Krzewy zimozielone łatwe w uprawie
Zimozielone krzewy są magicznymi roślinami, które sprawiają, że ogrody żyją i są atrakcyjne o każdej porze roku. Rosną często w miejscach zacienionych, co znakomicie ułatwia urządzanie ogrodu. Można z nich tworzyć ściany działowe - niskie i wysokie. Dobrze wyglądają sadzone zarówno pojedynczo, jak i w małych albo dużych grupach. Efektowne są krzewy formowane, ale te wymagają wielokrotnego przycinania.
Krzewy zimozielone, albo wiecznie zielone, nie wymieniają swoich liści albo igieł po każdym sezonie wegetacyjnym. Robią to „na raty”, a poza tym zrzucane liście nie przebarwiają się, co daje efekt „wiecznej zieloności”.
Stanowisko dla krzewów zimozielonych
Najłatwiejsze w uprawie są rośliny zimozielone pochodzące z naszego regionu geograficznego. Mają one naprawdę niewielkie wymagania, co do stanowiska i gleby. Gatunki obce mogą paletę zimozielonych roślin doskonale poszerzyć. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić, czy dany przybysz ma szanse na przeżycie w zaplanowanym miejscu. W każdym wypadku należy wykonać analizę gleby ogrodowej, aby się upewnić, czy mieści się w granicach przeciętnej normy.
Najłatwiejsze w uprawie są rośliny zimozielone pochodzące z naszego regionu geograficznego.
Jak sadzić krzewy zimozielone?
Tutaj też obowiązuje zasada, że najmniej problematyczne są zimozielone rośliny ozdobne z naszej strefy klimatycznej. Można je sadzić o każdej porze, byle tylko ziemia nie była zmarznięta. W zależności od gatunku, dobrą porą na sadzenie jest wiosna albo jesień. Krzew posadzony wiosną ma przed sobą cały sezon, aby się zaaklimatyzować. Gleba musi tylko w pełni odtajać i nie być zbyt mokra.
Przy sadzeniu jesiennym zimozielony krzew może się przez zimę w spokoju ukorzenić.
Przy sadzeniu jesiennym zimozielony krzew może się przez zimę w spokoju ukorzenić. Bardziej wrażliwe na mróz gatunki powinno się sadzić najpóźniej na początku września. Tylko wtedy korzenie będą miały dosyć czasu, aby się przed nadejściem mrozów zakotwiczyć.
Przygotowanie gleby dla łatwych w uprawie krzewów polega zwykle na głębokim spulchnieniu i przekopaniu razem z dojrzałym kompostem. W przypadku obcych gatunków zimozielonych należy postępować według ich potrzeb i wymagań.
Jak podlewać krzewy zimozielone?
Swojskie krzewy zimozielone nie wymagają pod tym względem specjalnej troski. W naturze są przyzwyczajone do przeżycia bez dodatkowego podlewania. Trzeba dostarczać im wodę tylko w czasie wyjątkowej suszy. Nie wolno jednak zapominać, że rośliny zimozielone również zimą rosną i potrzebują wilgoci. Do podlewania najlepiej jest wykorzystać wówczas dni z odwilżą.
Nie wolno jednak zapominać, że rośliny zimozielone również zimą rosną i potrzebują wilgoci.
Krzewy zimozielone – lista
Wybór łatwych w uprawie krzewów zimozielonych może stanowić ważny krok na drodze do urządzenia łatwego w pielęgnacji ogrodu. Przedstawiamy kilka przykładów zimozielonych krzewów, które nie są może jeszcze zbyt popularne. Żywotniki, cyprysy, cyprysiki i im podobne zostawimy tym razem w spokoju, ponieważ dosyć jest o nich wszędzie informacji.
Kalmia (Kalmia)
Kalmia jest rodzajem roślin z rodziny wrzosowatych, do którego należy około 10 gatunków. Większość z nich ma swoją ojczyznę w Ameryce Północnej. Są to zimozielone krzewy o pięknych kwiatach zebranych w grona. Sztywna, błyszcząca i całobrzega blaszka liściowa jest osadzona na długim ogonku.
Bardziej wrażliwe na mróz gatunki powinno się sadzić najpóźniej na początku września.
Szerokolancetowate liście przypominają liście wawrzynu, stąd u naszych zachodnich sąsiadów wzięła się nazwa kalmii - „wawrzyn górski” albo „róża wawrzynowa”. Rośliny są naprawdę mało wymagające. Potrzebują wilgotnej, lekko kwaśnej ziemi ogrodowej, która powinna być dobrze przepuszczalna.
Okres kwitnienia przypada na maj do czerwca. Kalmia przyrasta rocznie około 10-30 cm i osiąga wysokość 100-150 cm i szerokość 70-120 cm. Wielość krzewu zależy od odmiany kalmii, których z każdym rokiem jest coraz więcej. Zaletą krzewu są wspaniałe kwiaty – mogą być jednobarwne albo z albo z obwódką lub cętkami w innym kolorze. Bardzo dekoracyjne są też liście kalmii. Do szczególnie pięknych odmian należą:
- kalmia wąskolistna 'Rubra' – dorasta do 60-100 cm wysokości. Kwiaty ciemnoróżowe, zrosłopłatkowe, najpierw wyglądają jak dzwonki, potem jak talerzyki. Są zebrane w gęste baldachogrona, rozwijają się w czerwcu. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Jak większość wrzosowatych lubi gleby kwaśne.
