Porady

Rośliny, które oczyszczają powietrze?

0 (0 opinii)

Rośliny w mieszkaniu stanowią przede wszystkim ozdobę wnętrza i stwarzają dobre warunki do relaksu. Wiele z nich jednocześnie ma korzystny wpływ na zdrowie domowników. Dzieje się tak dlatego, że posiadają zdolność do wiązania i neutralizacji związków toksycznych. Dzięki temu oczyszczają i nawilżają powietrze.

Toksyczne związki chemiczne oraz elektrosmog unoszą się nie tylko na zewnątrz budynków. Znajdują się także w domach i biurach, w powietrzu, którym na co dzień oddychamy. Objawy, takie jak suchość i pieczenie oczu, kaszel, podrażnienia dróg oddechowych, wysychanie śluzówki czy podatność na infekcje, są tak powszechne, że nawet nie kojarzymy ich z zanieczyszczonym powietrzem w domu i biurze. Źródłem zanieczyszczeń są lakiery, kleje, wykładziny, tworzywa sztuczne, instalacje, środki czystości, a nawet kosmetyki i perfumy. W powietrzu unosi się amoniak stosowany w środkach do wywabiania plam i czyszczenia. Często występującym związkiem toksycznym jest formaldehyd, który występuje w szamponach, mydłach, kosmetykach, dezodorantach itp. Znajduje się również w meblach klejonych. Inne toksyczne związki unoszące się w powietrzu to m.in. toluen, aceton, benzen i inne.

Aby poprawić stan powietrza w mieszkaniu, nie musimy sprowadzać roślin egzotycznych. Wystarczą popularne gatunki, które znamy od lat. Niektóre z nich, jak sanseweria czy aloes, wydają się zbyt pospolite i nieatrakcyjne. Jednak warto docenić ich zalety.

Oczyszczanie w dzień i w nocy

Wiele gatunków roślin pochłania te substancje wraz z tlenem i dwutlenkiem węgla, przez znajdujące się w liściach aparaty szparkowe. Korzystnie działają nie tylko same rośliny, lecz także grzyby i bakterie żyjące z nimi w symbiozie. Dlatego ważne jest, aby organizmy te miały odpowiedni dopływ powietrza do gleby w doniczce. Większość roślin pochłania dwutlenek węgla i wydycha tlen, ale tylko w ciągu dnia. W związku z tym nie zaleca się umieszczania ich w sypialni. Są jednak gatunki, które wytwarzają tlen również w nocy. Należą do nich: sansewieria gwinejska, grubosz, aloes, skrzydłokwiat, storczyki, kalanchoe. Pył przykleja się do wosku na liściach. Następnie wnika do komórek rośliny, gdzie jest unieszkodliwiany. Rośliny nie są jednak w stanie całkowicie oczyścić powietrza z pyłu zawieszonego, który jest groźnym składnikiem smogu.

Dodatkową korzyścią z posiadania roślin jest nawilżenie powietrza. Jest to ważne szczególnie zimą, gdy wilgotność powietrza znacznie spada. Wilgotne powietrze zawiera więcej jonów ujemnych, które zmniejszają stres, łagodzą depresję i dodają energii. Do roślin, które najbardziej nawilżają powietrze, należą szeflery i paprocie.

Aloes pochłania do 90% formaldehydu
Aloes pochłania do 90% formaldehydu

Aby poprawić stan powietrza w mieszkaniu, nie musimy sprowadzać rzadkich egzotycznych roślin. Najbardziej korzystne dla naszego zdrowia są łatwe w uprawie, popularne rośliny, które znamy od lat. Niektóre z nich, jak sanseweria czy aloes, wydają się zbyt pospolite i nieatrakcyjne. Jednak warto docenić ich zalety.

Mniej alergenów, więcej tlenu

Sansewieria gwinejska (wężownica) pochłania formaldehyd i benzen. Wytwarza tlen w nocy, dlatego sprawdza się jako ozdoba sypialni. Zmniejsza ilość alergenów w powietrzu. Wytwarzane przez nią substancje lotne działają bakterio- i grzybobójczo oraz antywirusowo. Jej charakterystyczną cechą są długie i wąskie liście sztywno wystrzelające ku górze. Niektóre odmiany mają bardzo dekoracyjne liście o jasnożółtych obrzeżach. Ta popularna roślina, znana także jako język teściowej, wąż lub szable, jest wytrzymała na niesprzyjające warunki i bardzo łatwa w hodowli. Dobrze znosi niedostatek światła i wody, chociaż preferuje stanowiska słoneczne. Rzadko wymaga przesadzania; jedynie wtedy, gdy przerośnie doniczkę. Można ją rozmnożyć przez podział.

