Porady

Aranżacje ogrodów – byliny, trawy, krzewy w Twoim ogrodzie

0 (0 opinii)

Jeśli chcesz stworzyć ogród atrakcyjny pod względem gatunkowym, jak i kolorystycznym, postaw na różne gatunki. Komponowanie ich na rabatach potrafi dać niezwykły i oryginalny efekt. Wybierając rośliny o różnych terminach kwitnienia, zapewnisz sobie piękny wygląd ogrodu niemal przez cały rok. Zwróć uwagę na byliny, trawy i krzewy.

O czym pamiętać przy planowaniu ogrodu?

Dobierz kwiaty nie tylko pod względem gatunkowym, ale i kolorystycznym – pięknie prezentują się rośliny np. w różnych odcieniach różu czy fioletu, ale odważne zestawienia np. z bielą, żółcią, czy pomarańczem, również będą efektowne. Wybór roślin i ich kolorystyki zależy głównie od indywidualnych upodobań osoby zakładającej ogród. Niewątpliwie jednak, planując ogród, warto rozważyć w nim byliny, krzewy i trawy ozdobne.

Duże znaczenie dla zakładania ogrodu ma także czas i sposób sadzenia roślin. Niezależnie od tego, co dokładnie posadzisz na rabacie, musisz ją odpowiednio przygotować. Zacznij od oczyszczenia miejsca z chwastów. Jeśli obawiasz się długich kłączy powoju czy perzu, rozluźnij górną warstwę ziemi. Następnie pamiętaj o głębokim spulchnieniu podłoża. Po posadzeniu roślin, jeśli chcesz zapobiegać kiełkowaniu nowych chwastów, przykryj ziemię wokół sadzonek korą drzew – na rabacie zacienionej lub np. grysem – na rabacie na słonecznym stanowisku.

Co sadzić na rabacie?

Wybierając rośliny na rabatę, warto odpowiednio dobrać ich gatunki. Aranżacje ogrodów warto zacząć od wyboru roślin, które będą idealne na dane stanowisko. Mogą to być zarówno byliny i trawy ozdobne, jak i krzewy. Najwcześniej na rabacie rozkwitną byliny mieniące się niekiedy całą paletą barw. Równie szybko swoją okazałość prezentują trawy ozdobne – zarówno te niższe, jak i bardzo wysokie odmiany. Byliny i trawy to rośliny, które mogą cieszyć oko także jesienią. Dodając do tego zestawu całoroczny krzew, możemy sprawić, że nasz ogród będzie zachwycał nieustannie, a jednocześnie nie będzie potrzeby przeprowadzania czasochłonnych prac pielęgnacyjnych.

Byliny w ogrodzie

Byliny uchodzą za wieloletnie rośliny, które odradzając się, kwitną każdego roku, ponieważ ich łodygi nie drewnieją. Z tego względu bywają nazywane klejnotami ogrodu. W większości liście bylin opadają jesienią, ale część z nich bywa także zimozielona. Korzenie przeżywają pod ziemią nawet zimą, co pozwala roślinom odrodzić się na wiosnę. Bylinami często spotykanymi w ogrodach są np. jeżówka purpurowa, liliowiec i szałwia omszona.

null

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka jest byliną z rodziny astrowatych. Rośnie w kępach dorastających do 1 m wysokości. Kwiaty jeżówki mogą mieć barwę białą, żółtą, pomarańczową, łososiową, czerwoną, fioletową lub purpurową. Przyciągają wiele owadów, ponieważ jeżówka to roślina miododajna. Kwitnie od lipca do października, a rośnie najlepiej na glebie gliniastej lub piaszczysto-gliniastej. Lubi stanowiska słoneczne, znosi miejsca zacienione i co ważne – jest mrozoodporna.

Liliowiec Stella De Oro i Summer Wine
Liliowiec Stella De Oro i Summer Wine

Liliowiec (Hemerocallis)

Rośliny te dorastają do około 60-80 cm wysokości, niektóre nawet do 1 m. Można spotkać dzwonkowate kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym, a także wielobarwne lub w odcieniach pastelowych. Na jednym pędzie zebranych jest kilka kwiatów, które kwitną po kolei (od maja do września). Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień. Przekwitnięte pędy najlepiej usuwać, by wzmacniać roślinę. Liliowiec jest łatwy w uprawie, lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowisko oraz próchniczą i wilgotną glebę. Jest rośliną mrozoodporną i długowieczną (rośnie na jednym miejscu nawet 20-30 lat).

null

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Szałwia rośnie w kępach o wysokości do około 40-60 cm. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym liściom o owłosionej dolnej stronie. Kwitnie od maja do sierpnia w formie kwiatów-kłosów w kolorze białym, różowym, fioletowym lub ciemnoniebieskim. Dobrze radzi sobie w glebie luźnej, umiarkowanie suchej, lubi stanowiska nasłonecznione. W czasie upałów i suszy warto ją podlewać, co wydłuży okres kwitnienia. Pędy kwiatostanowe należy przycinać po przekwitnięciu.

Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne zachwycają pięknym wyglądem niemal przez cały rok. Ich oryginalność i świeżość można podziwiać także jesienią czy zimą. Co więcej, nie wymagają one czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji. Trawy na rabacie dodają aranżacji lekkości. Do najczęściej wybieranych traw ozdobnych należą: miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy i rozplenica japońska.

null

Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

Okazała, wysoka trawa ozdobna, osiągająca nawet 2-3 m wysokości. Jest łatwa w uprawie, a w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkanaście lat. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste i żyzne, przepuszczalne oraz lekko wilgotne podłoże. Dobrze poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale nie toleruje suszy ani ciężkiej i mokrej ziemi. Przez pierwsze 2-3 lata należy roślinę okrywać na zimę, ale w odpowiednim stanowisku staje się mrozoodporna. Suche liście należy koniecznie ściąć tuż nad ziemią na wiosnę, a przed zimą pędy trzeba związać w rodzaj chochoła.

null

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis ×acutiflora)

Ta trawa ozdobna kwitnie od czerwca do września w formie wyprostowanych wiech w kolorze żółto-brązowym. Można go sadzić grupowo lub pojedynczo, trzeba mieć tylko świadomość, że osiąga wysokość do 1,5 m. Znosi okresowe susze, jest tolerancyjny jeśli chodzi o różne rodzaje gleby, ale najbardziej lubi żyzną i wilgotną. Jest również odporny na mróz. Przycinanie najlepiej przeprowadzać wiosną.

null

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln'

Ta roślina tworzy efektowne gęste kępy. Odmiana 'Hameln' kwitnie w lipcu biało-zielonymi i puszystymi kwiatostanami. Jest mrozoodporna i dorasta nawet do 1 m wysokości. Wymaga jednak stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, ale koniecznie osłoniętego od wiatru. Potrzebuje również okrycia na zimę. Na wiosnę wystarczy ściąć obumarłe liście. Najlepszą glebą jest gleba żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. 

Krzew jako dopełnienie rabaty

Ogrodnikom, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, polecamy krzewy. Mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, a wymagają zwykle jedynie odpowiedniego cięcia raz na jakiś czas. Krzewy występują w formie roślin zimozielonych, które nawet w czasie zimy nie gubią liści, czy igieł, ale mogą też mieć efektowne kwiaty, jak np. różaneczniki. Niektóre z nich przebarwiają swoje owoce jesienią i to właśnie wtedy wyglądają najokazalej. W ogrodach można spotkać najczęściej hortensje, berberysy czy tawułę.

null

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Do rabaty całorocznej zwykle poleca się hortensję bukietową, która lepiej znosi mroźne zimy. Ten krzew osiąga nawet 2 m wysokości, a kwitnie zwykle w sierpniu i wrześniu. Oczywiście są też gatunki kwitnące wcześniej. Zaletą tego krzewu są niewielkie wymagania glebowe i zapotrzebowanie na wodę. Wiosną wystarczy usunąć zaschnięte kwiatostany z zeszłego roku, by roślina rozwijała nowe kwiaty.

null

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii)

Berberys to dekoracyjny, wąski i ciernisty krzew o liściach wybarwionych przez cały sezon. Mogą one mieć kolor od jasnozielonego przez złoto-zielony, pomarańczowo-czerwony, aż po różowo-czerwony czy wręcz czerwony. Co ważne, berberys wytrzymuje zimowe mrozy, nie wymaga okrycia na zimę, a sama jego uprawa jest stosunkowo łatwa. Osiąga 1,5 m wysokości. 

null

Tawuła japońska (Spiraea japonica)

Wszystkie odmiany tawuły charakteryzują się wytrzymałością na susze czy mrozy i niewielkimi wymaganiami glebowymi. Kwitną obficie, w zależności od gatunku – wczesną wiosną zwykle na biało, w środku lata zwykle na różowo. Ta roślina również nie wymaga skomplikowanych prac pielęgnacyjnych. Wystarczy jej cięcie po przekwitnięciu – wiosną należy przyciąć pędy około 10-15 cm nad ziemią.

Oczywiście lista gatunków, które sprawdzą się w ogrodach nawet najbardziej wymagających właścicieli jest długa i ilu ogrodników, tyle pomysłów na aranżację ogrodu. Zaprezentowane gatunki to tylko kilka z propozycji, które warte są rozważenia przy zakładaniu ogrodu. Poniżej prezentujemy kilka rabat ogrodowych z kolekcji Garden Box, w których znajdziecie powyższe rośliny:

null
Projekt rabaty ogrodowej #2
null
Projekt rabaty ogrodowej #7
null
Projekt rabaty ogrodowej #9
null
Projekt rabaty ogrodowej #11
null
Projekt rabaty ogrodowej #19
0 (0 opinii)