- kalmia szerokolistna 'Black Label' – odmiana o efektownych kwiatach z ciemną wstęgą. Dorasta do 100 cm wysokości. Połyskujące, skórzaste, ciemnozielone liście przypominają różaneczniki.
- kalmia szerokolistna 'Carousel' – zwarty krzew o kulistym pokroju, dorastający do 120 cm. talerzykowate kwiaty są wewnątrz białe z jasnopurpurowym wzorem i purpurowocynamonową obwódką. Kwitnie w czerwcu obficie i w młodym wieku.
- kalmia wielokwiatowa – niski krzew dorastający do 50 cm wysokości. Liście ma drobne, lancetowate, skórzaste, jasnozielone. Jasnoróżowe kwiaty rozwijają się w maju i czerwcu. Jest u nas całkowicie mrozoodporna.
Pieris japoński (Pieris japonica)
Bardzo dekoracyjny i łatwy w uprawie krzew zimozielonym dorastający do ok. 2 m wysokości. Szczególnie nadaje się na stanowiska półzacienione, a nawet zacienione. Istnieje wiele odmian pierisa, niektóre mają nie tylko efektowne kwiaty, ale również barwne liście. Spośród dziesięciu gatunków rośliny tylko dwa mają zastosowanie w ogrodach: Pieris japonioca z Japonii i Pieris floribunda z Północnej Ameryki. Pierwszy gatunek ma wiechy kwiatowe zwisające, podczas gdy u pierisa kwiecistego są wzniesione.
Zaletą jest brak konieczności przycinania i efektowny wygląd w okresie kwitnienia. Za wadę można uznać niezupełnie całkowitą mrozoodporność pierisa i konieczność stosowania na zimę dodatkowych osłon. Do popularnych odmian należą:
- pieris japoński 'Astrid' – niski i zwarty krzew dorastający do 100-150 cm wysokości podobnej szerokości. Liście wąskoeliptyczne są zielone z szeroką kremową obwódką. Kwiaty białe są zebrane w wierzchołkowe wiechy i rozwijają się w kwietniu/maju.
- pieris japoński 'Carnaval' – zielone liście są po brzegach otoczone kremową obwódką. Młode przyrosty są początkowo intensywnie czerwone, a z czasem czerwonobrunatne. Kwiaty białe z lekkim różowym odcieniem są zebrane w przewieszające się wiechy o długości do 10 cm.
- pieris japoński 'Cupido' – krzew o ciemnozielonych, skórzastych liściach, dorastający do 100 cm średnicy. Dzbaneczkowate kwiaty są czysto białe i są zebrane w wierzchołkowe wiechy. Kwitnie w kwietniu i maju.
Kalina wawrzynowata (Viburnum tinus)
Zimozielony krzew z regionu śródziemnomorskiego. Ze względu na podobieństwo do wawrzynu taki właśnie nosi epitet gatunkowy. Krzew dorasta do 3,5 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Śnieżnobiałe kwiaty są zebrane w wiechy i przyjemnie pachną. W Europie Południowej kalina wawrzynowata kwitnie w maju do sierpnia. W Europie Środkowej latem mogą się pojawiać tylko pąki kwiatowe, które rozwijają się po przeniesieniu rośliny do ogrodu zimowego. Do pięknych odmian należą:
- kalina wawrzynowata ‘Eve Price’ – rozwija wiechy białych albo białoróżowych kwiatów. Mogą się rozwijać już późną jesienią. Wymaga słonecznego stanowiska i ochrony zimowej.
- kalina wawrzynowata ‘Eskimo’ – czysto białe, kuliste kwiatostany rozwijają się w kwietniu/maju. Dorasta do 120 cm wysokości i 150 cm szerokości.
Wończa różnolistna ‘Variegatus’ (Osmanthus heterophyllus)
Zimozielony krzew z rodziny oliwkowatych, przypominający ostrokrzew. Białe kwiaty są zebrane w grona. Okres kwitnienia przypada na wrzesień do października. Liście są wielobarwne, przeważnie zielone z nieregularnymi białymi obwódkami i kolczaste. Roślina idealnie nadaje się do ogrodów japońskich. Lubi stanowisko słoneczne do półzacienionego. Krzew dorasta do 60-100 cm wysokości, ale może osiągnąć nawet 250 cm.
Oliwnik kłujący (Elaeagnus pungens)
Zimozielony krzew o barwnych liściach. Osiąga wysokość do 150 cm i podobną szerokość. Kwiaty pojawiają od października do listopada. Są kremowobiałe, pachnące i raczej niepozorne. Roślina jest bardzo odporna na suszę. Nadaje się doskonale na gleby piaszczyste i dobrze rośnie w pojemnikach. Oliwnik może być sadzony w formie żywopłotu. Na zimę dobrze jest okryć bryłę korzeniową warstwą ściółki.
Komentarze