Skrzydłokwiat pochłania formaldehyd i benzen oraz alkohol i aceton znajdujące się w kosmetykach i środkach czystości. Usuwa również pozostałości dymu tytoniowego. Neutralizuje trójchloroetylen i aceton wydobywające się z telewizorów i komputerów. Wydziela tlen w nocy, dlatego nadaje się do sypialni. Doskonale nawilża powietrze. Skrzydłokwiat jest rośliną bardzo dekoracyjną o pięknych białych kwiatach i ciemnozielonych liściach. Należy do roślin łatwych w uprawie. Dobrze toleruje stanowiska cieniste, ale w pełnym cieniu nie zakwitnie i straci swoje walory ozdobne. Skrzydłokwiat lubi polewanie ciepłą i miękką wodą. Jako roślina pochodząca z lasów tropikalnych wymaga wilgotnej ziemi. Ziemia w doniczce nie może być jednak zbyt mokra, ponieważ spowoduje gnicie korzeni.

Zielistka usuwa związki toksyczne oraz chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Jest popularną rośliną ze względu na swoją odporność i łatwość uprawy. Tworzy dekoracyjne kępy zwisających zielonych liści z białym pasem pośrodku. Nowe roślinki pojawiają się na długich, zwisających pędach. Dzięki temu można ją bardzo łatwo rozmnożyć. Jest odporna na choroby. Lubi światło, jednak nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Dobrze znosi miejsca cieniste i przesuszone.

Bluszcz pospolity usuwa benzen, toluen, formaldehyd, ksylen i trójchloroetylen
Bluszcz pospolity usuwa benzen, toluen, formaldehyd, ksylen i trójchloroetylen

Neutralizacja elektrosmogu

Aloes wydziela tlen nocą i pochłania do 90% formaldehydu. Jest jedną z roślin łatwych w uprawie. Szybko rośnie i osiąga duże rozmiary, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Lubi światło. Nie lubi częstego podlewania. Jest rośliną leczniczą.

Bluszcz pospolity usuwa benzen, toluen, formaldehyd, ksylen i trójchloroetylen. Jest rośliną łatwą do hodowli i rozmnażania. Aby uzyskać sadzonkę, wystarczy urwać z niej siewkę. Bluszcz pozostaje zielony także zimą, mimo największych mrozów. Wybierając tę roślinę do mieszkania, warto pamiętać, że wszystkie jej części są trujące.

Paprocie usuwają środki chemiczne wydzielane przez meble, kosmetyki i kuchenki gazowe. Neutralizują elektrosmog. Dzięki dużym liściom wspaniale nawilżają powietrze i zwiększają ilość jonów ujemnych. Mają właściwości neutralizowania promieniowania cieków wodnych. Lubią miejsca widne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy je regularnie podlewać, gdyż są wrażliwe na przesuszenie podłoża. Wymagają dużej wilgotności powietrza, dlatego należy szczególnie zadbać o nie zimą, gdy mieszkania są ciepłe i suche.

Paprocie neutralizują elektrosmog. Dzięki dużym liściom wspaniale nawilżają powietrze i zwiększają ilość jonów ujemnych. Mają też właściwości neutralizowania promieniowania cieków wodnych.

Fikusy (figowiec sprężysty i figowiec benjamina) likwidują formaldehyd, benzen i amoniak. Pochłaniają elektrosmog, jednak nocą wydalają go na zewnątrz, dlatego nie powinny stać w sypialni. Szczególnie dekoracyjny jest figowiec benjamina, którego niektóre odmiany mają biało-zielone liście. Fikus lubi stanowisko widne, lecz nie bezpośrednio na słońcu. Nie lubi przestawiania. Powinien być podlewany dwa razy w tygodniu.

Aglaonema pochłania z powietrza benzen, toluen i amoniak. Jest rośliną bardzo dekoracyjną o zielonych liściach z jasnozielonym, białym, a nawet czerwonym żyłkowaniem. Lubi stanowiska cieniste, ciepłe i wilgotne.

Eliminacja toksyn

Dracena usuwa z powietrza toksyny, a także tlenek węgla. Gatunki najbardziej korzystne dla zdrowia to dracena odwrócona oraz dracena wonna. Draceny są roślinami łatwymi w uprawie. Lubią stanowiska ciepłe, na które pada rozproszone światło. Wiosną i latem preferują obfite podlewanie, lecz nie tolerują nadmiaru wody w podstawce. Ich liście należy przecierać wilgotną szmatką.

Epipremnum złociste jest popularne nie tylko z uwagi na łatwość uprawy
Epipremnum złociste jest popularne nie tylko z uwagi na łatwość uprawy

Palmy, na przykład daktylowiec niski i areka, nawilżają powietrze i pochłaniają ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen i inne. Doskonale nadają się do biur, gdyż osiągają duże rozmiary. Palmy produkują tlen zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego sprawdzają się w sypialni. W pomieszczeniach, gdzie rosną palmy, w powietrzu znajduje się dużo mniej zarodników grzybów. Dlatego duże palmy dobrze jest stawiać w miejscach zagrzybionych. Daktylowce lubią stanowiska jasne, lecz nie zlokalizowane bezpośrednio na słońcu. Wymagają dużej wilgotności powietrza. Odpowiednie efekty można uzyskać, stawiając doniczkę na podstawce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Ważne jest jednak, aby doniczka nie stała w wodzie.

Filodendron oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji. Roślina ta świetnie nadaje się do biur, gdyż osiąga duże rozmiary. Uprawiając ją w mieszkaniu, warto wiedzieć, że jest toksyczna. Długotrwały kontakt z nią może wywołać podrażnienia skóry. Filodendron ma wiele odmian o różnych kształtach liści; także w wersji pnącej. Nie są trudne w uprawie. Wolą stanowisko cieniste i umiarkowane podlewania.

Nawet gąszcz korzystnych dla zdrowia roślin nie zastąpi wietrzenia mieszkania. Aby skutecznie oczyścić pomieszczenie o powierzchni 25 m², trzeba w nim umieścić nawet kilkanaście roślin. 

Usuwanie dymu z papierosów

Szeflera neutralizuje dym papierosowy. Jest rośliną łatwą w uprawie i osiąga duże rozmiary. Znosi słabe oświetlenie i przeciągi. Wymaga regularnego, lecz umiarkowanego podlewania. Jest bardzo wrażliwa na zalanie. Lubi oczyszczanie liści z kurzu i przecieranie mokrą szmatką.

Epipremnum złociste jest pnącą rośliną popularną w biurach z uwagi na łatwość uprawy. Podlewa się ją wtedy, gdy ziemia jest sucha. Usuwa z powietrza formaldehyd, ksylen i benzen. Warto wiedzieć, że jest toksyczna dla kotów i psów.

Bambus palmowy eliminuje z powietrza formaldehyd, ksylen i amoniak. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby oraz miejsca nienarażonego na bezpośrednie działanie słońca.

Orchidee neutralizują elektrosmog, czyli promieniowanie emitowane przez komputery i telewizory. Pochłaniają również aldehyd mrówkowy wydzielany przez tapety, meble i parkiet. W nocy wydzielają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Są jednak nieco trudniejsze w uprawie.

Do sypialni poleca się te gatunki, które tlen produkują także w nocy
Do sypialni poleca się te gatunki, które tlen produkują także w nocy

Pamiętajmy, że nawet cały gąszcz korzystnych dla zdrowia roślin nie zastąpi wietrzenia mieszkania. Zdaniem specjalistów, potrzeba około kilkunastu roślin, aby skutecznie oczyścić pokój o powierzchni 25 m². Większość osób nie ma czasu, aby pielęgnować tak duży ogród w domu. Wybierając rośliny, warto więc zdecydować się przede wszystkim na te, które najskuteczniej poprawiają stan otoczenia i jednocześnie są nietrudne w uprawie.

0 (0 opinii)