Porady

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

4,7 (3 opinie)

Nie masz miejsca na ogród, ale chciałbyś mieć swój kawałek zieleni? Pomyśl o założeniu trawnika! Pamiętaj jednak, że pomimo jego pozornie prostej formy jest kilka rzeczy, o które należy zadbać, np. o podłoże. Dziś radzimy jak przygotować ziemię, aby twój trawnik dobrze się prezentował.

Podłoże jako fundament trawnika

Siew trawnika jest obok wykładania trawy z rolki najbardziej popularną metodą prowadzącą do posiadania własnych „terenów zielonych”. Ale zanim pierwsze nasionko trawy będzie mogło być wysiane, trzeba ziemię gruntownie przygotować. Zabiegi przygotowawcze są tym ważniejsze, jeśli wcześniej na działce prowadzono prace budowlane z przemieszczaniem gruntu na wielką skalę. 

Podłoże jest niczym innym, jak fundamentem trawnika. Odgrywa ono istotną rolę, kiedy chodzi o zakończony sukcesem wysiew trawy oraz trwałość i jakość późniejszego trawnika. Kto więc starannie przygotuje glebę, ma już na starcie poważne zadatki ku temu, aby:

Gatunki traw trawnikowych preferują luźne, dobrze napowietrzone gleby.
Gatunki traw trawnikowych preferują luźne, dobrze napowietrzone gleby.

Gatunki traw trawnikowych preferują luźne, dobrze napowietrzone gleby. Te pozwalają trawom szybko i łatwo stworzyć gęstą darninę. Gleby piaszczysto-gliniaste są optymalne, ponieważ doskonale łączą w sobie przepuszczalność piasku z możliwością gromadzenia wody i składników odżywczych przez glinę. Mniej odpowiednie są natomiast czyste gleby piaszczyste, jako że magazynują niedostatecznie duże ilości wody i pokarmu. Także gleby, które zawierają składniki pochodzące z głębszych warstw, na przykład ziemię z głębokich wykopów piwnicznych, tylko warunkowo nadają się do zakładania trawników. Trzeba je najpierw nawieźć grubą warstwą (ok. 15 cm) ziemi ogrodowej. 

Ziemię możesz ubijać butami, chodząc po powierzchni przyszłego trawnika stopa przy stopie.

Najważniejsze jest przygotowanie ziemi

Decydujące znaczenie przygotowania ziemi dla trwałości i jakości planowanego trawnika nie ulega wątpliwości, przy czym ważną rolę odgrywa nie tylko wierzchnia warstwa. Istotny wpływ na zdrowie trawnika mają także warstwy poniżej 10 cm, a mogą wykazywać różne właściwości:

Gleba piaszczysta

Trawnik potrzebuje w słońcu znacznych ilości wody. Bardzo piaszczysta gleba nie jest jednak w stanie wody zatrzymać, przez co trawa szybko zostaje wypalona. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wierzchnią warstwę ulepszyć. Piaszczysty grunt na głębokości powyżej 20 cm nie odgrywa już większej roli.

Koniecznie trzeba do górnej warstwy gleby dostarczyć torf.
Koniecznie trzeba do górnej warstwy gleby dostarczyć torf.

Koniecznie trzeba do górnej warstwy gleby dostarczyć torf. Torf jest w stanie pochłaniać znaczne ilości wody bez zagęszczania podłoża. Takie warunki ułatwią trawnikowi rozwój zdrowego i głębokiego systemu korzeniowego, a to z kolei umożliwi trawom samodzielne zdobywanie wilgoci w upalne dni.

Dobrze jest wcześniej przeprowadzić analizę ziemi ogrodowej, aby w miarę dokładnie określić zapotrzebowanie na torf w celu poprawy jakości gleby. Można też poprzestać na własnym doświadczeniu i dodać tyle torfu, aby gleba przybrała odpowiedni kolor i konsystencję. Do przerobienia torfu z ziemią trzeba użyć odpowiedniego sprzętu w rodzaju ogrodowej glebogryzarki. Glebę trzeba wielokrotnie przemieszać z torfem, aż powstaną idealne warunki do zasiania trawnika.

Jeżeli przekopując ziemię natkniemy się na ubite grudy, należy je rozbić.

Gleba zawierająca glinę

Na skutek warstwy gliny może dochodzić do długotrwałych zastojów wody. Typową oznaką takiej gleby są kałuże i mulista ziemia nawet po małym deszczu. Taka gleba wymaga odpowiedniego zabiegu ulepszającego. Jeśli bowiem zignoruje się zastoje wody, korzenie trawy zaczną szybko gnić. Wkrótce pojawia się na trawniku puste place, które wypełnią chwasty i mchy.

Jak przygotować ziemię pod trawnik? Sprawdź porady
Jak przygotować ziemię pod trawnik? Sprawdź porady

 Z tego powodu ważne jest wzbogacenie gleby gliniastej piaskiem kwarcowym. Zawartość piasku sprawia, że ziemia staje się przepuszczalna dla wody i nie powstają zastoje. Przeważnie wystarczą dwa metry sześcienne piasku na powierzchnię100 m2 zakładanego trawnika. Piasek trzeba dobrze przemieszać z ziemią przy pomocy glebogryzarki. Powinien trafić do warstwy ziemi na głębokości ok. 20 cm. Teren świeżo porośnięty trawą dobrze jest potraktować walcem z kolcami. Powstałe otwory zapełnia się piaskiem, który odprowadza nadmiar wody ze strefy korzeni. 

