Najlepsze gatunki i odmiany draceny doniczkowej
Ze względu na swoją ciepłolubność dracena nie może być wprawdzie uprawiana w ogrodzie, ale jest za to jedną z najbardziej ulubionych roślin doniczkowych. Spośród ponad stu gatunków draceny pewna ich liczba jest wykorzystywana do uprawy w mieszkaniu. Nie są to jednak przedstawiciele dziko rosnących gatunków, ale kultywary i odmiany.
Różnice między uprawianymi gatunkami draceny dotyczą głównie następujących obszarów:
- Zapotrzebowanie na światło
- Forma i wielkość liści
- Tworzenie kwiatów
- Odporność na niższe temperatury
- Ubarwienie liści
Ulistnione przez cały rok draceny doniczkowe noszą nie tylko liście świeżo zielone, ale także z jasną obwódką albo przebarwione na czerwono. Należy przy tym zwrócić uwagę, że draceny z mniejszym udziałem zieleni w liściach lepiej znoszą bezpośrednie nasłonecznienie niż odmiany o ciemnozielonych liściach. Wynika to z różnej zawartości chlorofilu w liściach. Do najlepszych i najbardziej popularnych gatunków draceny należą:
1. Dracena wonna (Draceana fragrans) - odmiany
Odmiany draceny wonnej tworzą pień i dorastają do ok. 1,5 m. Są cenione ze względu na piękne, szerokie liście, osiągające długość 50-70 cm. Są wiotkie i zwisają do dołu. Dracena wonna jest bardzo tolerancyjna wobec warunków wzrostu w mieszkaniu, o ile tylko wilgotność powietrza jest odpowiednio wysoka. Ciekawe odmiany tego gatunku, to:
- Darceana fragrans ‘Massangeana’ – liście z szerokim żółtym pasem pośrodku;
- Darceana fragrans ‘Victoria’ – liście z żółtymi krawędziami i ciemnozielonymi pasami na środku;
- Darceana fragrans ‘Rothiana’ – liście skórzaste, ciemnozielone z białymi krawędziami.
2. Dracena obrzeżona (Draceana marginata) - odmiany
Odmiany draceny obrzeżonej tworzą podobny do palmy pióropusz z liści wąskich, długich i ostro zakończonych.
- Draceana marginata ‘Colorama’ – liście czerwono-różowe;
- Draceana marginata ‘Bicolor’ – liście zielone z żółtawą obwódką;
- Draceana marginata ‘Tricolor’ – liście w kolorach różowo-kremowo-zielonym.
3. Dracena Sandera (Draceana sanderiana)
Gatunek bardzo popularny w ostatnich latach, bardziej znany pod nazwą „Lucky Bamboo”. Posiada sztywne, lekko zielone pędy przypominające łodygi bambusa. Ta roślina rośnie łatwo zanurzona w wodzie. Znosi bliskość źródeł ciepła i może stać nawet koło kaloryfera. Liście są wąskie, lekko skręcone, zielone, czasem z kremowym obrzeżem.
4. Dracena smocza – Draceana draco
Ze względu na swój naturalny obszar występowania bywa nazywana „draceną kanaryjską”. Lancetowate liście mają czerwonawą obwódkę. Rosną najpierw prosto, zanim zaczną się powoli wyginać do dołu. Ten gatunek osiąga w mieszkaniu, bez przycinania, około 160 cm wysokości.
5. Dracena deremeńska – Draceana deremensis
Różne odmiany hodowlane tego gatunku mają zielone liście z białymi paskami. Odznaczają się szczególnie szerokimi i raczej krótkimi liśćmi, co daje efekt bardzo estetycznych rozetek liściowych.
6. Dracena rozgałęziona - Draceana surculosa
Ten gatunek trudno na pierwszy rzut oka zaliczyć do draceny. Bardziej przypominają jej gniazdowy wzrost i cienkie źdźbła łodyg jakiś gatunek bambusa niż draceny. Pochodzi z tropikalnej Afryki i wymaga przez cały rok temperatury powietrza co najmniej 15°C. Plamiasto nakrapiane liście są stosunkowo szerokie i na początku rozwoju świeżo zielone, potem zaś ciemnieją. Ten gatunek draceny można rozmnażać nie tylko przez sadzonki pędowe, ale też przez podział bryły korzeniowej przy przesadzaniu.
7. Dracena Godseffa - Dracaena godseffiana
Dorasta do 60 cm wysokości i posiada odmienny od innych dracen pokrój. Rośnie w formie krzewu z owalnymi, zaostrzonymi liśćmi. Są one pokryte kremowymi plamami i kropkami. Zakwita rozwijając pachnące, żółtozielone kwiatki.
8. Dracena odwrócona – Draceana reflexa
Posiada wspaniałą koronę złożoną ze sterczących na wszystkie strony pęków jasnozielonych, wydłużonych, połyskujących liści. Znane odmiany, to:
- Dracaena reflexa ‘Song of Jamaica’
- Dracaena reflexa ‘Song of India’
- Dracaena reflexa ‘Song of Sri Lanka’
- Dracaena reflexa ‘Costa Rica’
Komentarze