Ogród zimowy czy ogród na dachu?
Bliskość natury to rzecz o której możemy zapomnieć, zwłaszcza w centrach dużych miast. A może by tak wybrać projekt domu, w którym natura będzie nieco bliżej? Porównamy dziś ogród zimowy z… ogrodem usytuowanym na dachu.
Ogród zimowy i ogród na dachu – porównanie
Ogród zimowy to fantastyczny sposób na spędzenie czasu poza sezonem letnim. W praktyce jednak dotyczy to głównie jesieni oraz wiosny, gdyż zimą temperatura w ogrodzie zimowym jest jedynie kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Ogrzewanie ogrodu zimowego najczęściej będzie nieopłacalne, gdyż współczynnik przenikania temperatur w przypadku okien jest cztery razy gorszy niż współczynnik ocieplonych ścian. Rozwiązaniem może być jednak promiennik gazowy, który uruchomimy w chwili wejścia do ogrodu. Daje dużo ciepła i nie wymaga jakiejkolwiek instalacji.
Ogród dachowy w wielu wypadkach nie pełni funkcji użytkowej ze względu na utrudniony dostęp. Inaczej jest w przypadku, gdy położony jest na stropodachu garażu i mamy do niego dostęp przez balkon. Wówczas jest świetną alternatywą dla zwykłego tarasu. Sprawdzi się zwłaszcza w gęstej podmiejskiej zabudowie, gdzie tradycyjny ogród bywa wręcz mikroskopijny. Ogród dachowy może podwoić tę powierzchnię. Innym ciekawym rozwiązaniem na wykorzystanie ogrodu dachowego są tereny wyjątkowo strome, uniemożliwiające wygodne korzystanie z ogrodu. Zamiast niwelacji terenu lub tworzenia dodatkowego tarasu, możemy wykorzystać płaski strop.
Co jest bardziej praktyczne, ogród zimowy czy na dachu?
Zarówno ogród zimowy, jak i dachowy, oprócz dekoracyjnej oraz użytkowej, mają dodatkową funkcję – świetnie akumulują ciepło. Budując ogród zimowy należy pamiętać, by umieścić go od strony zachodniej lub wschodniej, w zależności od tego, czy chcemy korzystać rankiem, czy popołudniami. Sprawdzi się także od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej. Nie powinien być zasłonięty przez inne budynki lub drzewa niezrzucające zimą liści. Promienie padające na ogród zimowy rozgrzewają ścianę budynku.
Wybór ogrodu zimowego lub dachowego to w dużej mierze kwestia upodobań.
Oddaje ona później to ciepło jeszcze przez długi czas. Ogród pełni zaś funkcję bufora cieplnego między domem a otoczeniem. Energię słoneczną kumuluje także ogród dachowy, a roczne oszczędności energii mogą sięgnąć nawet 30%. Dodatkowo umożliwia instalację paneli słonecznych lub fotowoltaicznych. Ogród może być stworzony na tradycyjnym stropodachu, jak i w układzie odwróconym.
Łatwiejszy w założeniu - ogród na dachu czy zimowy?
Dobudowanie ogrodu zimowego jest znacznie prostsze, niż aranżacja ogrodu dachowego. Bez względu na to, czy tworzymy zabudowany taras czy ozdobioną roślinami oranżerię, konstrukcja ogrodu zimowego jest dość prosta. Powstaje na fundamentach osadzonych w gruncie oraz posiada zadaszenie, więc dużo łatwiejsza jest także hydroizolacja. Znacznie trudniejszym zadaniem jest zaaranżowanie ogrodu dachowego. Ziemia wraz z roślinami gromadzi w sobie wodę, więc konieczna jest szczelna izolacja oraz system drenaży odprowadzających nadmiar wody. Zielony dach składa się z wielu warstw, a naprawa bywa kłopotliwa. Złe wykonanie dachu może skutkować jego przeciekaniem. Ważne jest również zaprojektowanie odpowiedniej nośności, bowiem już sama konstrukcja bywa ciężka, nie mówiąc o dodatkowym ciężarze w postaci zalegającej wody.
Prostym rozwiązaniem jest wykorzystanie dachu znajdującego się koło domu garażu, albo zadaszonego tarasu.
Jaki ogród wybrać?