Gleba gliniasta

Przygotowanie podłoża nabiera szczególnego znaczenia, jeśli gleba jest mocno gliniasta. Niektóre gleby mimo domieszki piasku nie odprowadzają wody, co nieuchronnie prowadzi do zastojów. W takim wypadku zachodzi potrzeba użycia ciężkiego sprzętu, zdjęcia wierzchniej warstwy o grubości ok. 20 cm i nawiezienia odpowiedniej ziemi ogrodowej. W razie wątpliwości, lepiej jest użyć gleby zbyt piaszczystej, niż zbyt ciężkiej.

Jeśli gleba gliniasta nie zostanie wymieniona, już w następnym roku po obsianiu trawnika staną widoczne koleiny kosiarki i puste place na trawniku. Dosiewanie trawy w tych miejscach jedynie łagodzi objawy, ale nie usuwa przyczyn złego stanu trawnika. 

Gatunki traw trawnikowych preferują luźne, dobrze napowietrzone gleby.
Jeśli trawnik znajduje się w suchym miejscu, to musimy zatroszczyć się o to, aby ziemię przekopać.

1. Usuń chwasty zanim zaczniesz przygotowywać ziemię pod trawnik

Wszelkie prace nad trawnikiem należy rozpocząć od bardzo dokładnego oczyszczenia ziemi. Na podłożu, które planujemy przeznaczyć na trawnik, mogą znajdować się zarówno chwasty jedno, jak i wieloletnie. Wszystkich należy się pozbyć, a ponieważ całkowite wyplewienie chwastów jest w większości przypadków niemożliwe, to należy przynajmniej postarać się maksymalnie ograniczyć ich ilość. Z pomocą przyjdzie nam herbicyd nieselektywny. Należy użyć go, gdy chwasty znajdują się w fazie wzrostu i odczekać aż wchłonie się i rozłoży zarówno naziemne części rośliny, jak i jej korzenie. W przypadku szczególnie zachwaszczonych terenów może być konieczne powtórzenie oprysku, lecz nawet kiedy gleba jest stosunkowo czysta warto poczekać aż chwasty odrosną i powtórzyć całą operację. Herbicyd najlepiej nadaje się do stosowania na jesieni.

Podstawą zakładania trawnika jest oczyszczenie gleby z chwastów
Podstawą zakładania trawnika jest oczyszczenie gleby z chwastów

2. Wykonaj drenaż

Jest to szczególnie istotne, gdy trawnik zakładamy na terenie podmokłym, a nie chcemy z każdym deszczem mieć problemu z wielkimi, nieznikającymi kałużami na jego powierzchni. Najprostszym sposobem jest użycie gruboziarnistego piasku. Wystarczy ściągnąć około 30 cm gleby, wyłożyć warstwę drenażową o grubości 5-10 cm, dobrze ją ubić… i gotowe. Prawda, że proste? Pamiętaj tylko aby teren po przykryciu warstwy drenażu ziemią wrócił na swój pierwotny poziom – ani wyżej, ani niżej.

Jeśli twój trawnik jest zbyt duży, aby drenować go żwirem, możesz posłużyć się metodą rur i odpływów.

3. Przekop ziemię, jeżeli trawnik znajduje się w suchym miejscu

Jeśli wykonaliśmy drenaż, to ten krok mamy już za sobą. Jeśli jednak nasz trawnik znajduje się w suchym miejscu, które nie wymagało odwodnienia, to musimy zatroszczyć się o to, aby ziemię przekopać. W przypadku słabej, gliniastej ziemi – ściągamy 8-10 cm jej warstwy wierzchniej i zamiast niej nakładamy warstwę żyźniejszej gleby. Jeśli ziemia jest zbyt ubita, kładziemy na nią 3-5 cm warstwę piasku i mieszamy go z glebą, w celu jej rozluźnienia. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją odwrotną – zamiast piasku stosujemy torf (którego odpowiedni rodzaj może mieć zbawienny wpływ na ph gleby).

W przypadku słabej, gliniastej ziemi – ściągamy 8-10 cm jej warstwy wierzchniej i zamiast niej nakładamy warstwę żyźniejszej gleby.

Jeżeli przekopując ziemię natkniemy się na ubite grudy, należy je rozbić. W przeciwnym razie nasz trawnik może wzrastać nierówno. Bez obaw, proces nie jest skomplikowany – każdą grudę należy dokładnie zdeptać, lub rozdzielić na kawałki przy pomocy łopaty czy wideł.

Jeżeli trawnik ma powstać na suchej glebie, trzeba ją przekopać
Jeżeli trawnik ma powstać na suchej glebie, trzeba ją przekopać

4. Wyrównaj teren i ubij powierzchnię

Ziemię możesz ubijać butami, chodząc po powierzchni przyszłego trawnika stopa przy stopie. Pamiętaj aby przenosić przy tym swój ciężar ciała na pięty. Po takim zabiegu przegrab całą ziemię… i zacznij cały proces jeszcze raz. Powtarzaj te dwa kroki tak długo, aż ziemia będzie wystarczająco ubita, by twoje pięty nie pozostawiały w niej głębokich śladów. Gdy skończysz, wyrównaj teren przy użyciu płaskiej deski, kładąc ją raz przy razie i przyduszając nią ziemię.

Po skończonym wyrównaniu przyjrzyj się powierzchni trawnika i jeśli zauważysz na niej pagórki – zgrab nadmiar ziemię w dołki, lub zupełnie go usuń.

Postępując zgodnie z tymi prostymi radami zyskasz świetną podstawę pod trawnik i nie pozostanie ci nic innego jak zasiać wybrany rodzaj trawy i cieszyć się, obserwując jak stopniowo się on zazielenia.

4,7 (3 opinie)