Porady

Ogród zimowy czy ogród na dachu?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Bliskość natury to rzecz o której możemy zapomnieć, zwłaszcza w centrach dużych miast. Przyzwyczajenia do budynków, bruków i betonu sprawia, że łatwo zatęsknić za zielenią. A może by tak wybrać projekt domu, w którym natura będzie nieco bliżej? Porównamy dziś ogród zimowy z… ogrodem usytuowanym na dachu.

Komfort użytkowania - porównanie

Ogród zimowy to fantastyczny sposób na spędzenie czasu poza sezonem letnim. W praktyce jednak dotyczy to głównie jesieni oraz wiosny, gdyż zimą temperatura w ogrodzie zimowym jest jedynie kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Ogrzewanie ogrodu zimowego najczęściej będzie nieopłacalne, gdyż współczynnik przenikania temperatur w przypadku okien jest cztery razy gorszy niż współczynnik ocieplonych ścian. Rozwiązaniem może być jednak promiennik gazowy, który uruchomimy w chwili wejścia do ogrodu. Daje dużo ciepła i nie wymaga jakiejkolwiek instalacji.

Ogród dachowy w wielu wypadkach nie pełni funkcji użytkowej ze względu na utrudniony dostęp. Inaczej jest w przypadku, gdy położony jest na stropodachu garażu i mamy do niego dostęp przez balkon. Wówczas jest świetną alternatywą dla zwykłego tarasu. Sprawdzi się zwłaszcza w gęstej podmiejskiej zabudowie, gdzie tradycyjny ogród bywa wręcz mikroskopijny. Ogród dachowy może podwoić tę powierzchnię. Innym ciekawym rozwiązaniem na wykorzystanie ogrodu dachowego są tereny wyjątkowo strome, uniemożliwiające wygodne korzystanie z ogrodu. Zamiast niwelacji terenu lub tworzenia dodatkowego tarasu, możemy wykorzystać płaski strop.

Ogród zimowy jest bardziej komfortowym rozwiązaniem od ogrodu dachowego

Co jest bardziej praktyczne?

Zarówno ogród zimowy, jak i dachowy, oprócz dekoracyjnej oraz użytkowej, mają dodatkową funkcję – świetnie akumulują ciepło. Budując ogród zimowy należy pamiętać, by umieścić go od strony zachodniej lub wschodniej, w zależności od tego, czy chcemy korzystać rankiem, czy popołudniami. Sprawdzi się także od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej. Nie powinien być zasłonięty przez inne budynki lub drzewa niezrzucające zimą liści. Promienie padające na ogród zimowy rozgrzewają ścianę budynku. Oddaje ona później to ciepło jeszcze przez długi czas. Ogród pełni zaś funkcję bufora cieplnego między domem a otoczeniem. Energię słoneczną kumuluje także ogród dachowy, a roczne oszczędności energii mogą sięgnąć nawet 30%. Dodatkowo umożliwia instalację paneli słonecznych lub fotowoltaicznych. Ogród może być stworzony na tradycyjnym stropodachu, jak i w układzie odwróconym.

Ogród dachowy kumuluje energię słoneczną

Łatwiejszy w założeniu - ogród na dachu czy zimowy?

Dobudowanie ogrodu zimowego jest znacznie prostsze, niż aranżacja ogrodu dachowego. Bez względu na to, czy tworzymy zabudowany taras czy ozdobioną roślinami oranżerię, konstrukcja ogrodu zimowego jest dość prosta. Powstaje na fundamentach osadzonych w gruncie oraz posiada zadaszenie, więc dużo łatwiejsza jest także hydroizolacja. Znacznie trudniejszym zadaniem jest zaaranżowanie ogrodu dachowego. Ziemia wraz z roślinami gromadzi w sobie wodę, więc konieczna jest szczelna izolacja oraz system drenaży odprowadzających nadmiar wody. Zielony dach składa się z wielu warstw, a naprawa bywa kłopotliwa. Złe wykonanie dachu może skutkować jego przeciekaniem. Ważne jest również zaprojektowanie odpowiedniej nośności, bowiem już sama konstrukcja bywa ciężka, nie mówiąc o dodatkowym ciężarze w postaci zalegającej wody.

Ogród zimowy czy na dachu?

Wybór ogrodu zimowego lub dachowego to w dużej mierze kwestia upodobań. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem i chcemy spędzać czas bliżej natury również chłodną porą, lepiej zdecydować się na klasyczny ogród zimowy. Ogród dachowy będzie zaś świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną powiększyć powierzchnię lub zachować powierzchnię ogrodu. Nie możemy zapomnieć również o otoczeniu. Dom będzie wyglądał dobrze tylko wtedy, gdy będzie do pasował do otoczenia.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba