Porady

Dlaczego fikus gubi liście? Jak dobrze go pielęgnować?

4,6 (13 opinii)

Figowiec, nazywany od łacińskiej nazwy fikusem, jest drzewem zrzucającym liście. Kiedy gubi wszystkie liście na jesieni, jest to zjawisko całkowicie normalne. Jeśli jednak dzieje się tak ze świeżo rozwiniętymi liśćmi wiosną, w pełni okresu wegetacyjnego, wynika to przeważnie z błędów w uprawie albo choroby rośliny.

Przyczyną utraty liści może być:

  • niedostateczne zaopatrzenie w składniki mineralne;
  • brak wody;
  • patogeny grzybowe;
  • wirus mozaiki fikusa.
  • Nieodpowiednie podlewanie

Nieodpowiednie podlewanie fikusa (figowca)

Duże upały i niedostateczne zaopatrzenie rośliny w wodę również szkodzą ciepłolubnym figowcom. Roślinom nie udaje się dostarczyć do liści odpowiedniej ilości wilgoci i te zaczynają schnąć od krawędzi do środka, i w końcu opadają.

Podczas ogrodowego sezonu letniego figowce należy koniecznie regularnie podlewać. Uprawiane w doniczkach potrzebują wody zawsze wtedy, gdy ziemia zaczyna wysychać. Nie powinno się dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej. Kiedy podłoże jest nadmiernie suche, roślina próbuje bronić się przed przesuszeniem, redukując powierzchnię transpiracji poprzez zrzucenie części liści.

Choroba wirusowa fikusa

Bardzo wiele figowców jest nosicielami wirusa mozaiki. Przede wszystkim młode liście przebarwiają się na żółto, wykazują zniekształcenia blaszki liściowej i w rezultacie opadają. Odpowiedzialny za rozwój choroby tej rośliny doniczkowej jest stres wywołany wilgotnymi warunkami otoczenia i nadmiernym podlewaniem.

W doniczce, w której uprawiany jest figowiec powinna być ułożona warstwa drenażowa, zapobiegająca powstawaniu zastoju wody. Jeśli tylko roślina ponownie znajdzie się w odpowiednich do wzrostu warunkach, wytworzy nowe, zdrowe liście.

Choroby grzybowe figowca

Rdzowce (Pucciniales) ukazują się jako małe, czerwonobrunatne plamy na liściach fikusa. Strzępki grzybni przerastają liść i pozbawiają roślinę składników odżywczych. Liść obumiera i zostaje zrzucony.

Trzeba reagować już przy pierwszych objawach rdzy i usuwać opanowane liście. Opadłe liście trzeba dokładnie wyzbierać. Nie wolno wyrzucać ich na kompostownik, ponieważ grzyb może tam przeżyć. Figowiec należy opryskać odpowiednim fungicydem.

Przyczyny chorób fikusa
Przyczyny chorób fikusa

Jak rozpoznać niedobór składników pokarmowych u fikusa?

Zwijanie się liści od krawędzi i w końcu ich opadanie może wskazywać na niedobór potasu. Zrównoważony nawóz wieloskładnikowy dla tej rośliny doniczkowej musi zawierać potas, fosfor i wapń w stosunku 1:2:3.

Jeśli roślina cierpi na niedobór składników pokarmowych, nie należy w żadnym wypadku zwiększać dawki nawozu, ponieważ figowiec musi najpierw swoje siły zregenerować. W okresie wzrostu należy zasilać go raz w tygodniu i zmieniać od czasu do czasu nawóz.

Dlaczego fikus ma żółte liście?

Jeśli liście tej rośliny doniczkowej nagle przebarwiają się na żółto, mogą być tego różne przyczyny. W rachubę wchodzi zwykle wirus albo niedobór żelaza. W obu przypadkach współodpowiedzialność ponosi nadmierna wilgoć, na którą figowiec jest bardzo wrażliwy.

Przy opanowaniu rośliny przez wirusa najpierw pokazują się na liściach żółte plamy. Wraz z rozwojem choroby na żółto zabarwiają się całe liście. Atrakcyjne ulistnienie figowca wykazuje zniekształcenia. Choroba wirusowa przytrafia się najczęściej podczas chłodnego i wilgotnego lata albo na skutek stresu wywołanego zbyt obfitym podlewaniem. Należy więc zredukować ilość podawanej wody i unikać jej zastoju.

Częstą przyczyną żółknięcia liści jest niedobór pożywienia, przede wszystkim żelaza. Może to być skutkiem zastoju wody albo zbyt małej doniczki. Należy przesadzić roślinę do świeżej ziemi i zredukować porcje wody. Woda nie powinna pozostawać w podstawce.

Częstą przyczyną żółknięcia liści jest niedobór pożywienia, przede wszystkim żelaza. Może to być skutkiem zastoju wody albo zbyt małej doniczki

Dlaczego liście fikusa brązowieją?

Przyczyną takiego przebarwienia mogą być niekorzystne warunki stanowiska rośliny, choroba grzybowa albo złe podlewanie. Figowce reagują bardzo nerwowo na nadmiar wilgoci. Kiedy korzenie zaczynają gnić, roślina nie może pobierać wody i w rezultacie liście brązowieją i opadają.

Brązowe przebarwienie liści może być też wywołane nadmiernym nasłonecznieniem albo niedoborem potasu i magnezu. Również niewłaściwe zastosowanie fungicydu albo insektycydu może spowodować brązowienie liści i opadanie.

4,6 (13 opinii)