Porady

Kwiaty doniczkowe do salonu – jakie wybrać na słoneczny parapet?

4,2 (8 opinii)

Każdy lubi słońce. Także niektóre rośliny uwielbiają jasne i słoneczne stanowiska. Mało tego - chcą słońca otrzymywać jak najwięcej. A to oznacza, że nie zadowolą się jakimś mniej lub więcej jasnym zakątkiem salonu. Dobrą lokalizacją dla nich może być okienny parapet albo inne miejsce, gwarantujące odpowiednią dawkę promieni.

Wybór odpowiednich kwiatów doniczkowych do salonu zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań i oczywiście od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. Lista roślin, które można ustawić na słonecznym parapecie jest długa. Dlatego planując kwiatową dekorację salonu, można pokusić się o pewną oryginalność.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae Ait.)

Strelicja, przypominająca barwami rajskiego ptaka, jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych roślin uprawianych w mieszkaniu. Kiedy tylko ukaże się pierwszy kwiat, strelicja królewska prezentuje się od swojej najbardziej efektownej strony. Egzotyczny kwiat, intensywnie pomarańczowy z niebieskimi słupkami, wygląda jak głowa żurawia. Ta pochodząca z Południowej Afryki roślina, w odpowiednio dużej doniczce, daje się bez problemu uprawiać w mieszkaniu. Strelicja może (ale nie musi) tworzyć swoje bajkowe kwiaty przez cały rok. Najczęściej kwitnie podczas skąpej w światło pory roku. Efekt zależy od ilości światła, jakie dociera do jej miejsca oraz od zimowej temperatury. Niższa temperatura pomieszczenia w tym czasie pobudza strelicję do rozwijania kwiatów. Samodzielne wyhodowanie rośliny z nasion wymaga cierpliwości – zwykle trwa sześć do siedmiu lat.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae Ait.)
Strelicja królewska (Strelitzia reginae Ait.)

Homalocladium platycladum

Wygląd tej rośliny jest zaprzeczeniem zwyczajności i nudy. Gatunek, który nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy jest prawdziwym oryginałem wśród roślin doniczkowych. Nazwa pochodzi od greckich słów „homalos” – gładki i „klados” – gałęzie, pędy. Ten „gładkopęd” pochodzi z Wysp Salomona i należy do rodziny rdestowatych. Składa się z płaskich pędów, a nieliczne liście szybko opadają. Nie są roślinie specjalnie potrzebne, ponieważ ich funkcję przejęły właśnie spłaszczone pędy. Pędy, przy bliższym przyjrzeniu się, są nie tylko płaskie ale też podzielone na przekroju, niczym łodygi bambusa.

Homalocladium odznacza się nie tylko niezwykłą urodą, ale jest też łatwą w uprawie rośliną doniczkową. Wiele radości może sprawić nawet początkującemu miłośnikowi kwiatów. Wytwarza liczne, mało efektowne kwiaty. Bardzo efektowne są za to jaskrawoczerwone owoce.

Homalocladium platycladum
Homalocladium platycladum

Corokia (Corokia cotoneaster)

Niecodzienny kwiat doniczkowy, wiecznie zielony, pochodzący z Nowej Zelandii i Australii. Roślina nazywana jest też krzewem zygzakowatym, co dokładnie opisuje jej wygląd. Podczas wzrostu pędy zmieniają radykalnie kierunek, jakby poruszając się zakosami. Lubi spędzać zimę w niskiej temperaturze (ok. 10°C) chociaż znosi do 15°C. Na wiosnę wytwarza żółte kwiaty.

Corokia (Corokia cotoneaster)
Bakker
Corokia (Corokia cotoneaster)

Cefalocereus (Cephalocereus senilis)

Cefalocereus, znany jako „głowa starca”, jest bardzo cenionym kaktusem o charakterystycznym wyglądzie. Łodyga o kolumnowym pokroju jest pokryta długimi, białymi włoskami. Większość kaktusów o różnorodnych kształtach posiada dłuższe albo krótsze ostre kolce. Cefalocereus natomiast nosi „fryzurę”. Wygląda, jakby miał długie białe albo siwe włosy. Ten niecodzienny wygląd może być efektowną ozdobą okna. Jest niezwykle mało wymagający i łatwy w uprawie. W swojej ojczyźnie, w Meksyku, ten kaktus zakwita. Jednak kwitną tylko starsze egzemplarze, a tzw. strefa kwitnienia powstaje dopiero na wysokości ok. 6 m. Ponieważ w mieszkaniu takie wymiary kaktusów raczej rzadko się zdarzają, na kwiaty nie ma więc co liczyć.

Cefalocereus (Cephalocereus senilis)
Planet Desert
Cefalocereus (Cephalocereus senilis)

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Należy do najbardziej znanych kwiatów doniczkowych. To wiecznie zielone pnącze z rodziny obrazkowatych jest bardzo mało wymagające. W zależności od odmiany liście mogą być zielone albo z charakterystycznymi plamami i smugami w kolorze żółtym lub jasnozielonym. Od indywidualnych upodobań zależy zastosowanie epipremnum. Efektowne, długie pędy mogą przesłonić pół ściany.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
HeimHelden
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Fuksja australijska (Correa pulchella)

Ten kwiat jest rarytasem pośród roślin doniczkowych. W przeciwieństwie do klasyków typu szeflera albo zamiokulkas, ta australijska piękność nie jest częstym gościem w naszych salonach. Zimozielony krzew o czarujących kwiatach może z powodzeniem rosnąć w doniczce. W zależności od odmiany, rozwija swoje wiszące dzwonki w kolorze białym, żółtym, zielonym, różowym albo czerwonym. Liczne kwiaty pojawiają się w okresie zimowym. Kiedy na zewnątrz jest szaro i ponuro, w mieszkaniu można podziwiać aż do wiosny piękne dzwonki australijskiej fuksji.

Fuksja australijska (Correa pulchella)
Fuksja australijska (Correa pulchella)

Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii)

Z reguły rośliny doniczkowe znajdują swoje miejsce na parapecie okiennym, a większe i całkiem duże egzemplarze – bezpośrednio na podłodze. Oczywiście w pobliżu okna, aby mogły otrzymywać odpowiednią dawkę światła. Rzadziej zdarzają się zwisające zielone ozdoby w jasnych zakątkach mieszkania. Do takich należy ceropegia, tworzące ażurowe zasłony z długich pędów z okrągłymi listkami, przypominającymi koraliki nawleczone na sznurek. Kwiaty ceropegii są niewielkie, ale za to bardzo oryginalne w formie – przypominające małe świeczniki (stąd niemiecka nazwa: Leuchterblume).

Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii)
A Roof in London
Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii)

Pachypodium Lamera (Pachypodium lamerei Drake)

Roślina nazywana madagaskarską palmą nie ma nic wspólnego z palmami. Jest sukulentem o grubym pniu najeżonym kolcami. Roślina ta wymaga bardzo słonecznego miejsca. Jest długowieczna i czasem rozwija na wierzchołku białe kwiaty.

Pachypodium Lamera (Pachypodium lamerei Drake)
Pachypodium Lamera (Pachypodium lamerei Drake)
4,2 (8 opinii)