Wybór ogrodu zimowego lub dachowego to w dużej mierze kwestia upodobań. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem i chcemy spędzać czas bliżej natury również chłodną porą, lepiej zdecydować się na klasyczny ogród zimowy. Ogród dachowy będzie zaś świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną powiększyć powierzchnię lub zachować powierzchnię ogrodu. Nie możemy zapomnieć również o otoczeniu. Dom będzie wyglądał dobrze tylko wtedy, gdy będzie do pasował do otoczenia.
Ogród zimowy na dachu tarasu
Jeśli ktoś na działce ma niewiele miejsca do dyspozycji, a mimo to marzy o własnym ogródku, może założyć ogród zimowy jako ogród dachowy. Przed rozpoczęciem realizacji takich planów trzeba zwrócić uwagę na aspekty prawne i techniczne tego przedsięwzięcia. Jeśli nawet zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Prawie budowlanym budowa przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga pozwolenia, to na pewno potrzebny jest projekt techniczny. Trzeba się też upewnić, czy budowa zmieści się pod względem oddziaływania na terenie działki.
Prostym rozwiązaniem jest wykorzystanie dachu znajdującego się koło domu garażu, albo zadaszonego tarasu. Pod warunkiem, że konstrukcja posiada dostateczną wytrzymałość. Wybierać można między wariantem ogrzewanym i nieogrzewanym ogrodu na dachu. Najmniej problemu sprawi prosta nadbudówka nad tarasem albo garażem.
Istnieje wiele gatunków roślin mrozoodpornych, które można wykorzystać w ogrodzie na dachu.
W przypadku oranżerii na dachu – wersji ogrzewanej – trzeba wypełnić wszystkie wymagania techniczne:
- Izolacja termiczna podłogi ogrodu.
- Przenikalność cieplna ścian nie powinna przekraczać maksymalnych dopuszczalnych wartości. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła okien zimowego ogrodu wynosi 1,1 W/(m²K).
- Ogród zimowy powinien być szczelny.
- Konieczne jest odpowiednie ogrzewanie albo podłączenie do systemu grzewczego domu oraz system wentylacji.
Rośliny do ogrodu na dachu
Dach tarasu dostępny z piętra domu nie musi być tylko swego rodzaju platformą widokową. Zastosowanie roślin sprawi, że dach tarasu stanie się namiastką ogrodu. Obsadzenie ogrodu na dachu można wykonać na różne sposoby. Możliwe są pojedyncze rośliny doniczkowe, ale też całe żywopłoty albo trawniki. Istotna jest tutaj wielkość dachu, na którym jest zakładany ogród. Ważne jest, aby instalowanie roślin uzgodnić z architektem jeszcze na etapie planowania domu. Duża liczba roślin, zwłaszcza w dużych i ciężkich pojemnikach, stanowi dodatkowe obciążenie konstrukcji. Dla trwałego wprowadzenia zieleni na dach tarasu konieczne są rośliny zimoodporne. Kilka doniczek roślin pokojowych może wystarczyć tylko w przypadku bardzo małej przestrzeni na dachu.
Ogród zimowy to fantastyczny sposób na spędzenie czasu poza sezonem letnim.
Istnieje wiele gatunków roślin mrozoodpornych, które można wykorzystać w ogrodzie na dachu. Osłonę w formie żywopłotu można na przykład wykonać z żywotników lub innych krzewów. Piękne i efektowne są różnego rodzaju pnącza, jak klematisy albo roże. Zrezygnować dobrze jest jednak z bluszczu, ponieważ wprawdzie rośnie bardzo szybko i tworzy gęstą zasłonę, ale zacienia wszystko i utrudnia wzrost innych roślin. Jeśli ktoś chciałby urządzić prawdziwą rabatę kwiatową, powinien sięgnąć po byliny. Wybór jest niezwykle bogaty.
A może drzewa w ogrodzie na dachu? Nawet to jest możliwe. Trzeba tylko zwrócić uwagę na wysokość przestrzeni, aby rośliny miały dosyć miejsca na wzrost. Drzewa owocowe, również oliwkowe, można uprawiać w pojemnikach, jednak na zimę trzeba je zabezpieczać. Tworzą one śródziemnomorski nastrój, ale nie są odporne na niskie temperatury.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.