Porady

Monstera 'Monkey Mask' – uprawa, stanowisko, wzrost

0 (0 opinii)

Monstera 'Monkey Mask' jest dekoracyjną rośliną doniczkową, której ozdobną częścią są charakterystyczne, powycinane liście. Jest łatwa w uprawie, dlatego coraz częściej gości w różnych wnętrzach. Jak ją pielęgnować i co zrobić, żeby pięknie rosła? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Skąd pochodzi Monstera 'Monkey Mask'?

Monstera 'Monkey Mask' (Monstera Adasonii) jest pnączem z rodziny obrazkowatych, do której należy również Monstera dziurawa. W warunkach naturalnych spotkać ją można w wilgotnych i gorących lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, głównie na terenach Brazylii i Meksyku. Najczęściej porasta pnie drzew, po których wspina się w stronę światła słonecznego. Pędy mogą osiągać długość nawet 40 m. 

Wycięcia w liściach chronią roślinę przed silnymi wiatrami, które wieją w górnych partiach lasów i pozwalają dotrzeć promieniom słońca do niżej położonych części. Gdyby nie charakterystyczne otwory, to silne podmuchy mogłyby połamać liście i uszkodzić całą roślinę.

Jak wygląda Monstera 'Monkey Mask'?

W warunkach domowych Monstera 'Monkey Mask' nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak w środowisku naturalnym. Zwykle pędy mają długość od około 1 do kilku metrów, dlatego warto zapewnić im podpory, po których wspina się za pomocą korzeni powietrznych. Jest rośliną, która szybko rośnie. 

Monstera Monkey Mask
Monstera Monkey Mask

Liście są ciemnozielone, sercowate, lekko podłużne z licznymi, nieregularnymi wycięciami. Mają lekko pofalowane brzegi. Wraz ze wzrostem rośliny otwory zmieniają swój rozmiar i kształt, w przypadku młodych liści są niewielkie i liczne. Im roślina starsza, tym dziury są większe, a liście bardziej pomarszczone i większe. Mogą mieć długość około 15 cm.

Sprawdź: Monstera 'Minima' (monstera miniaturowa) - jak uprawiać?

Najlepsze stanowisko dla Monstery 'Monkey Mask'

Monstera 'Monkey Mask' należy do roślin łatwych w uprawie pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki i stanowisko. Do najważniejszych zaleceń, których powinniśmy przestrzegać, należą:

  • odpowiednia temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu, w którym ją uprawiamy. Najlepiej, jeśli będzie ona wynosiła około 24 stopni Celsjusza;.
  • miejsce, w którym światło jest rozproszone i jasne. Roślina źle się czuje na stanowiskach z bezpośrednim, palącym słońcem, ponieważ może wtedy dojść do poparzenia liści. W cieniu będzie wolno rosła, liście będą małe z wydłużonymi ogonkami. Zimą można ją doświetlać za pomocą specjalnych żarówek, dzięki którym zachowany będzie prawidłowy wzrost i dobra kondycja  Monstery 'Monkey Mask';. 
  • długie pędy najlepiej poprowadzić po podporze, którą może być kokosowy palik, drabinka z bambusa lub kratki wykonane z różnych materiałów.  Z uwagi na płożący pokrój Monstera 'Monkey Mask' pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach. 

Jakie wymagania ma  Monstera 'Monkey Mask'? Uprawa

Roślina najlepiej będzie rosła, jeśli zapewnimy jej przepuszczalne podłoże o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Jeśli  posadzimy ją w ziemi uniwersalnej, to powinniśmy ją rozluźnić za pomocą perlitu lub chipsów kokosowych, zachowując przy tym odpowiednie proporcje. Należy unikać ciężkiego i mokrego podłoża, które może prowadzić do gnicia korzeni. Dno doniczki wypełniamy warstwą drenażową z keramzytu lub podłoża do storczyków, dzięki czemu nadmiar wody będzie miał odpowiedni i swobodny odpływ.

Monsterę 'Monkey Mask' podlewamy dopiero wtedy, gdy przeschnie górna warstwa podłoża. Jeśli po sprawdzeniu jest nadal wilgotna, to należy wstrzymać się z podlewaniem. Roślina nie lubi nadmiaru wody. Podlewamy ją powoli wodą miękką i odstaną, tak by nie zmoczyć liści. Nadmiar wody należy odlać z podstawki doniczki. Ważnym czynnikiem, wpływającym na kondycję rośliny, jest odpowiednia wilgotność powietrza, o którą możemy zadbać poprzez zraszanie lub użycie nawilżacza. Dzięki temu zapewnimy jej warunki zbliżone do tropikalnego klimatu panującego w środowisku naturalnym.

Monstera 'Monkey Mask' to roślina, która wymaga nawożenia w sezonie wegetacyjnym, czyli wiosną i latem. Nawozimy ją raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych, który rozpuszczamy w wodzie. Jesienią i zimą rezygnujemy z nawożenia, ponieważ w tym okresie nie jest ono roślinie potrzebne. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której doświetlamy roślinę poza okresem wegetacyjnym. Wtedy nie rezygnujemy z nawożenia.

Liście powinniśmy regularnie przecierać za pomocą wilgotnej i miękkiej ściereczki, co pozwoli usunąć nagromadzony kurz, który może być przyczyną osłabionej fotosyntezy.

Młodą Monsterę 'Monkey Mask' przesadzamy nie rzadziej niż raz w roku. Starszą, kilkuletnią roślinę przesadzamy co 3-4 lata. Jeśli donica jest odpowiedniej wielkości, a korzenie nie wypełniają dużej części doniczki, to możemy wymienić jedynie górną część podłoża. W tym celu najodpowiedniejszy będzie torf lub świeża ziemia bogata w składniki odżywcze.

Zapoznaj się: Monstera 'Variegata' - pielęgnacja i charakterystyka rośliny

0 (0 opinii)