Jak dbać o dracenę w doniczce?
Uderzająco piękne, często kolorowe liście i bardzo atrakcyjny, przypominający palmę pokrój rośliny to najkrótszy opis draceny. W naturze rosną draceny o pniach prostych albo o niskich i mocno rozgałęzionych. Wąskie lancetowate liście tworzą ozdobne pióropusze. Chociaż wyglądają jak palmy, z palmami nie mają nic wspólnego. „Smoczyce” (dracaena oznacza po grecku „smoka płci żeńskiej”) należą do rodziny szparagowatych.
Odmiany draceny do uprawy w domu
Do domowej uprawy w doniczkach nadaje się wiele gatunków draceny. Do najczęściej wybieranych należą:
- Dracena obrzeżona (Dracaena marginata). Niewrażliwa na zmienne warunki wzrostu. Tworzy z czasem pień z pękiem ciemnozielonych, połyskliwych liści. Na obrzeżu są przebarwione na czerwono. Z czasem dolne liście żółkną, schną i opadają pozostawiając typowe trójkątne blizny.
- Dracena obrzeżona ‘Tricolor’ (Dracaena marginata ‘Tricolor’). Odmiana o liściach z paskami zielonymi, różowoczerwonymi i kremowymi.
- Dracena deremeńska (Dracaena deremensis). Mniej popularny gatunek. Liście tej rośliny doniczkowej są ciemnozielone z jaśniejszymi przebarwieniami.
- Dracena deremeńska ‘Warneckii’ (Dracaena deremensis ‘Warneckii’). Liście tej odmiany mają dwa jasne paski i ciemnozielony środek.
- Dracena smocza (Dracaena draco). W młodości tworzy niską rozetę liści. Z wiekiem zostają osadzone na szczycie mocnego pnia.
- Dracena wonna (Draceana fragrans). Nazwa ma związek z pachnącymi kwiatami.
- Dracena goldiana (Dracaena goldieana). Gatunek nisko rosnący. Szerokie liście mają srebrzystoszare poprzeczne prążki.
Stanowisko do uprawy draceny w doniczce
Dracena potrzebuje jasnego stanowiska z odrobiną promieni słonecznych rankiem albo przed wieczorem. Źle znosi pełne nasłonecznienie. Ponieważ wierzchołek draceny kieruje się ku światłu, należy dla regularnego wzrostu rośliny obracać doniczkę co dwa tygodnie.
Idealne są okna skierowane na wschód albo zachód. Okno południowe też wchodzi w rachubę pod warunkiem, że dracena zostanie osłonięta firaną albo w inny sposób. Także rosnące przed oknem gęste drzewa i krzewy spełniają funkcję ochronną przed ostrym słońcem.
W głównym okresie wzrostu dracena powinna być obficie podlewana. Bryła korzeniowa musi być stale wilgotna. Nadmiar wody po podlaniu rosliny trzeba usunąć, aby nie tworzył się zastój. Zastoju wody, jak również przesuszenia korzeni dracena nie znosi.
Okres spoczynku - kiedy występuje?
Między listopadem i początkiem marca przypada okres spoczynku draceny. W tym czasie podlewanie należy ograniczyć i pozwolić na lekkie przesuszenie górnej warstwy podłoża. Wymaga to pewnego doświadczenia, zwłaszcza w przypadku większych roślin, ponieważ bryła korzeniowa nie może całkiem wyschnąć. Dobrze jest użyć miernika wilgotności gleby. Nawożenie wstrzymuje się. Jeżeli chcesz uniknąc błędów w uprawie tej rośliny doniczkowej, zajrzyj tutaj.
Temperatura i wilgotność powietrza dla draceny
Dracena jest rośliną ciepłolubną. Przez cały rok powinna pozostawać w temperaturze od 19 do 25ºC. Wyjątkiem jest jedynie dracena smocza, która znosi niskie temperatury do ok. 10ºC. U wszystkich innych gatunków w niskich temperaturach liście zaczynają zwisać i opadać.
Dla każdej draceny ważna jest wysoka wilgotność powietrza, od 50 do 65%. Tylko przy wysokiej wilgotności rozwija dracena liczne, zdrowe i nie podeschnięte na końcach liście.
Jeśli dracena zaczyna wykazywać brązowe końcówki liści, przyczyną jest najczęściej zbyt suche powietrze. Problematyczne może być przebywanie draceny w pobliżu grzejnika w okresie grzewczym. Korzystne jest zastosowanie nawilżacza powietrza oraz spryskiwanie liści draceny letnią wodą.
Rozmnażanie draceny - przez sadzonki?
Od wiosny do późnego lata można rozmnażać dracenę poprzez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych albo fragmentów łodygi. Możliwe są też odkłady powietrzne. Kiedy wytworzą się korzenienie, sadzonki przesadza się do doniczek. Młode draceny podlewa się oszczędnie, pozwalając wierzchniej warstwie ziemi na lekkie podeschnięcie.
Podłoże i nawożenie draceny uprawianej w domu
Do uprawy draceny idealne jest lekko kwaśne podłoże o pH od 5,5 do 6,3. Inny odczyn gleby negatywnie wpływa na wzrost draceny.
W kwestii nawożenia: w okresie od wiosny do późnej jesieni należy podawać dracenom płynny nawóz w średnim stężeniu co dwa tygodnie.
Przycinanie draceny
Dracena potrafi bardzo mocno wyrosnąć. Jeśli jest to konieczne, można ją spokojne skrócić. W dolnej części ściętego pnia ze śpiących pączków rozwiną się nowe pędy. Im bardziej korzystne będą warunki otoczenia, tym więcej bocznych odrośli wytworzy dracena. Przy odrobinie szczęście można również ukorzenić odcięty wierzchołek rośliny.
Komentarze