Rośliny o dekoracyjnych liściach
Największą ozdobą ogrodu są kwiaty, ich kwitnienie nie trwa jednak długo. Gdy się kończy, ogród traci dużą część ze swojego uroku. A chciałoby się, żeby pięknie wyglądał przez cały sezon. Krokiem w dobrym kierunku może okazać się dodanie do rabat kwiatowych roślin o ozdobnych liściach.
Rośliny o dużych, ciekawie wyglądających liściach stanowią piękne tło dla kwiatów ogrodowych i pozostają atrakcyjne także po ich przekwitnięciu. Mamy do wyboru ogromną liczbę kombinacji kolorystycznych liści o różnym nasyceniu zieleni, brązowych i czerwonych, z białymi obwódkami. Z roślin o ozdobnych liściach mogą nawet powstać całe rabaty. Ciekawe zestawienie polega na posadzeniu niskich roślin o dużych pięknych liściach razem z wysokimi trawami.
Jedną z najbardziej popularnych roślin o ozdobnych liściach jest funkia. Tworzy okrągłe kępy. Jest łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Lubi stanowiska cieniste i półcieniste. Jest odporna na mrozy. Funkia posiada wiele odmian o liściach sercowatych w kolorze intensywnej zieleni (odmiana japońska) lub zielononiebieskich (siebolda). Funkia fortunea ma liście białożółte z ciemnozielonym brzegiem. Latem funkia wypuszcza fioletowe kwiaty na długich łodygach.
Mamy do wyboru ogromną liczbę kombinacji kolorystycznych. Z roślin o ozdobnych liściach mogą powstać całe rabaty. Ciekawe połączenie polega na posadzeniu niskich roślin o dużych pięknych liściach razem z wysokimi trawami.
Języczka pomarańczowa jest byliną o dużych, okrągłych liściach. Późnym latem wydaje żółte kwiaty. Nie lubi słońca i dobrze nadaje się do obsadzenia miejsc pod drzwami. Lubi wilgoć, dlatego dobrze rośnie jako otoczenie oczka wodnego.
Miodunka plamista o liściach ciemnozielonych nakrapianych jasnymi plamkami jest niedużą byliną. Lubi miejsca cieniste i wilgotne. Jest odporna na mróz. Jej liście o ciekawym ubarwieniu mogą ozdobić cieniste miejsca pod drzewami i krzewami. Jest rośliną miododajną i leczniczą.
Bergenia stanowi świetną propozycję dla początkujących ogrodników. Ma małe wymagania i dobrze rośnie w różnych miejscach. Nadaje się zarówno na skalniak, jak i do posadzenia w pobliżu oczka wodnego. Najładniej jednak kwitnie w miejscach słonecznych. Jej ozdobą są duże skórzaste liście w kolorze ciemnozielonym.
Akant posiada błyszczące i głęboko ponacinane liście, bardzo atrakcyjne. Świetnie sprawdza się na rabatach lub w donicach. Można go też sadzić na skalniakach. Lubi stanowiska słoneczne i regularne podlewanie. Nie jest odporny na mrozy, dlatego trzeba go okrywać na zimę.
Jukka karolińska tworzy kępy długich wąskich liści w kolorze ciemnozielonym. Lubi stanowiska słoneczne, lecz osłonięte od wiatru. Wspaniale prezentuje się pojedynczo lub w małej grupie jako ozdoba trawnika. Można ją również sadzić w donicach. Na zimę warto ją zabezpieczyć przed mrozem lub przenieść do pomieszczenia.
Rośliny okrywowe
Wiele roślin o dekoracyjnych liściach toleruje stanowiska cieniste. Dlatego też doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe, którymi można dekorować puste miejsca pomiędzy krzewami lub drzewami. Rośliny okrywowe mogą stanowić ciekawe tło dla wysokich kwiatów.
Bodziszek geranium jest niewielką byliną o zielonych, strzępiastych liściach. Ma nieduże wymagania. Jest łatwy w uprawie i wytrzymały. Dobrze prezentuje się wśród krzewów i drzew. Ładnie wygląda na rabatach i ogrodach skalnych.
