Porady

Jak pozbyć się mszyc?

4,6 (45 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Mszyce (Aphidoidea) to owady, których żyje aż 3,5 tys. gatunków na całym świecie, w tym kilkaset w Polsce. Występują masowo, żerując na roślinach. Choć są niewielkie i można je spotkać w różnych kolorach – czarne, zielone, żółte czy kremowe – potrafią być naprawdę groźne dla upraw.

niebezpieczne nie tylko dla kwiatów na rabatach, ale i krzewów oraz drzew. Atakują również kwiaty balkonowe i rośliny domowe. Jak z nimi walczyć? Można próbować stosować środki ekologiczne lub pestycydy. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Owady te są roślinożerne – wysysają sok z rośliny. Często to one stoją za znacznymi szkodami w uprawach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że atakują całymi koloniami. Najczęściej żerują na najmłodszych pędach, liściach i pąkach kwiatów. Kiedy zjedzą te części, zajmują całość rośliny. Później przenoszą się na sąsiadujące kwiaty, krzewy czy drzewa.

Jak stwierdzić ich obecność?

Obecności mszyc trudno nie zauważyć. Roślina jest przede wszystkim widocznie oka osłabiona – zwiędnięta oraz zdeformowana. Zauważysz skręcone pąki, liście i pędy.

Roślina zaatakowana przez mszyce

Warto czuwać nad ogrodem i regularnie przyglądać się roślinom. Najłatwiej je zwalczać, kiedy się tylko pojawią i nie są jeszcze liczne. Zazwyczaj ich obecności można spodziewać się już z początkiem sezonu.

W Polsce żyje kilkaset gatunków mszyc. Występują masowo, żerując na roślinach i wysysając z nich sok. Często stoją za znacznymi szkodami w uprawach.

Zapobiegnij ich pojawieniu się

Czy zapobieganie jest w ogóle możliwe? Tak. Nie zawsze przynosi stuprocentowy efekt, ale pomaga uniknąć ich pojawienia się. W tym celu należy przede wszystkim dokładnie odchwaścić ogród, szczególnie z komosy. Mszycom sprzyja też nadmierne zagęszczenie roślin, stąd nie bój się przerywania. Co ciekawe –  sojusznikami mszyc są mrówki, które bronią ich przed biedronkami.

Jak je zwalczać?

Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki, błonkówki, pryszczarek mszycojad, skorki czy złotooki. Wymienione owady żywią się mszycami i na pewno pomogą nam w walce z nimi.

Co zrobić, kiedy jednak w naszym ogrodzie nie ma np. biedronek chętnych do pomocy w wojnie z tymi szkodnikami? Natura ponownie przychodzi nam z pomocą. Jest kilka gatunków roślin, które działają odstraszająco na te małe szkodniki. Na działce warto więc posadzić np.: anyż, bieluń, cebulę, czosnek, lawendę, kolendrę, lulek czarny, petunię, rumianek pospolity, mniszek lekarski, miętę czy wrotycz pospolity.

Biedronki żywią się mszycami, są więc pomocne w walce z nimi

Można z nimi walczyć także za pomocą ekologicznych preparatów. Warto zastosować np. wodę z mydłem, gnojówkę z pokrzyw, roztwory z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego czy wywar z krwawnika pospolitego.

Jeśli naturalne sposoby nie przyniosą spodziewanego efektu, wówczas należy zastanowić się nad specjalistycznymi preparatami. Tak zwane pyretroidy stosujemy tylko raz w roku. Jeśli zdecydujemy się na inne środki, pamiętajmy o tym, że należy przestrzegać zaleceń i dawek oraz terminów oprysków podawanych przez producenta. Rośliny opryskujemy wieczorem. Domowe rośliny doniczkowe zajęte przez mszyce najlepiej wynieść na dwór, aby tam poddać je zabiegowi.

4,6 (45 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba