Pleśń śniegowa - jak się jej pozbyć? [WIDEO]
Gdy zbliża się wiosna, topniejący śnieg może odsłonić jasne plamy obumarłej i przyciśniętej do podłoża trawy. Jeśli jej źdźbła są pokryte białą lub jasnoróżową grzybnią, szybko pojawiają się owocniki grzyba wyglądające jak brązowe punkciki, to trawnik padł ofiarą choroby grzybiczej zwanej pleśnią śniegową.
Pleśń śniegowa jest chorobą zbóż i traw wywołaną przez różne gatunki grzybów, najczęściej przez Microdochium nivale. Wszystkie gatunki trawy mogą paść ofiarą infekcji grzybiczej. Jednak najbardziej narażone są: życica roczna, życica trwała i kostrzewa czerwona. Czynnikami sprzyjającymi rozwijaniu się pleśni śniegowej są: przenawożenie jesienne nawozami zawierającymi azot, pozostawienie na zimę nieskoszonej trawy, pozostawienie na trawniku opadłych liści i resztek roślinnych.
Rozwijaniu się patogenów sprzyja długa i ciepła jesień. Infekcja rozwija się powoli i niezauważalnie. Place obumarłej trawy najczęściej odkrywamy dopiero wiosną, gdy śnieg stopnieje.
Pleśń rozwija się najczęściej pod śniegiem i zaraz po stopnieniu na wiosnę. Szczególnie dotyka trawniki i pola, gdzie na przedwiośniu długo zalega śnieg. Wilgotność oraz wzrastająca temperatura pod grubą warstwą śniegu stwarzają idealne warunki dla rozwoju grzybni. Jednak grzyb zaczyna atakować trawę już na jesieni. Przyczyną najczęściej jest przedłużenie wegetacji traw wskutek nawożenia azotem, który pobudza trawy do wzrostu, zamiast przygotowywać do zimowego spoczynku. Również długa i ciepła jesień sprzyja rozwijaniu się patogenów. Infekcja rozwija się powoli i niezauważalnie. Następnie trawę pokrywa śnieg, maskując szkody wyrządzone przez pleśń. Place obumarłej trawy odkrywamy dopiero wiosną, gdy śnieg stopnieje.
Pleśń może doprowadzić do zniszczenia trawnika. Początkowo obumarłe trawy będą tworzyć białe placki na trawniku, co mocno popsuje jego estetykę. Jeśli nie podejmiemy działań, pleśń szybko się rozrośnie i doprowadzi do obumarcia całego trawnika.
Zapobieganie pleśni śniegowej
Najlepszą metodą uniknięcia uszkodzenia trawnika przez pleśń śniegową jest zapobieganie jej powstawaniu poprzez prawidłową pielęgnację. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy i następnie unikanie deptania go.
W sierpniu trawnik należy nawieźć specjalnym nawozem jesiennym, który nie zawiera azotu, zaś zawiera potas i fosfor. Warto też kontrolować pH gleby. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny. Jeśli okaże się zbyt kwaśny (pH powyżej 6.0), jesienią należy wykonać wapnowanie. Wapnowanie powinno być przeprowadzane jedynie wówczas, gdy rzeczywiście jest to konieczne. W przeciwnym razie może przynieść negatywny skutek i sprzyjać rozwojowi pleśni śniegowej.
Jesienią trawę należy nisko skosić, aby jej długie źdźbła nie połamały się pod warstwą śniegu. Zalegające liście mogą stać się pożywką dla grzybów, które rozwijają się pod śniegiem. Dlatego trawnik trzeba bardzo dokładnie wygrabić, aby nie pozostały na nim żadne odpadki. Jeśli w poprzednich latach pojawiał się problem z pleśnią śniegową, jesienią można zapobiegawczo zastosować preparaty chemiczne przeciwko grzybom.
Najlepszą metodą uniknięcia uszkodzenia trawnika przez pleśń śniegową jest zapobieganie jej powstawaniu poprzez prawidłową pielęgnację. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy.
Zimą nie jesteśmy w stanie szybko zareagować na pojawienie się pleśni, gdyż choroby tej nie widać pod warstwą śniegu. Ważne jest, aby w tym czasie nie chodzić trawniku, by nie załamywać trawy i nie przygniatać jej do ziemi. Nie należy również w czasie odśnieżana zrzucać na trawnik nadmiaru śniegu, gdyż gruba warstwa przygniecie źdźbła do ziemi i sprawi, że będą narażone na infekcje grzybicze.
Naprawa trawnika dotkniętego pleśnią
Jeśli wiosną po stopnieniu śniegów zauważymy na trawniku ślady pleśni śniegowej, należy szybko przystąpić do jej usuwania. Mimo że czasem trawnik wygląda jak by nie nadawał się do uratowania, szybkie działania mogą spowodować, że w ciągu kilku tygodni odzyska jednak bujną i soczystą zieleń.
Grzyb pleśni śniegowej nie rozwija się na powietrzu. Dlatego trawnik należy dokładnie wygrabić, aby usunąć wszystkie zakażone źdźbła trawy. Miejsca spleśniałe można spryskać preparatem przeciw pleśni. W miejscach silnie porażonych pleśnią trawę należy usunąć wraz glebą na głębokość ok. 6 cm. Miejsca te należy uzupełnić czystą ziemią i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych. Następnie zalecana jest areacja polegająca na pionowym nakłuwaniu darni. W zależności od wielkości trawnika możemy posłużyć się widłami, kolczastymi nakładkami na buty, wałem ogrodowym z kolcami lub aeratorem mechanicznym. Po dokonaniu areacji trawnik należy posypać piaskiem, aby rozluźnić darń. Kolejnym krokiem jest nawożenie trawnika, aby dostarczyć mu składników odżywczych. W ciągu kilku tygodni trawa się wzmocni. Wtedy możemy usunąć resztki obumarłych korzeni, dzięki zabiegowi wertykulacji.
Prawidłowo pielęgnowany trawnik nie powinien paść ofiarą pleśni. Jeśli jednak wiosną zauważymy brzydki, biały nalot, nie należy wpadać w panikę. Kilka prostych zabiegów sprawi, że trawnik odzyska piękny wygląd.
Komentarze