Czyściec tworzy kępy srebrzystych, grubych liści pokrytych miękkimi włoskami. Jest rośliną łatwą w uprawie. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i cienistym. Wspaniale sprawdza się w ogrodach skalnych, na rabatach, jako roślina okrywowa.
Wiele roślin o dekoracyjnych liściach dobrze rośnie na stanowiskach cienistych. Dlatego też doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe, którymi można udekorować puste miejsca pomiędzy krzewami lub drzewami.
Brunera wielkolistna ma biało-zielone liście o ciekawym marmurkowym deseniu. Jest to niewielka, długowieczna bylina, mrozoodporna i lubiąca stanowiska zacienione. Można nią obsadzić miejsca pod drzewami, o ile jest wystarczająco wilgotno. Stanowi dekorację rabatek kwiatowych i dobrze komponuje się z paprociami i roślinami cebulowymi.
Miodunka plamista o ciemnozielonych liściach nakrapianych jasnymi plamkami jest niedużą byliną. Lubi miejsca cieniste i wilgotne. Jest odporna na mróz. Jej liście wyróżniają się ciekawym ubarwieniem. Miodunka jest rośliną miododajną i leczniczą.
Pnącza
Wilec to łatwe w uprawie pnącze. Jego ozdobą są duże sercowate liście i fioletowe kwiaty. Wilec może być sadzony jako roślina okrywowa, także pod drzewami, gdyż toleruje stanowiska cieniste. Lubi słońce i najbardziej nadaje się do obsadzania murków, ogrodzeń, pergol czy kratek. Jego ciemnozielony kolor stanowi świetne tło dla innych roślin.
Winobluszcz trójklapowy to wspaniała dekoracja murów i ogrodzeń. Sprawdza się również jako roślina okrywowa. To długoletnie pnącze tworzy gęste pokrycie z liści układających się jak dachówki. Najciekawiej prezentuje się jesienią, gdy jego liście przybierają barwy intensywnie czerwone, brązowe, pomarańczowe. Ma małe wymagania. Ponadto przyciąga pszczoły.
Liście o ciekawych kształtach
Mietelnik jest łatwą w uprawie rośliną jednoroczną, atrakcyjną ze względu na ciekawy przekrój i długie wąskie liście barwy jasnozielonej. Wygląda jak pierzasty jałowiec. Dorasta do wysokości 80 cm. Sadzi się go pojedynczo lub w grupach. Stanowi świetne tło dla innych roślin rabatowych. Sprawdza się też w niskich żywopłotach. Mimo że jest to roślina jednoroczna, co roku odnawia się.
Serduszka dicentra znana jest głównie z serduszkowatych kwiatów, które tworzą długie grona. Roślina tworzy kępy pierzastych, niebieskozielonych liści. Doskonale nadaje się na rabaty kwiatowe. Po przekwitnięciu liście opadają i roślina całkiem zanika, dlatego niedobrze wygląda sadzona w kępach lub samotnie (zostają po niej puste miejsca).
Kolorowe liście
Trzmielina Fortuna'e jest niewielkim krzewem o drobnych liściach. Rozjaśnia ogród jaskrawożółtymi obrzeżami listków i świetnie komponuje się z roślinami ciemnozielonymi. Ma wiele odmian o różnych kształtach. Może być wykorzystywana jako okrywowa. Dobrze wygląda obok drzew, szczególnie że dobrze znosi zacienienie. Pięknie prezentuje się również w otoczeniu żywopłotu, obok innych roślin. Źle natomiast znosi mrozy i może przemarznąć w czasie ostrej zimy.
Żurawka ma wiele odmian o pofalowanych liściach w różnych kolorach. Lubi stanowiska półcieniste. Jest to bylina krótkowieczna, dlatego wymaga odnawiania co roku. Żurawka ogrodowa tworzy niskie kępy. Ciekawe efekty można uzyskać, sadząc obok siebie żurawkę citronelle o złocistozielonych liściach oraz żurawkę binoche, której liście są ciemnofioletowe.
Dąbrówka ma wiele odmian o drobnych ciemnych liściach. Jej liście są ciemnozielone lub purpurowe, u niektórych odmian z żółtymi przebarwieniami. Jako niska roślina okrywowa świetnie nadaje się do skalniaków lub do wypełnienia przestrzeni między drzewami. Można nią również obsadzić brzegi rabatki kwiatowej lub oczka wodnego. Jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi półcień.
Rośliny o dekoracyjnych liściach mogą zastąpić kwiaty balkonowe. Na przykład plektrantus koleusowaty pięknie wygląda w wiszących pojemnikach. Jego ozdobą są szarozielone liście o białych obrzeżach.
Kwiaty o dekoracyjnych liściach
Kosaciec, zwany popularnie irysem, ma długie szablaste liście. Jeśli irysy zostaną posadzone obok niskich roślin, rabata nabierze dynamiki.
Piwonia ma ciemnozielone liście o bordowym żyłkowaniu. Jej największą ozdobą są kwiaty, które kwitną w maju i czerwcu. Piwonia jest rośliną wieloletnią, ale dość wymagającą. Lubi stanowiska słoneczne i dużo przestrzeni.
Nasturcja ma duże, okrągłe liście. Dobrze wygląda na rabacie kwiatowej oraz jako roślina pnąca. Dobrze znosi półcień.
Trawy ozdobne
Do roślin o ozdobnych liściach można zaliczyć również trawy ozdobne. Trawy wspaniale dekorują ogrody skalne. Niskie rośliny można sadzić na obrzeżach rabat lub jako rośliny okrywowe. Wysokie mogą stanowić tło dla innych roślin. Trawy ozdobne dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub jako dopełnienie rabat kwiatowych. Błędem jest sadzenie dużej ilości traw ozdobnych obok siebie, gdyż ich urok nie zostaje wyeksponowany. Ponadto niektóre trawy są ekspansywne.
Czerwona trawa Red Baron ma intensywnie czerwone liście, które wznoszą się prosto do góry. Lubi stanowiska słoneczne i wilgotną glebę. Hakonechloa smukła ma żółtozielone liście, które rozkładają się kaskadowo. Dobrze wygląda na obrzeżach rabat kwiatowych, jako ozdoba murków. Świetnie prezentuje sie na tarasach. Turzyca Buchanana tworzy czerwonobrunatne, zwisające liście. Dobrze wygląda nad brzegiem oczka wodnego i na rabatach mieszanych. Warto ją sadzić na wyeksponowanych miejscach, gdzie jej urok będzie miał szansę zostać doceniony. Kostrzewa tworzy niskie, gęste kępy. Ma długie nitkowate liście w kolorach zielonych lub żółtawych, w zależności od odmiany.
Rośliny na balkon lub taras
Rośliny o dekoracyjnych liściach mogą zastąpić kwiaty balkonowe. Plektrantus koleusowaty jest uprawiany jako roślina jednoroczna, głównie do dekoracji balkonów. Pięknie wygląda w wiszących pojemnikach. Jego ozdobą są szarozielone liście o białych obrzeżach. Ponadto zapach plekantusa odstrasza komary. Jest rośliną wrażliwą na mróz, którą trzeba przezimować w domu.
Koleus ma wiele odmian o żółtych, czerwonych i zielonych liściach. Niektóre odmiany mają liście o żółtych lub zielonych obrzeżach, inne zaś charakteryzują się bordowym żyłkowaniem lub pofalowanymi brzegami. Koleus jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin do ozdoby zarówno balkonu, jak i ogrodu. Lubi stanowiska dobrze naświetlone, ale nie bezpośrednio na słońcu. Koleus jest rośliną wieloletnią. Zimą należy go przenieść do pomieszczenia. Może być hodowany również w mieszkaniu, w doniczce.
Komentarze