Porady

Najpiękniejsze filodendrony – uprawa. Pnący, Monstera i inne

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Stworzenie zielonej dżungli w mieszkaniu, przy niewielkim nakładzie pracy, nie musi pozostawać w sferze marzeń. Wystarczy tylko ustawić kilka filodendronów i pozwolić im swobodnie rosnąć. A nawet wystarczy kupić tylko jeden, ponieważ roślina daje się tak łatwo pielęgnować i rozmnażać, że z jednego filodendrona szybko powstanie cała puszcza.

Plantopedia

Filodendron – charakterystyka

Filodendrony to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, tej samej, z której pochodzi na przykład zamiokulkas, skrzydłokwiat, monstera albo anturium. Charakterystyczny dla tej rodziny jest kwiatostan w formie kolby otoczony zwykle bardzo efektowną, kolorową podsadką (liściem). Nazwa „filodendron” znaczy po grecku tyle, co „kochać drzewo” i ma związek z osobliwością wzrostu tej rośliny. Większość filodendronów rośnie w formie pnączy, wykorzystując drzewa jako podpory.

Pnące filodendrony wytwarzają korzenie powietrzne, którymi przytrzymują się kory drzew, a także mogą nimi czerpać wilgoć i składniki odżywcze. Niemniej jednak, główne zaopatrzenie rośliny pochodzi z korzeni mocno zakotwiczonych w ziemi. W mieszkaniu, w dobrych warunkach, filodendron może osiągnąć wysokość ok. 3 m pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednie podpory. Nieliczne niepnące gatunki filodendrona tworzą krótki, krępy pień z rozetą liści.

Filodendron – roślina oczyszczająca powietrze

Liście filodendronów występują w najróżniejszych formach, dzięki czemu należą one do najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Ale nie tylko względy estetyczne i łatwość uprawy przemawiają za wyborem filodendrona. Podobnie jak zielistka, roślina potrafi też oczyszczać w mieszkaniu powietrze. Bardzo dobrze usuwa formaldehyd (m.in. z lakierów, środków dezynfekcyjnych, kosmetyków), benzol (spaliny) i dwutlenek węgla.

Uprawa filodendronu w doniczce

Filodendron zalicza się do łatwych w uprawie roślin doniczkowych. Niemniej jednak jego tropikalne pochodzenie wymaga stworzenia mu w mieszkaniu odpowiedniego mikroklimatu. Poniżej kilka prostych reguł.

1. Warunki dla filodendronu: oświetlenie, temperatura, wilogotność powietrza

Lubi miejsce jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Znosi lekkie zacienie, jednak traci na tym uroda jego liści. Roślina preferuje glebę neutralną. Z gotowych mieszanek ziemi można stosować substrat dla begonii albo fiołków. Filodendrony rosną dobrze w temperaturze umiarkowanej, rzędu 21-23°C. Znoszą krótkotrwałe wzrosty temperatury do 28-30°C. Zimą obniża się ją do 14-18°C. Potrzebna jest wysoka wilgotność, co osiąga się poprzez obowiązkowe spryskiwanie i okresowe przecieranie liści wilgotną ścierką. Obok doniczki dobrze jest ustawić pojemniki z wodą.

2. Pielęgnacja filodendronu: podlewanie i nawożenie

Podlewa się odstaną wodą, unikając powstawania zastojów. Nadmiaru wilgoci korzenie rośliny nie tolerują. Zimą podlewanie zmniejsza się, ale nie zaprzestaje. Wystarczy zasilić filodendron dwa razy w miesiącu dawką nawozu płynnego. Zimą nie prowadzi się nawożenia.

Gatunki filodendronów do uprawy w mieszkaniu

1. Filodendron pnący (Philodendron scandens)

Należy do gatunków pnących. Pięknie wygląda też posadzony w wiszącej doniczce. Liście ma niewielkie (12 cm x 8 cm), ciemnozielone, sercowate. Ogonki liściowe mają długość 5-7 cm. Aby uzyskać gęsty, krzaczasty pokrój, należy regularnie usuwać wierzchołki pędów.

Filodendron pnący (Philodendron scandes)
Filodendron pnący (Philodendron scandes)

2. Filodendron dwuskrzydłolistny (Philodendron bipennifolium)

Jest szybko rosnącym pnączem, nawet w mieszkaniu może osiągnąć 2,5 m wysokości. Liście młodej rośliny są sercowate, z wiekiem wydłużają się i tworzą się na nich dwie podłużne klapy. Zielone, przechodzące w kolor oliwkowozielony liście wyrastają na mocnych ogonkach długości do 30 cm. Mają ok. 35 cm długości i 20 cm szerokości.

3. Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Bardzo ładny gatunek dorastający do wysokości 2 m, jeżeli ma do dyspozycji własną podporę. Liście mają ok 40 cm długości i 20 cm szerokości i są strzałkowate. Na dolnej stronie mają odcień miedzi, na górnej są ciemnozielone i mocno połyskujące. Łodyga i długie do 30 cm ogonki liściowe mają zabarwienie purpurowe.

4. Filodendron ciemnozłoty (Pfilodendron melonachrysum)

Wolno rosnący gatunek pnący. Osiąga wysokość ok 2,2 m. W sercowatych, zaokrąglonych w młodości liściach, tworzą się z wiekiem wcięcia. Liście są ciemnozielone do brązowawych, z jasnozielonym żyłkowaniem.

5. Filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum)

Należy do gatunków niepnących. Dorasta do ok 130 cm. Strzałkowate liście tworzą nieregularną rozetę. Są głęboko powcinane. Z czasem tworzy krótki, gruby pień.

6. „Filodendron Monstera”

Tego rodzaju nazwa, z którą można się czasem zetknąć, jest całkowitym nieporozumieniem. Przestrzeganie poprawnego nazewnictwa botanicznego ułatwia porozumiewanie się w świecie roślin. Zarówno filodendron (Philodendron Schott), jak i monstera (Monstera Adans.) są odrębnymi rodzajami roślin w obrębie rodziny obrazkowatych. Mało tego: w tej rodzinie wydzielono nawet odrębne podrodziny Aroideae i Monsteroideae – filodendrony należą do pierwszej, zaś monstery do drugiej.

Obiektem nieporozumienia jest głównie monstera dziurawa (Monstera deliciosa Liebm.), której synonimem jest m.in. Philodendron pertusum (L.). Jest to piękna roślina ozdobna o bardzo efektownych liściach, jednak monstery zasługują na oddzielny temat.

Żródła:

1. http://www.tropicos.org/Name/2103116?tab=synonyms

2. http://www.tropicos.org/Name/2103116

3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Filodendron

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba