Porady

Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Zimozielone krzewy są magicznymi roślinami, które sprawiają, że ogrody żyją i są atrakcyjne o każdej porze roku. Rosną często w miejscach zacienionych, co znakomicie ułatwia urządzanie ogrodu. Można z nich tworzyć ściany działowe - niskie i wysokie. Dobrze wyglądają sadzone zarówno pojedynczo, jak i w małych albo dużych grupach. Efektowne są krzewy formowane, ale te wymagają wielokrotnego przycinania.

Krzewy zimozielone, albo wiecznie zielone, nie wymieniają swoich liści albo igieł po każdym sezonie wegetacyjnym. Robią to „na raty”, a poza tym zrzucane liście nie przebarwiają się, co daje efekt „wiecznej zieloności”.

Stanowisko dla krzewów zimozielonych

Najłatwiejsze w uprawie są rośliny zimozielone pochodzące z naszego regionu geograficznego. Mają one naprawdę niewielkie wymagania, co do stanowiska i gleby. Gatunki obce mogą paletę zimozielonych roślin doskonale poszerzyć. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić, czy dany przybysz ma szanse na przeżycie w zaplanowanym miejscu. W każdym wypadku należy wykonać analizę gleby ogrodowej, aby się upewnić, czy mieści się w granicach przeciętnej normy.

Najłatwiejsze w uprawie są rośliny zimozielone pochodzące z naszego regionu geograficznego. Mają one naprawdę niewielkie wymagania, co do stanowiska i gleby.

Każda odmiana jałowca ma bardzo skromne wymagania glebowe.

Sadzenie i gleba

Tutaj też obowiązuje zasada, że najmniej problematyczne są zimozielone rośliny ozdobne z naszej strefy klimatycznej. Można je sadzić o każdej porze, byle tylko ziemia nie była zmarznięta. W zależności od gatunku, dobrą porą na sadzenie jest wiosna albo jesień. Krzew posadzony wiosną ma przed sobą cały sezon, aby się zaaklimatyzować. Gleba musi tylko w pełni odtajać i nie być zbyt mokra.

Przy sadzeniu jesiennym zimozielony krzew może się przez zimę w spokoju ukorzenić. Bardziej wrażliwe na mróz gatunki powinno się sadzić najpóźniej na początku września.

Przy sadzeniu jesiennym zimozielony krzew może się przez zimę w spokoju ukorzenić. Bardziej wrażliwe na mróz gatunki powinno się sadzić najpóźniej na początku września. Tylko wtedy korzenie będą miały dosyć czasu, aby się przed nadejściem mrozów zakotwiczyć.
Przygotowanie gleby dla łatwych w uprawie krzewów polega zwykle na głębokim spulchnieniu i przekopaniu razem z dojrzałym kompostem. W przypadku obcych gatunków zimozielonych należy postępować według ich potrzeb i wymagań.

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to klasyczna roślina o niskich wymaganiach.

Jak podlewać krzewy zimozielone?

Swojskie krzewy zimozielone nie wymagają pod tym względem specjalnej troski. W naturze są przyzwyczajone do przeżycia bez dodatkowego podlewania. Trzeba dostarczać im wodę tylko w czasie wyjątkowej suszy. Nie wolno jednak zapominać, że rośliny zimozielone również zimą rosną i potrzebują wilgoci. Do podlewania najlepiej jest wykorzystać wówczas dni z odwilżą.

Nie wolno jednak zapominać, że rośliny zimozielone również zimą rosną i potrzebują wilgoci. Do podlewania najlepiej jest wykorzystać wówczas dni z odwilżą.

Wybór łatwych w uprawie krzewów zimozielonych może stanowić ważny krok na drodze do urządzenia łatwego w pielęgnacji ogrodu. Oto kilka przykładów takich krzewów:

  • Jałowiec pospolity (Juniperus communis) – każda odmiana jałowca ma bardzo skromne wymagania glebowe. Nadaje się na szpalery, pojedyncze i grupowe nasadzenia.
  • Cis pospolity (Taxus baccata) - nadaje się idealnie na żywopłoty i ogrodowe rzeźby. Rośnie bardzo powoli.
  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – klasyczna roślina o niskich wymaganiach, idealna do formowania brył oraz strzyżonych żywopłotów.
  • Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) – ozdobne liście, kwiaty i owoce. Dobrze rośnie w cieniu.
  • Sosna kosodrzewina (Pinus mugo) – liczne odmiany ogrodowe o różnym pokroju – od nieregularnego do kulistego.
0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba