Z czego i gdzie zrobić taras?
Tarasy różnią się między sobą rodzajem nawierzchni, wielkością, kształtem oraz stylem. Przy domach jednorodzinnych możemy zobaczyć najróżniejsze warianty, począwszy od tych tradycyjnych, aż po nowoczesne. Są wykonywane z drewna, kamienia, a nawet z hartowanego szkła. Powstają na gruncie lub na konstrukcji szkieletowej.
Trarasy bywają połączone z domem lub sytuowane w oddalonej części ogrodu. Charakteru dodają im meble ogrodowe, urocze dodatki i rośliny. Stanowią wyjątkową przestrzeń wiosennego, letniego i jesiennego wypoczynku, a także świetne miejsce na spotkania z rodziną i przyjaciółmi.
Rodzaje tarasów ze względu na rodzaj nawierzchni:
- taras betonowy – jego zaletą jest niewątpliwie duży wachlarz możliwości wykończenia nawierzchni (płytki mrozoodporne lub ceramiczne czy specjalna farba do tego rodzaju materiału). To niedrogie i proste rozwiązanie,
- taras drewniany – drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z regularną konserwacją,
- z desek kompozytowych – to rozwiązanie wiąże się z niższymi kosztami w stosunku do drewna. Deski są przy tym ładne, dość trwałe, odporne na wilgoć i co ważne - nie wymagają impregnowania,
- z gresu – jest mrozoodporny i dobrze sprawdza się na tarasach,
- z kamienia – ta nawierzchnia „ładnie się starzeje” i jest łatwa w pielęgnacji,
- z kostki granitowej – charakteryzuje się ładnym wyglądem i łatwością utrzymania,
- z kostki kamiennej – ładnie sięprenetuje i jest nietrudny w utrzymaniu,
- z klinkieru – jedna z najbardziej efektownych nawierzchni. Do tego łatwa w utrzymaniu,
- z płyty kamiennej – dość popularny i efektowny materiał na wykończenie tarasu,
- z płytek ceramicznych – niezbyt drogi i do tego dość łatwy w utrzymaniu rodzaj nawierzchni,
- taras z ocynkowanej blachy lub kraty – w tym przypadku potrzebna jest konstrukcja wznosząca się ponad teren. Przestrzeń pod nią można wykorzystać efektownie i pomysłowo, np. wysypując żwir czy sadząc np. rozchodnik,
- posadzka z żywic – żywice poliuretanowe cechują się gładką powierzchnią, na której nie widać żadnych łączeń. Powłoka może być bezbarwna lub kolorowa,
- płyty ze szkła hartowanego – na rynku jest dostępne szkło hartowane laminowane i zbrojone,
- utwardzony taras ziemny – dość popularny i całkiem tani sposób wykonania tarasu.
W jaki sposób usytuować taras?
Sytuuje się go, biorąc pod uwagę ustawienie domu. Najlepiej jeśli umieścimy go jak najdalej od gwarnej ulicy. Dobrze, aby znajdował się tam, gdzie nie sięga wzrok sąsiadów. Istotne jest także, by mieć z niego możliwie najbardziej atrakcyjny widok na ogród. Najkorzystniej umieszczać go od strony południowo-wschodniej lub zachodniej. Taka lokalizacja zapewnia najmocniejsze nasłonecznienie, z którego w porze letniej można korzystać przez cały dzień. Lokalizując go od strony wschodniej, trzeba pamiętać, że w tym miejscu słońce operuje tylko do południa. W gorące popołudnia można tutaj za to zaznać ukojenia w przyjemnym cieniu. Strona północna jest najmniej polecana. Dobrze, aby taras jednocześnie znajdował się z dala od śmietnika.
Jeśli chcesz mieć w pełni komfortowy taras, zaplanuj jego powierzchnię tak, aby zmieścił się na niej stół z krzesłami i inne elementy wyposażenia, typu grill czy donica z tują. Pamiętaj o tym, aby zachować miejsce na swobodne poruszanie się.
