Porady

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

4,6 (30 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Wymagania kwiatów doniczkowych są tak różne, jak same rośliny. Ich zapotrzebowanie na światło, wodę i składniki pokarmowe waha się mocno w zależności od gatunku. Przy czym obok światłożądnych roślin istnieją też takie, które dobrze rosną w ciemnych miejscach. Ozdobią cieniste okna północne i rozjaśnią mroczne zakątki mieszkania.

Wyspa Inspiracji

Jakie kwiaty doniczkowe lubią cień?

Generalnie biorąc, do zacienionych miejsc najlepiej nadają się zielone kwiaty doniczkowe, a nie kwitnące. Do wytworzenia kwiatostanów roślina potrzebuje dużo światła. Cienioznośność licznych roślin pokojowych wynika z warunków wzrostu w naturalnym środowisku. Wiele z nich pochodzi mianowicie z lasów deszczowych Południowej Ameryki, Afryki i Azji. Tam ich przestrzeń życiowa znajduje się pod gęstym dachem liści potężnych drzew, które przesłaniają dostęp światła do dna lasu. Im bardziej na dole rośnie dany gatunek, tym mniej otrzymuje promieni słońca.

Wszystkie rośliny potrzebują pewnej dawki światła, aby w ogóle przeżyć. Trudno jest określić, ile światła do dyspozycji ma roślina w określonym miejscu. Dla celów praktycznych mierzy się godziny słoneczne w ciągu roku.

Wszystkie rośliny potrzebują pewnej dawki światła, aby w ogóle przeżyć. Trudno jest określić, ile światła do dyspozycji ma roślina w określonym miejscu. Dla celów praktycznych mierzy się godziny słoneczne w ciągu roku. Z tego wylicza się potem przeciętną liczbę godzin ze słońcem w ciągu dnia. Powstają w ten sposób trzy podstawowe typy stanowisk:

Oczywiście, również miejsca zacienione nigdy nie są takie same. Na przykład, słońce nie świeci wprawdzie bezpośrednio na roślinę, ale światło może się jednak przedostawać przez korony drzew albo firanki. Znacznie gorszy jest cień rzucany przez budynki albo sprzęty wyposażenia domu – czyli pełny cień. Tych miejsc nie należy jednak mylić z ciemnością, w której żaden gatunek rośliny nie przeżyje.

Gatunki i odmiany kwiatów doniczkowych lubiących cień

Mówiąc o kwiatach cieniolubnych, mamy na myśli takie gatunki i odmiany kwiatów doniczkowych, którym wystarcza mniej niż trzy godziny słońca dziennie. Ważnym wskaźnikiem „cieniolubności” rośliny doniczkowej jest wygląd jej liści. Jeśli są one stosunkowo duże, raczej cienkie i bez włosków, a przy tym ciemnozielone (zawierają dużo chlorofilu), roślina będzie dobrze rosła w słabo oświetlonych miejscach domu. Oto kilka przykładów roślin, które można postawić w doniczkach na północnym albo wschodnim oknie, na korytarzu albo w innym zacienionym zakątku mieszkania.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepsis exaltata)

Paproć pochodząca z tropików. Jak wszystkie paprocie potrzebuje koniecznie dużej wilgotności powietrza. Nadaje się do łazienki albo jakiegoś zacienionego pomieszczenia. Nie znosi przeciągów.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Jedna z najpopularniejszych roślin pnących. Rośnie zarówno pionowo, jak i poziomo, przy czym potrzebuje pomocniczych podpórek. Można ją postawić w miejscu, w którym inne rośliny cierpią na brak światła.

Etsy Studio
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Nazywana „jodełką pokojową” dorasta na swojej ojczystej wyspie Norfolk do 70 m wysokości. Jako roślina doniczkowa rośnie bardzo wolno, ale jest bardzo łatwa w uprawie. Nadaje się szczególnie do pomieszczeń mało ogrzewanych. Im wyższa temperatura, tym większa musi być wilgotność powietrza.

Pinterest
Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Ta roślina dobrze rośnie w cieniu. Im bardziej zacienione jest stanowisko tej rośliny, tym bardziej intensywnie zielone stają się jej liście.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

4,6 (30 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba