Porady

Hortensja krzewiasta - 10 zasad uprawy i pielęgnacji

4,6 (8 opinii)

Hortensja krzewiasta (albo drzewiasta) (Hydrangea arborescens L.) rośnie w dzikiej formie w Appalachach, pasmie górskim we wschodniej części USA i Kanady. Można ten gatunek spotkać też w dolinie rzeki Delaware. Dzika hortensja drzewiasta nie odgrywa w ogrodnictwie żadnej roli. W charakterze rośliny ozdobnej uprawiane są wyłącznie wyselekcjonowane kultywary o szczególnie okazałych kwiatostanach.

Hortensja drzewiasta – piękny krzew

Ten gatunek jest nieco mniej popularny niż hortensja ogrodowa lub bukietowa, ale zasługuje na również dużą uwagę. Chociaż ta hortensja jest nazywana drzewiastą, to w rzeczywistości jest krzewem dorastającym do 1,5-2 m, z licznymi pędami wyrastającymi z podziemnych rozłogów. Jasnozielone, naprzeciwlegle ustawione liście są jajowate do eliptycznych i na końcu zaostrzone. Mają 8 do 15 cm długości i matową wierzchnią stronę. Roślina zrzuca liście jesienią, jednak bez ich uprzedniego przebarwiania. Od końca czerwca do września na końcach nowych pędów pojawiają się duże baldachogrona kwiatów. W formie botanicznej hortensji krzewiastej centrum kwiatostanu zajmują kwiaty zdolne do tworzenia nasion. Są otoczone przez nieliczne, ale duże kwiaty płonne, które służą do wabienia owadów. Współczesne odmiany hodowlane pozbyły się w środkowej części kwiatostanów małych kwiatków, tracąc przy tym zwiewny, koronkowy wygląd. Robią teraz wrażenie prezentując ogromną ilość gęsto ułożonych płonnych kwiatków. Początkowo są one lekko zielonkawe, z czasem stają się białe, aby pod koniec kwitnienia znowu pozielenieć. Istnieją też odmiany o kwiatach różowych.

W naszym osobnym artykule piszemy, jak uprawiać hortensję bukietową.

Uprawa i pielęgnacja hortensji drzewiastej – 10 zasad

1. Gdzie posadzić hortensję krzewiastą?

Przyzwyczajona do warunków swojej ojczyzny, gdzie rośnie w lasach pod drzewami, hortensja krzewiasta (nazywana też leśną) preferuje w naszych ogrodach stanowiska w jasnym zacienieniu. W związku z tym doskonale nadaje się do podsadzeń wyższych krzewów i drzew. Najlepiej, jeśli rano i wieczorem otrzyma nieco słońca; całkowicie nasłonecznione miejsce nie jednak odpowiednie. Nie można tej hortensji sadzić również w pełnym cieniu, ponieważ bardzo negatywnie odbije się to na kwitnieniu.

Wybierając stanowisko dla hortensji krzewiastej trzeba pamiętać o jej głębokim systemie korzeniowym.

2. Odpowiednia gleba

Gleba powinna być (jak dla wszystkich hortensji) z możliwie małą zawartością wapnia, próchniczna, przepuszczalna i odpowiednio wilgotna. Idealna jest wartość pH od 5,5 do 6.

3. Kiedy sadzić hortensję drzewiastą?

Najlepszą porą do sadzenia jest wczesna wiosna. Jeśli hortensja zostanie odpowiednio wcześnie posadzona, może zakwitnąć jeszcze w tym samym roku.

Hortensja krzewiasta 'Annabelle'
Wikipedia
Hortensja krzewiasta 'Annabelle'

4. Rozmnażanie hortensji drzewiastej

Prosto i bez komplikacji można uzyskać nowe sadzonki hortensji przez odkłady wykonane latem. Kiedy na odkładach pojawią się nowe liście, jest to znak, że już się ukorzeniły i mogą być oddzielone od rośliny macierzystej. Alternatywną metodą jest ukorzenianie sadzonek pędowych. Kawałki pędów o długości 15-20 cm są umieszczane w pojemnikiem z substratem, który musi być utrzymywany w stanie wilgotnym. Po krótkim czasie wytworzą się korzenie, a sadzonki można posadzić w ogrodzie.

5. Jak podlewać hortensję?

Hortensja krzewiasta, podobnie jak inne przedstawicielki tego rodzaju, potrzebuje dużo wilgoci. Niemniej jednak zastoju wody nie znosi; podłoże powinno być tylko stale wilgotne. Zaleca się kolejne podlewanie, kiedy substrat jeszcze całkiem nie wyschnie, aby mieć pewność, że wysokie zapotrzebowanie na wodę zostanie zaspokojone.

6. Hortensja – nawożenie

Także na zasilaniu hortensji nie powinien ogrodnik-amator oszczędzać. Hortensja krzewiasta ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i powinna co miesiąc otrzymać odpowiednią dawkę nawozu. Należy stosować specjalny nawóz dla hortensji, możliwe jest też użycie kompostu albo innego nawozu organicznego.

7. Jak przycinać hortensję drzewiastą?

W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, u której usuwa się tylko stare kwiatostany, w przypadku hortensji krzewiastej można pod koniec lutego przyciąć pędy nisko nad ziemią. Wyrosną nowe, mocne pędy i wytworzą duże kwiatostany. Na stanowiskach wietrznych powinno się unikać zbyt mocnego ciecia. Długie, młode pędy mogą nie wytrzymywać ciężaru kwiatów podczas deszczu i wiatru. Słabsze cięcie spowoduje, że kwiatostany będą nieco mniejsze, a cały krzew bardziej stabilny.

8. Hortensja krzewiasta – zimowanie

Hortensja krzewiasta jest zimoodporna i nie wymaga specjalnej ochrony, rosnąc na otwartej przestrzeni. Jedynie młode rośliny w pierwszym roku powinny otrzymać okrycie ze słomy albo ściółki. Jeśli jednak hortensja jest uprawiana w pojemniku, trzeba zadbać o to, aby ziemia i bryła korzeniowa całkowicie nie przemarzły.

9. Szkodniki i choroby hortensji

Hortensja krzewiasta jest wyjątkowo odporna i bardzo rzadko sprawiają jej problemy szkodniki owadzie i choroby. O wiele częściej szkodzą jej błędy hodowlane ogrodnika.

10. Zastosowanie hortensji drzewiastej

Bardzo dobrze komponuje się ten gatunek hortensji z bylinami o ozdobnych liściach, jak na przykład rozchodnik, rodgezje, tawułki, tojad, przegorzan albo trawy ozdobne.

4,6 (8 opinii)