Lokalizacja to nie wszystko
Po podjęciu decyzji na temat lokalizacji tarasu czekają cię kolejne wybory. Taras może powstać na przykład na gruncie lub na konstrukcji szkieletowej. Na gruncie wylejesz beton, położysz kamień lub kostkę granitową. Tego typu rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane ze względu na przystępną cenę i łatwość wykonania. Konstrukcje szkieletowe z drewna kuszą zaś elegancją i stylem, ale są bardziej wymagające. Jeśli chcesz, aby taras drewniany służył przez lata, starannie wybierz rodzaj drewna. Do najbardziej trwałych zalicza się drewno dębowe, egzotyczne i modrzewiowe. Dobrze postawić na deski ryflowane – nie ulegają tak łatwo odkształceniom, działają antypoślizgowo oraz zapobiegają gromadzeniu się wody. Taki typ tarasu buduje się często na legarach na stopach fundamentowych. Najpierw solidnie przygotowuje się grunt. Następnie układa i betonuje stopki fundamentowe. Później rozkłada się agrowłókninę i wysypuje warstwę tłucznia o grubości około 10 cm. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można ułożyć drewniane legary. Na końcu są układane deski.
Otwarty czy zadaszony?
Istotną kwestią jest również zadaszenie. Tarasy otwarte nie posiadają dachu: ani drewnianego zadaszenia, ani nawet sezonowego (np. markizy). Ich największym minusem jest brak pełnego komfortu w razie niepogody – przy nagłym deszczu trzeba wejść do domu oraz zabrać delikatne meble czy inne rzeczy, które się na nim znajdują. Pod względem wygody tarasy zadaszone górują więc nad tymi otwartymi. Daszek chroni nie tylko przed deszczem, ale także przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Połączony z budynkiem
Taras połączony z domem to rozwiązanie, ktore cieszy się ogromną popularnością, ponieważ tworzy efektowne wyjście z salonu na zewnątrz. Może też okalać dom, przylegając do większej liczby pomieszczeń.
Jednym z najmodniejszych rozwiązań jest taras, który stanowi przedłużenie pokoju dziennego. Dzięki niemu powstaje dodatkowa powierzchnia, która powiększa strefę dzienną. Taras umieszczony przy salonie ponadto jest wygodny ze względu na bliskie sąsiedztwo kuchni.
Warto pamiętać: w przypadku tarasu połączonego z domem specjalny próg to element, który sprawia, że deszcz (woda) czy śnieg nie przedostaną się do wnętrza budynku.
Położony na wysokości
Taras usytuowany na wysokości to bardzo dobry pomysł np. dla wszystkich właścicieli domów z wysokim parterem. Stwarza przyjemne i komfortowe warunki do odpoczynku czy spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Niemniej nie jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie dla właścicieli domów z wysokim parterem. Taras położony na wysokości może też być znakomitym pomysłem, jeśli umieścimy go na piętrze. Może stanowić przedłużenie np. dla domowego gabinetu czy sypialni. Jego największa zaleta polega na możliwości szybkiego zrelaksowania się na świeżym powietrzu. W przypadku tego typu tarasu bardzo ważne jest stworzenie konstrukcji dopasowanej do obciążenia. Istotna kwestia dotyczy także prawidłowego wykonania warstwy spadkowej, aby na powierzchni tarasu nie gromadziła się woda i nie spływała bezpośrednio na elewację budynku.
Oddalony od domu
Uytuowanie tarasu w pewnym oddaleniu od domu to dobry pomysł dla tych wszystkich, którzy marzą o stworzeniu klimatycznej przestrzeni w ogrodzie. Taras oddalony od domu może być romantycznym miejscem, gdzie poleniuchujemy w cieniu rozłożystych drzew czy zjemy pyszną kolację przy świecach w letni wieczór. Takie jego umiejscowienie sprawi też, że będziemy mogli odpocząć w samym sercu ogrodu.
Myśląc o tarasie oddalonym od domu, trzeba wziąć pod uwagę także kwestię oświetlenia – oprócz tradycyjnych rozwiązań typu oświetlenie elektryczne czy coraz modniejszych (np. tzw. świetlików LED-owych) warto pomyśleć nad lampami czy promiennikami ogrodowymi, które są oferowane w niezwykle dekoracyjnych kształtach. Pomysłem na stworzenie romantycznej atmosfery są także światełka rozwieszone wokół tarasu.
Na tarasie nie powinno zabraknąć grilla. Wiele uroku zapewnią też np. przenośne piece stalowe czy fenomenalne kominki meksykańskie, które można zamontować do ozdobnej ścianki.
Bardzo ważną sprawą jest wybór nawierzchni – powinna być przede wszystkim wytrzymała na zmienne warunki pogodowe oraz korespondująca z architekturą otoczenia. Upiększając to miejsce, warto postawić donice z kwiatami, wkomponować figurki z kamienia, fantazyjną fontannę czy pomyśleć nad ozdobną pergolą z różami pnącymi. Dobrze także zastanowić się nad specjalną skrzynią do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy.
Komentarze