiedzieć, że do botanicznego rodzaju krzewów tawuła (Spiraea L.) należy około 80 gatunków. Trzy z nich rosną u nas dziko, a wiele innych jest uprawianych jako rośliny ozdobne.

Tawuła japońska (Spiraea japonica) – charakterystyka 

Tawuła japońska jesienią, zanim straci liście, zanurza je najpierw w ciemnej czerwieni. Nawet zimą gęste krzewy stanowią ozdobę ogrodu. Szczególnie efektownie wyglądają filigranowe, czerwonobrązowe gałązki pokryte kryształkami szronu albo cienką warstwą śniegu. Wiosną z kolei pojawiają się delikatne listki w czerwonawym odcieniu, które z czasem przybierają właściwą sobie zieloną albo żółtą barwę.

Tawuła japońska jest rośliną łatwą w uprawie, którą spokojnie można polecić początkującym miłośnikom ogrodów. Pochodzi z regionu azjatyckiego, stąd też wzięła się jej nazwa gatunkowa. O powodzeniu tawuły japońskiej świadczy fakt, że wyhodowano już kilkadziesiąt różnych odmian. Przede wszystkim odmiany karłowate osiągające maksymalnie 50 cm wysokości. Różnią się barwą kwiatów i liści. Można więc wybierać spośród zebranych w baldachogrona kwiatów białych, różowych, czerwonych i wielobarwnych oraz liści zielonych i żółtych.

Stanowisko do uprawy tawuły japońskiej

W naturze tawuła japońska występuje jako wieloletni krzew przede wszystkim na brzegach rzek, bagien i wilgotnych obszarów na skraju lasów. Miejsce w pełnym słońcu bardzo odpowiada tawule, chociaż jasny półcień też wystarczy do rozwijania kwiatów. Młode rośliny potrzebują lekko wilgotniej, przepuszczalnej gleby w okresie wegetacyjnym. Poza tym okresem są w stanie znieść dłuższy niedostatek wody. Z kolei zastój wody i zbita gleba źle wpływają na rozwój tawuły. Im więcej dostanie słońca, tym bujniejsze będą jej kwiatostany.

Doskonałym towarzystwem dla tawuły japońskiej mogą być uprawiane w ogrodzie róże, dzwonki, orliki albo powojniki.

Tawuła japońska 'Anthony Waterer'
Tawuła japońska 'Anthony Waterer'

Odmiany tawuły japońskiej

Odmiany tawuły japońskiej można podzielić przede wszystkim ze względu na kolor kwiatów.

Tawuła japońska – kwiaty różowe i czerwone

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze odmiany tawuły japońskiej o kwiatach różowych i czerwonych.

  • Spiraea japonica 'Anthony Waterer'. Niewielki krzew dorastający do 80 cm wysokości. Purpurowe liście z czasem stają się ciemnozielone. Kwiaty mają barwę karminowoczerwoną. Są zebrane w płaskie kwiatostany na końcach jednorocznych pędów. Rozwijają się w czerwcu do sierpnia. Tej odmianie odpowiada każda gleba z wyjątkiem mokrej i ciężkiej.
  • Spiraea japonica 'Bullata'. Niski krzew o wysokości do 40 cm. Zebrane w baldachy kwiaty są różowe i pojawiają się w czerwcu na tegorocznych pędach. Ma niewielkie wymagania glebowe i doskonale nadaje się do ogrodów skalnych albo jako efektowna roślina okrywowa.
  • Spiraea japonica 'Country Red'. Odmiana o pokroju zwartym, kulistym, do 80 cm wysokości. Ciemnozielone liście, które rozwijając się, były purpurowe, a jesienią stają się bordowoczerwone. Czerwone kwiaty na tle zielonych liści rozwijają się w maju i czerwcu. Roślina jest mało wymagająca i bardzo wytrzymała.
  • Spiraea japonica 'Froebelii'. Gesty krzew o wysokości do 100 cm. Purpurowoczerwone kwiaty w płaskich kwiatostanach rozwijają się od czerwca do sierpnia. Liście są ciemnozielone.
Tawuła wygląda efektownie również zimą
Tawuła wygląda efektownie również zimą

Tawuła japońska – kwiaty białe

Do odmian tawuły japońskiej o białych kwiatach należą:

  • spiraea japonica 'Pygmaea Alba' – krzew o spłaszczonym, kulistym pokroju; liście ma jasnozielone; białe kwiaty pojawiają się na końcach tegorocznych pędów w czerwcu i lipcu;
  • spiraea japonica 'Albiflora' – niski krzew o wzniesionych pędach; płaskie baldachy białych kwiatów na tle jasnozielonych liści kwitną od lipca do września.

Tawuła japońska – kwiaty wielobarwne

  • Spiraea japonica 'Genpei'. Odmiana niska o zaokrąglonym pokroju. Płaskie baldachy kwiatów zmieniają barwę wraz z rozwojem. Od czerwca do sierpnia można podziwiać kwiaty w kolorze od białego przez różowy do różowoliliowego.

Tawuła szara (Spiraea ×cinerea) – charakterystyka

Piękne kwiaty, efektowny pokrój i łatwość uprawy to wystarczające powody, aby w swoim ogrodzie posadzić tawułę szarą. Dobra wytrzymałość na cięcie umożliwia wykorzystanie tawuły szarej w roli żywopłotu. Kwitnący, niski szpaler tworzy bardzo romantyczne wrażenie. Okres kwitnienia dyktuje oczywiście porę wykonania zabiegu przycinania.

Tawułę szarą można wykorzystać w roli żywopłotu
Tawułę szarą można wykorzystać w roli żywopłotu

Tawuła szara – odmiany

Do najpopularniejszych odmian należą:

  • spiraea ×cinerea 'Graciosa' – białe kwiaty całkowicie obsypują krzew dorastający do 120 cm wysokości; baldachogrona kwiatów pokrywają całe wygięte, ubiegłoroczne pędy; kwitnie w kwietniu i maju;
  • spiraea ×cinerea 'Grefsheim' – dosyć wysoki krzew (do 200 cm) o wygiętych pędach; śnieżnobiałe kwiaty wyrastają wzdłuż całych ubiegłorocznych pędów i rozwijają się w kwietniu.

Jak widać, wybór gatunku i odmiany tawuły nie jest rzeczą prostą. Może więc posadzić kilka z nich?

5 (1 opinia)