Porady

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

4,7 (3 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Nie masz miejsca na ogród ale chciałbyś mieć swój kawałek zieleni? Pomyśl o założeniu trawnika! Musisz jednak pamiętać, że pomimo jego pozornie nieskomplikowanej formy jest kilka rzeczy, o które należy zadbać aby wyglądał on dobrze. Takim podstawowym czynnikiem jest podłoże. Dziś podpowiemy jak przygotować ziemię, aby twój trawnik wzrastał równomiernie i prezentował się schludnie.

Po pierwsze – usuń chwasty

Wszelkie prace nad trawnikiem należy rozpocząć od bardzo dokładnego oczyszczenia ziemi. Na podłożu, które planujemy przeznaczyć na trawnik, mogą znajdować się zarówno chwasty jedno, jak i wieloletnie. Wszystkich należy się pozbyć, a ponieważ całkowite wyplewienie chwastów jest w większości przypadków niemożliwe, to należy przynajmniej postarać się maksymalnie ograniczyć ich ilość. Z pomocą przyjdzie nam herbicyd nieselektywny. Należy użyć go, gdy chwasty znajdują się w fazie wzrostu i odczekać aż wchłonie się i rozłoży zarówno naziemne części rośliny, jak i jej korzenie. W przypadku szczególnie zachwaszczonych terenów może być konieczne powtórzenie oprysku, lecz nawet kiedy gleba jest stosunkowo czysta warto poczekać aż chwasty odrosną i powtórzyć całą operację. Herbicyd najlepiej nadaje się do stosowania na jesieni.

Podstawą zakładania trawnika jest oczyszczenie gleby z chwastów

Po drugie – wykonaj drenaż

Jest to szczególnie istotne, gdy trawnik zakładamy na terenie podmokłym, a nie chcemy z każdym deszczem mieć problemu z wielkimi, nieznikającymi kałużami na jego powierzchni. Najprostszym sposobem jest użycie gruboziarnistego piasku. Wystarczy ściągnąć około 30 cm gleby, wyłożyć warstwę drenażową o grubości 5-10 cm, dobrze ją ubić… i gotowe. Prawda, że proste? Pamiętaj tylko aby teren po przykryciu warstwy drenażu ziemią wrócił na swój pierwotny poziom – ani wyżej, ani niżej.

Jeśli twój trawnik jest zbyt duży, aby drenować go żwirem, możesz posłużyć się metodą rur i odpływów. Jest ona bardziej skomplikowana, jednak odpowiednio przygotuje glebę, co zaprocentuje lepszym stanem trawnika w przyszłości.

Po trzecie – przekop ziemię

Jeśli wykonaliśmy drenaż, to ten krok mamy już za sobą. Jeśli jednak nasz trawnik znajduje się w suchym miejscu, które nie wymagało odwodnienia, to musimy zatroszczyć się o to, aby ziemię przekopać. W przypadku słabej, gliniastej ziemi – ściągamy 8-10 cm jej warstwy wierzchniej i zamiast niej nakładamy warstwę żyźniejszej gleby. Jeśli ziemia jest zbyt ubita, kładziemy na nią 3-5 cm warstwę piasku i mieszamy go z glebą, w celu jej rozluźnienia. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją odwrotną – zamiast piasku stosujemy torf (którego odpowiedni rodzaj może mieć zbawienny wpływ na ph gleby).

W przypadku słabej, gliniastej ziemi – ściągamy 8-10 cm jej warstwy wierzchniej i zamiast niej nakładamy warstwę żyźniejszej gleby.

Jeżeli przekopując ziemię natkniemy się na ubite grudy, należy je rozbić. W przeciwnym razie nasz trawnik może wzrastać nierówno. Bez obaw, proces nie jest skomplikowany – każdą grudę należy dokładnie zdeptać, lub rozdzielić na kawałki przy pomocy łopaty czy wideł.

Jeżeli trawnik ma powstać na suchej glebie, trzeba ją przekopać

Na koniec – wyrównaj teren i ubij powierzchnię

Ziemię możesz ubijać butami, chodząc po powierzchni przyszłego trawnika stopa przy stopie. Pamiętaj aby przenosić przy tym swój ciężar ciała na pięty. Po takim zabiegu przegrab całą ziemię… i zacznij cały proces jeszcze raz. Powtarzaj te dwa kroki tak długo, aż ziemia będzie wystarczająco ubita, by twoje pięty nie pozostawiały w niej głębokich śladów. Gdy skończysz, wyrównaj teren przy użyciu płaskiej deski, kładąc ją raz przy razie i przyduszając nią ziemię.

Po skończonym wyrównaniu przyjrzyj się powierzchni trawnika i jeśli zauważysz na niej pagórki – zgrab nadmiar ziemię w dołki, lub zupełnie go usuń.

Postępując zgodnie z tymi prostymi radami zyskasz świetną podstawę pod trawnik i nie pozostanie ci nic innego jak zasiać wybrany rodzaj trawy i cieszyć się, obserwując jak stopniowo się on zazielenia.

4,7 (3 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba