Porady

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? [WIDEO]

4,7 (7 opinii)

Roślina potrzebuje wartości odżywczych, które są zawarte w ziemi. Nawożenie nie wystarczy, jeśli ziemia jest wyjałowiona. Stara ziemia nie wygląda estetycznie. Pokrywa ją brzydki osad lub jest zbita w skorupę. Taka ziemia nie posiada wartości odżywczych i nie przepuszcza powietrza do korzeni. Co oznacza, że wymaga wymiany.

System korzeniowy rośliny potrzebuje miejsca, aby się rozrastać. Roślina, która nie mieści się w doniczce, może tracić ładny wygląd i zacząć gubić liście. Takiej roślinie zazwyczaj nie przyrastają nowe listki i gałązki. Zdecydowanie należy przesadzić roślinę, której korona tak wybujała, że nie mieści się w doniczce. Zbyt rozrośnięta, postawiona w małej doniczce, może zacząć się przewracać i w efekcie ulec uszkodzeniu.

Sygnałem, że roślina wymaga przesadzenia, jest nadmierny rozrost korzeni. Poznamy to po tym, że korzenie wyrastają przez otworzy w dnie doniczki lub wychodzą na wierzch podłoża. Jeśli zauważymy, że woda natychmiast przedostaje się do podstawki, może to oznaczać, że korzenie wypełniają całą doniczkę. Najlepiej lekko opukać doniczkę i wyjąć roślinę, aby sprawdzić stan korzeni. Sygnałem do przesadzenia rośliny jest również nieestetyczny biały osad na powierzchni ziemi. Przyczyną wystąpienia takiego osadu może być zbyt twarda woda do podlewania lub rozwój pleśni. Pleśń pojawia się najczęściej, jeśli roślina jest zbyt intensywnie podlewana.

Sygnałem, że roślina wymaga przesadzenia, jest nadmierny rozrost korzeni. Poznamy to po tym, że korzenie wyrastają przez otworzy w dnie doniczki lub wychodzą na wierzch podłoża.

Po zakupieniu kwiatów w sklepie ogrodniczym, należy je od razu przesadzić. Młode rośliny przesadzamy co roku. Rośliny kilkuletnie przesadzamy co 2-3 lata. Nie przesadzamy roślin starszych lub takich, które trudno przesadzić w uwagi na ich wielkość. Tym roślinom wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi.

Do wypełnienia doniczek nie należy wykorzystywać ziemi z ogrodu. Jest zbyt ciężka, zawiera wiele zanieczyszczeń, pasożytów oraz nasion chwastów
Do wypełnienia doniczek nie należy wykorzystywać ziemi z ogrodu. Jest zbyt ciężka, zawiera wiele zanieczyszczeń, pasożytów oraz nasion chwastów

Kalendarz przesadzania roślin

Najlepszym okresem na przesadzanie roślin jest wiosna, kiedy nie rozpoczęły one jeszcze pełnej wegetacji po zimie. Optymalne jest przesadzenie w marcu i kwietniu. Nie przesadzamy roślin w czasie kwitnienia, dlatego rośliny, które kwitną w marcu lub kwietniu przesadzamy wcześniej. Dotyczy to szczególnie kaktusów, które przesadzamy w styczniu i lutym i nie częściej niż co 2-3 lata.

Etapy przesadzania roślin

  • Przed przesadzeniem roślinę należy dobrze podlać i odczekać, aby ziemia wchłonęła wodę. Wilgotność ziemi ułatwi wyjęcie korzeni ze starej doniczki.
  • Na dno doniczki wsypujemy drenaż w postaci kamyków, keramzytu lub drobnego żwiru, które ułatwią odprowadzenie nadmiaru wilgoci.
  • Nasypujemy świeżą ziemię.
  • Ostrożnie wyjmujemy roślinę ze starej doniczki. Zdarza się, że system korzeniowy rośliny tak się rozrósł, że trudno go wyjąć z doniczki. Aby ułatwić wyjęcie rośliny, opukujemy doniczkę od spodu i od strony ścianek. Możemy również ostrożnie odsunąć korzenie od ścianek doniczki, używając długiego noża.
  • Usuwamy stary drenaż i ziemię oraz obumarłe korzenie. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni. Na tym etapie należy dokładnie obejrzeć system korzeniowy i usunąć obumarłe lub nadgniłe korzenie. Uszkodzone korzenie należy przyciąć nożycami. Nie wolno przycinać korzeni grubych i mięsistych, które wymagają bardzo delikatnego postępowania. Można również spryskać korzenie preparatami stymulującymi ich rozrost.
  • Wkładamy roślinę pośrodku nowej doniczki tak, aby korzenie nie zawijały się w górę. Następnie korzenie dokładnie przysypujemy ziemią. Ziemię uciskamy delikatnie, a następnie dosypujemy jej tyle, aby wypełniła całą doniczkę do poziomu 1-2 cm od brzegu pojemnika.
  • Bezpośrednio po przesadzeniu roślinę należy podlać. Następnie ustawiamy ją w miejscu nienarażonym na duże nasłonecznienie i przez 2-3 dni nie podlewamy, aby korzenie szukały wody w nowej ziemi. W upalne dni roślinę zraszamy wodą.
  • W ciągu miesiąca po przesadzeniu nie nawozimy jej, gdyż w nowej ziemi jest wystarczająco dużo wartości odżywczych. Mimo największej ostrożności, wiele korzeni zostaje uszkodzonych w czasie przesadzania. Dlatego należy zacząć od stosowania nawozów organicznych.
Nowo zakupioną roślinę należy przesadzić do odpowiedniego podłoża
Nowo zakupioną roślinę należy przesadzić do odpowiedniego podłoża

Wybór doniczki

Z zasady doniczka do przesadzenia rośliny powinna być o 2-3 centymetry większa od wcześniejszej. W sprzedaży są dostępne doniczki ceramiczne szkliwione lub nieszkliwione, plastikowe, metalowe i z innych materiałów. Wybierając doniczki, kierujmy się nie tylko potrzebami roślin, lecz także estetyką i wygodą. Doniczki ceramiczne wyglądają pięknie, lecz są bardzo ciężkie. Z kolei pojemniki plastikowe są lekkie, łatwo je przestawiać i myć, jednak, w zależności od jakości plastiku, mogą tracić estetyczny wygląd.

Najlepszym okresem na przesadzanie roślin jest wiosna, kiedy nie rozpoczęły one jeszcze pełnej wegetacji po zimie. 

Specjaliści twierdzą, że rośliny lepiej rozwijają się w pojemnikach plastikowych o nieprzepuszczalnych ściankach. Temperatura ziemi jest w nich wyższa. Woda wolniej odparowuje i można je podlewać rzadziej. W przypadku roślin, które nie lubią zbytniego zawilgocenia podłoża, należy pamiętać o odpowiednim drenażu.

Kaktusy przesadzamy w styczniu i lutym, nie częściej niż co 2-3 lata
Kaktusy przesadzamy w styczniu i lutym, nie częściej niż co 2-3 lata

W sprzedaży są doniczki z otworami w dnie oraz osłonki bez otworów. Otwór w doniczce jest niezbędny, aby odprowadzić nadmiar wody. Doniczkę z otworami należy postawić na podstawce lub wstawić do ozdobnej osłonki. Obecnie w wielu sklepach są dostępne plastikowe pojemniki bez otworów. Jeśli ten pojemnik ma służyć bezpośrednio do zasadzenia rośliny, musimy wykonać odpowiednie otwory w dnie.

Wybór ziemi dla roślin doniczkowych

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje podłoża dla roślin, od uniwersalnych po podłoża dla poszczególnych gatunków.

W żadnym wypadku nie należy ułatwiać sobie zadania i korzystać z ziemi z ogrodu lub miejskiego trawnika. Taka ziemia jest zbyt ciężka dla roślin doniczkowych. Ponadto zawiera bardzo wiele zanieczyszczeń, pasożytów oraz nasion chwastów. Dla większości roślin odpowiednia jest ziemia uniwersalna.

Błędy popełniane podczas przesadzania kwiatów

  • Przesadzanie roślin w okresie uśpienia. Dla większości roślin okresem spoczynku jest jesień i zima. Nie przesadzamy roślin również w czasie kwitnienia.
  • Brak otworów w dnie doniczki. Niedoświadczeni miłośnicy roślin doniczkowych mogą pomylić doniczki z osłonkami. Osłonki nie posiadają otworów w dnie i otwory te trzeba samemu wywiercić. Brak otworów w dnie doniczki może spowodować gnicie korzeni, gdy woda zbiera się na dnie podłoża.
  • Nieprzesadzanie po zakupie. Często producenci roślin sprzedają je w ziemi będącej "produkcyjną". Dlatego nowo zakupioną roślinę należy przesadzić do odpowiedniego podłoża.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? [WIDEO]

4,7 (7 opinii)